Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Apartman yöneticisinin Avukata Vekaleti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-07-2010, 13:22   #1
hukukcu1985

Varsayılan Apartman yöneticisinin Avukata Vekaleti

X Apt karar alarak apartmanda aidat ve kömür borcunu ödemeyenler hakıında takip yapmamız için apartman yöneticisine vekalet çıkartması konusunda yetki verdi ve yöneticide vekaleti çıkartmıştı. Şimdi vekaleti veren yönetici değişti ve yeni yönetim o yöneticinin kat maliklerinden kendi döneminde fazlaca aldığı bedeli geri almak için eski yöneticiye icra takibi yapmamızı istiyor.Daha önce başkaları için yaptığımız takiplerde .... apt yön. kur. temsilen yönetici.... diye yazıyorduk. Şimdi hem alacaklı hem borçlu ismi o geçeceğinden sorun olacak. Bu ve benzeri durumlarda veya her yönetim değişikliğinde apartmandan yeniden karar alınmasını ve yeni yönetici tarafından vekalet çıkartılmasını mı isteyeceğiz?Cevaplarınızı bekliyorum
Old 23-07-2010, 11:17   #2
ilhan13

Ben bunun sorun olacağını düşünmüyorum. Sonuçta size vekalet veren apartman yönetimi. Açacağınız yeni takipteki iki taraf ta farklı.
Old 23-07-2010, 11:31   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukukcu1985
X Apt karar alarak apartmanda aidat ve kömür borcunu ödemeyenler hakıında takip yapmamız için apartman yöneticisine vekalet çıkartması konusunda yetki verdi ve yöneticide vekaleti çıkartmıştı. Şimdi vekaleti veren yönetici değişti ve yeni yönetim o yöneticinin kat maliklerinden kendi döneminde fazlaca aldığı bedeli geri almak için eski yöneticiye icra takibi yapmamızı istiyor.Daha önce başkaları için yaptığımız takiplerde .... apt yön. kur. temsilen yönetici.... diye yazıyorduk. Şimdi hem alacaklı hem borçlu ismi o geçeceğinden sorun olacak. Bu ve benzeri durumlarda veya her yönetim değişikliğinde apartmandan yeniden karar alınmasını ve yeni yönetici tarafından vekalet çıkartılmasını mı isteyeceğiz?Cevaplarınızı bekliyorum

Önceki yanıta ilaveten, icra takibinde ya da dava dilekçesinde "X Apartmanı Yöneticiliği" yazmanız yeterlidir.
Old 23-07-2010, 12:55   #4
ilhan13

X apartmanı yöneticiliğinin hükmi şahsiyeti bulunmadığından, davada ya da icra takibinde taraf olma ehliyeti yoktur. bence yine de x apartmanı yöneticiliğini temsilen demesi daha doğru olur.
Old 23-07-2010, 13:12   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ilhan13
X apartmanı yöneticiliğinin hükmi şahsiyeti bulunmadığından, davada ya da icra takibinde taraf olma ehliyeti yoktur. bence yine de x apartmanı yöneticiliğini temsilen demesi daha doğru olur.

Ben de sizin gibi düşünüyordum. Aşağıdaki linke göz atarsanız(4 no.lu mesaj), Yargıtay'ın görüşünün kökleşmemiş olduğunu görürsünüz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34950
Old 05-04-2011, 18:06   #6
dogano

Eski bir başlık ama hem cevaplayıp hem de bir soru sormam gerekiyor.
Daha önce aidat borcu nedeniyle apartman yönetimi adına yönetici ve yardımcısının imzasını taşıyan bir vekalet ile takip başlatmış ve tahsilat yapmıştım. Taraf olarak "x evlerini temsilen ad-soyad(yönetici)" yazmıştım.
Bugün bana gelen bir davada ise apartmanın bahçesinden yol geçtiği için belediyeye karşı kamulaştırmasız el atma nedeniyle dava açacağız. Apartman alacakları için yönetici ve yardımcısının çıkarttığı vekalet yeterliyken burada olay taşınmazın aynından kaynaklanıyor. Bu durumda tüm kat maliklerinin vekalet çıkartması mı gerekir?
Old 05-04-2011, 19:10   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan dogano
Eski bir başlık ama hem cevaplayıp hem de bir soru sormam gerekiyor.
Daha önce aidat borcu nedeniyle apartman yönetimi adına yönetici ve yardımcısının imzasını taşıyan bir vekalet ile takip başlatmış ve tahsilat yapmıştım. Taraf olarak "x evlerini temsilen ad-soyad(yönetici)" yazmıştım.
Bugün bana gelen bir davada ise apartmanın bahçesinden yol geçtiği için belediyeye karşı kamulaştırmasız el atma nedeniyle dava açacağız. Apartman alacakları için yönetici ve yardımcısının çıkarttığı vekalet yeterliyken burada olay taşınmazın aynından kaynaklanıyor. Bu durumda tüm kat maliklerinin vekalet çıkartması mı gerekir?

Yönetici usulüne uygun seçilmiş ve bunu belgeleyebiliyorsa avukata vekalet verebilir.

Anagayrimenkulün her türlü korunmasına ilişkin bir konu olması yeterlidir düşüncesindeyim.

Saygılar.
Old 28-03-2014, 18:43   #8
av.hdirsek

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Önceki yanıta ilaveten, icra takibinde ya da dava dilekçesinde "X Apartmanı Yöneticiliği" yazmanız yeterlidir.

2013 yılında açmış olduğumuz icra takibine borçlu itiraz etmiştir. alacaklı olarak her ne kadar "apartman yönetimi" demiş olmamıza ve ayrıca acılan itirazın iptali davasında "apartman yönetimi" yazmış olmamıza rağmen icra takibinden önce vekaletnameyi veren yöneticinin değişmesi bu nedenle icra takibi açma yetkisi olmaması gerekçesi ile itirazın iptali davası reddedilmiştir. saygılarımla bilginize...
Old 28-03-2014, 20:06   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.hdirsek
2013 yılında açmış olduğumuz icra takibine borçlu itiraz etmiştir. alacaklı olarak her ne kadar "apartman yönetimi" demiş olmamıza ve ayrıca acılan itirazın iptali davasında "apartman yönetimi" yazmış olmamıza rağmen icra takibinden önce vekaletnameyi veren yöneticinin değişmesi bu nedenle icra takibi açma yetkisi olmaması gerekçesi ile itirazın iptali davası reddedilmiştir. saygılarımla bilginize...

Sanırım sizin olayınızda problem "apartman yöneticiliği" sıfatında değil, "vekaletname" içeriğinde yetki olmaması. Vekalet veren yöneticinin görev süresinin dolması, vekaletnamenin geçersiz olmasını gerektirmez. Sonraki yönetim azletmedikçe vekaletname geçerlidir. Sanki ifadenizde eksik kalan bir şeyler var gibi.
Old 28-03-2014, 23:53   #10
av.hdirsek

[IQUOTE=Av.Suat Ergin]Sanırım sizin olayınızda problem "apartman yöneticiliği" sıfatında değil, "vekaletname" içeriğinde yetki olmaması. Vekalet veren yöneticinin görev süresinin dolması, vekaletnamenin geçersiz olmasını gerektirmez. Sonraki yönetim azletmedikçe vekaletname geçerlidir. Sanki ifadenizde eksik kalan bir şeyler var gibi.[/quote]
Sizinle aynı görüşteyim. Oyüzden Ifade de hic bir eksiklik yok. Yetkide de .. ama buna rağmen dava reddedildi.. ne dediysem hakime anlatamadım..
Old 29-03-2014, 12:32   #11
Av.Nevra Öksüz

Sayın dogano,
Sorunuzun üzerinden uzun süre geçmiş ama daha sonra forumu inceleyecekler için eklemek istedim...
Alıntı:
Yazan dogano
... kamulaştırmasız el atma nedeniyle dava açacağız. Apartman alacakları için yönetici ve yardımcısının çıkarttığı vekalet yeterliyken burada olay taşınmazın aynından kaynaklanıyor. Bu durumda tüm kat maliklerinin vekalet çıkartması mı gerekir?

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=15440

Sayın hdirsek,
Alıntı:
Yazan hdirsek
...icra takibinden önce vekaletnameyi veren yöneticinin değişmesi bu nedenle icra takibi açma yetkisi olmaması gerekçesi ile...

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=69250
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi