Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kiralık kasa bedelinin ödenmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-04-2007, 22:32   #1
niliş

Varsayılan kiralık kasa bedelinin ödenmemesi

Merhaba, vekili olduğumuz banka kısa bir süre önce bizden, kasa kiraladığı müşterilerinin uzun süreden beri kasa kira bedellerini ödemediğini bu sebeple bu kasaların mahkeme kararı ile açtırılıp içindekilerin kira alacağına mahsup edilemsini istedi. Bu konuda emsal bir karar var mı? Yargıtay yararına ulaşamadım. Butür davaların ayrı bir prosedürü var mı? Son olarak kira alacağı olarak kabul edip sulh mahkemesini özel yetkili mi kabul edeceğiz yoksa dava konusu borcun değerine göre asliye ya da sulh olarak değişecek mi? Bilgi ve yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-04-2007, 22:35   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Benim bildiğim kadarıyla belirli bir yıl (yılı anımsayamadım) kirası ödenmeyen kiralık kasalar, öncelikle kasa sahiplerine ihtar gonderilerek süre verilmek, verilen sürenin geçmesine rağmen kira bedelinin ödenmemesi yahut ihtarın ulaşmasına rağmen yanıtsız bırakılması durumunda, "noter marifetiyle" açtırılıyor. Mahkeme kararı gerektiğini sanmıyorum, en azından eski uygulama. Bir değişiklik olup olmadığına bakıp sizi yeniden yanıtlayacağım.

Saygılarımla...
Old 04-04-2007, 22:38   #3
niliş

Sayın DEMİREL cevabınız için teşşekkür ederim. Bu uygulama bankalar kanununda mı geçiyor ? Bahsettiğiniz yol bizi daha çabuk neticeye görütecektir dava açmak yerine.
Old 05-04-2007, 09:16   #4
eras

Bankacılık Kanununda kiralık kasalarla ilgili özel bir hüküm yoktur. Bankalar kiralık kasa müşterileriyle özel bir kiralık kasa sözleşmesi yaparlar ve bu sözleşme içinde bankanın kiralık kasa ücretinin ödenmemesi durumunda kasayı noter marifetiyle açtırabileceği ve içindekileri alacağına mahsuben satmaya yetkili olduğu hükmü yer alır.
Old 05-04-2007, 09:29   #5
av.murat kalkan

Sayın meslektaşlarım, konu ile ilgili olarak bir fikir beyan etmek istiyorum. Meselenin özünü sizce, kiralayanın hapis hakkına dayandırmak mümkün müdür?? Benim aklıma bu husus geldi. sonuçta bu bir, kira sözleşmesi değil midir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Old 06-04-2007, 11:00   #6
niliş

dün irtibat halinde olduğumuz noteri aradım ve bana kasa açma yetkilerinin olmadığını söyledi. taraflar arasında yapılan kira akdinde her ne kadar kisa bedellerinin ödenmemesi halinde noter huuzurunda kasanın açılacğı ihtarı yer alıyor olsa da noterlere bu yönde bir yetki verimemişse bu hükmün de bir anlamı kalmayacaktır. Yanılıyor muyum?
Old 06-04-2007, 11:04   #7
av.murat kalkan

Sn. niliş, bir de icra dairesi ile görüşerek daha önce de dediğim gibi kiralayanın hapis hakkının olup olamayacağını sorun isterseniz veya rehinli alacaklar için geçerli olan usul gereğince icra dairesi marifetiyle kasadakileri açtırıp rehinli alacaklar için icra takibi yolunu deneyin isterseniz. Faydası olur mu bilemiyorum ama fikir yürüttüm sadece

Saygılarımla,
Old 06-04-2007, 12:17   #8
eras

Sn niliş; Kanaatimce noter kiralık kasanın açılmasında şahit sıfatıyla bulunmaktadır. Kasanın açılmasının sorumluluğu bankaya aittir ve banka bu yetkisini sözelşmeden almaktadır.. Noter kasanın açılmasına sadece şahit olarak katılacak ve huzuruna konulan şeyleri tespit ederek tutanağa bağlayacaktır. Bu noktada noterin yaptığı iş sıradan bir tespit işlemidir ve bunun için özel olarak yetkilendirilmiş bulunmasına gerek yoktur diye düşünüyorum.
Old 19-02-2009, 15:51   #9
zubeyde unal

Tarafımıza açılmış olan bir boşanma davsı mevcut. Müvekkilimin banka kasaında bulunan düğünde takılmış ziynet eşyaları için davacı tedbir kararı almış. müvekkil ortak konuttan ayrılıp ailesi ile yaşamaya başlamış tüm eşyaları ortak konutta kalmış ve konuta girmesi engelleniyor. Eşyalar ve banka kasaındaki ziynet eşyaları ile ilgili ayrı bir dava mı açmalıyım , boşanma davası içinde talep edebilirmiyim. Şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi