Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-06-2009, 09:05   #1
av.tgb

Varsayılan Adli Yardım

Çeşitli sebeplerden dolayı Adli Yardım'a başvurdum. İlk davam da geldi. Fakat hangi konulara dikkat edeceğim ve ne yapmam-ne yapmamam gerektiği konusunda neredeyse hiçbir bilgim yok. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan benim durumumdakilere tecrübelerini aktarmalarını rica ediyorum.
Old 05-06-2009, 09:23   #2
Av_Ece Altunay Önal

Adli yardım da aynı bir vekil gibi işlerinizi takip edeceksiniz, hiçbir farkı yok. Kişi size vekaletname çıkarıp masrafları ödedikten sonra davanızı açar ya da açılmış olan davanızı aynı özel işlerinizde yaptığınız gibi işlerinizi takip edersiniz. Bu arada üç ayda bir baroya bir dilekçe ile dosyanın durumunu bildireceksiniz. "deliller toplanıyor" "karar verildi" v.s. Dosya ne aşamada onu bildireceksiniz. Özel işlerinizdeki dikkat ve ihtimamı göstereceksiniz. Son olarak karar kesinleştiğinde baroya bir teslim yazısı yazacaksınız.
Old 05-06-2009, 09:25   #3
avukathavva

Adli yardıma başvurdum derken cmk barosuna kayıt yaptırıp görev mi aldınız? Eğer öyleyse ilk duruşma tutanağı ve görevlendirme formu ile cmk bürosuna teslim ediyorsunuz, daha sonra serbest meslek makbuzu kesiliyor ve paranız hesaba yatıyor. Ancak ödemeler hemen olmuyor.Karakol ve savcılıklarda da aynı şekilde. Umarım yanlış anlamamışsımdır.
Old 05-06-2009, 09:27   #4
avukathavva

Kararın keisnleşmesi kuralı daha önce geçerliydi, şu anda kararın kesinleşmesini beklemeden ilk duruşma tutanağı ile teslim ediyoruz. Bende kayıtlıyım ve bu şekilde teslim ediyoruz.
Old 05-06-2009, 09:28   #5
Av. M. Yasir Bağce

Adli yardımla gelen davanın diğer davalardan hiç bir farkı yok. Normal şekilde vekalet ve dava masraflarını alıp işlemlere başlıyorsunuz. Adli yardım talebinde bulunan kişinin adli müzaharet talebi olup olmadığına dikkat edin. Aldığınız masraf avansı için verdiğiniz makbuzu da hem siz hem de adli yardımdan faydalanan müvekkilinize imzalatın. (İstanbul Barosu bu şekilde istiyor.) Kolay gelsin...
Old 05-06-2009, 09:28   #6
Av_Ece Altunay Önal

Cmk ile adli yardım uygulaması farklı. Size gelen cmk görevlendirmesi mi adli yardım mı?
Old 05-06-2009, 09:28   #7
uye8490

Alıntı:
Yazan av.tgb
Çeşitli sebeplerden dolayı Adli Yardım'a başvurdum. İlk davam da geldi. Fakat hangi konulara dikkat edeceğim ve ne yapmam-ne yapmamam gerektiği konusunda neredeyse hiçbir bilgim yok. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan benim durumumdakilere tecrübelerini aktarmalarını rica ediyorum.

Vekaletle aldığınız işlerde gösterdiğiniz hassasiyeti adli yardım kapsamında aldığınız işlerde de göstereceksiniz.

Aldığınız dosyayı takip etmemeniz durumunda müvekkilin uğradığı hak kaybından ötürü hukuki ve bazen cezai sorumluluğunuzun doğmasının yanı sıra,adli yardımla alınan işin yönetmelik gereği karşılığı olan vekalet ücretinin iki katını ödemek durumunda da kalabilirisiniz.
Old 05-06-2009, 15:58   #8
av.tgb

CMK'ya değil, Adli Yardım'a başvurdum. Bugün dava dilekçesinden bir örnek ve tevzi formunu teslim ettim. Bundan sonra davanın hangi aşamalarını bildireceğim konusunda tereddütlüyüm. Bir de müvekkilin vekaletname ve masraf getirmemesinden dolayı dava çok geç açıldı, ben telefonla sık sık arayıp hatırlattım da ancak getirdi. Bundan dolayı bir sıkıntı olabilir mi gibi konular var kafamda. Gereken özeni gösteriyorum ama birşeyi eksik ya da yanlış yapmaktan da epeyce korkuyorum. Kolay değil, ne de olsa ilk defa kendi başıma bir iş yapıyorum (SSK'lı çalışıyorum da )
Old 05-06-2009, 16:09   #9
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan av.tgb
CMK'ya değil, Adli Yardım'a başvurdum. Bugün dava dilekçesinden bir örnek ve tevzi formunu teslim ettim. Bundan sonra davanın hangi aşamalarını bildireceğim konusunda tereddütlüyüm. Bir de müvekkilin vekaletname ve masraf getirmemesinden dolayı dava çok geç açıldı, ben telefonla sık sık arayıp hatırlattım da ancak getirdi. Bundan dolayı bir sıkıntı olabilir mi gibi konular var kafamda. Gereken özeni gösteriyorum ama birşeyi eksik ya da yanlış yapmaktan da epeyce korkuyorum. Kolay değil, ne de olsa ilk defa kendi başıma bir iş yapıyorum (SSK'lı çalışıyorum da )

Adli yardım göreviniz vekaleti ve masrafı aldığınız anda başlayacağı için sıkıntınız olmasın. İstanbul Barosu her altı ayda bir davanın durumu ile ilgili rapor istiyor. Siz de bağlı olduğunuz barodan hangi sıklıkta rapor istediklerini öğrenip ona göre davranabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi