Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ehliyet tarihi direksiyon sınavının kazandığı tarih midir, yoksa ehliyetin elden teslim edildiği tarih midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2012, 16:32   #1
AVUKAT1753

Varsayılan ehliyet tarihi direksiyon sınavının kazandığı tarih midir, yoksa ehliyetin elden teslim edildiği tarih midir?

müvekkilim 27/11/2011 tarihinde ehliyet almanın en son aşaması olan direksiyon sınavını kazanmıştır. ancak emniyet 13/12/2011 tarihinde ehliyeti müvekkilime teslim etmiştir. ancak trafik ekipleri 8/12/2011 tarihinde ehliyetsiz araç kullanmaktan dolayı müvekkilime 600 tl ceza kesmişler ve idari para cezası müvekkilme tebliğ edilmiştir. ben müvekkilim 27/11/2011 tarihinde ehliyeti almaya hak kaznmıştır diye bu cezaya itiraz etsem sonuç ne olur.? yani müvekkilimin (ehliyet sahibi olduğu) tarih direksiyon sınavını kazandığı tarih mi yoksa ehliyetin müvekkilime teslim edildiği tarihmidir.?
Old 10-01-2012, 16:46   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan AVUKAT1753
yani müvekkilimin (ehliyet sahibi olduğu) tarih direksiyon sınavını kazandığı tarih mi yoksa ehliyetin müvekkilime teslim edildiği tarihmidir.?
Karayolları Trafik Kanunu'nun Sürücü Belgesi Alma Zorunluluğu hakkındaki 36.maddesine göre ve 42.maddesine göre direksiyon sınavı tarihinin önemi bulunmamaktadır:
KTK
Madde 42 - a) ...................Sınav sonucunda başarı gösteren sürücülere sertifikaları verilir. Bu sertifikalar, 41'inci maddedeki diğer şartlar aranarak sertifikanın alındığı yer trafik kuruluşunca sınıfına uygun sürücü belgeleri ile değiştirilmedikçe sahiplerine karayolunda araç kullanma yetkisi vermez.

Saygılarımla
Old 10-01-2012, 16:50   #3
üye31284

Trafik Kanunu'nun 42 maddesinde açıkça; sertifika, sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe, karayolunda araç kullanılma yetkisine sahip olunmadığı belirtilmiştir.

Farklı cevap gelir mi bilmiyorum ama cezayı zamanında ödeyerek indirimden faydalansa iyi olur diye düşünüyorum.
Old 10-01-2012, 17:03   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan AVUKAT1753
müvekkilim 27/11/2011 tarihinde ehliyet almanın en son aşaması olan direksiyon sınavını kazanmıştır. ancak emniyet 13/12/2011 tarihinde ehliyeti müvekkilime teslim etmiştir. ancak trafik ekipleri 8/12/2011 tarihinde ehliyetsiz araç kullanmaktan dolayı müvekkilime 600 tl ceza kesmişler ve idari para cezası müvekkilme tebliğ edilmiştir. ben müvekkilim 27/11/2011 tarihinde ehliyeti almaya hak kaznmıştır diye bu cezaya itiraz etsem sonuç ne olur.? yani müvekkilimin (ehliyet sahibi olduğu) tarih direksiyon sınavını kazandığı tarih mi yoksa ehliyetin müvekkilime teslim edildiği tarihmidir.?

Sürücü belgesinin (ehliyetnâme) üzerinde veriliş tarihi olarak düzenlenen (yazan) tarih, sorunun çözümünde esas alınacaktır; bu tarih her sürücü belgesinde bulunmaktadır. Kolay gelsin.
Old 10-01-2012, 17:14   #5
Admin

Sayın Av.Armağan Konyalı'nın sorunun tam çözümü olan cevabına katılmamak mümkün değil tabii ama bence KTK 42/a maddesi hiç varolmasaydı DAHİ, KTK 44/b gereğince ceza işlemi doğrudur diye düşünüyorum. Zira KTK 44/b gereğince cezalandırılan ve halk arasında "ehliyetsiz araba kullanmak" olarak nitelendirilen eylem esasında "sürücü belgesi sahibi olmadan araç kullanmak" dışında, "sürücü belgesi yanında değilken araç kullanmayı" da kapsar. Dolayısıyla müvekkilinize bu ceza ehliyet fiilen teslim edildikten sonraki bir tarihte bile kesilebilirdi.

Sürücü belgesinin tarihinin önemi olmadığını düşünüyorum, önemli olan araç sürülürken sürücü belgesinin fiilen sürücünün yanında olmamasıdır.
Old 11-01-2012, 01:26   #6
ALAMUT

İtiraz üzerine ehliyet sınavının kazanıldığı tarihten sonraki cezalardan sorumlu olunamayacağına dair bir karar alındığını okumuştum. Mantıklı olan şu; ehliyet almak, karayollarında araç kullanabilme kailiyetini edinme olarak görülürse, sadece şekilden ibaret olan ehliyeti almak ile sınav arasında verilen cezalardan sorumlu olmak da hakkaniyete ve hukuk mantığına ters diye düşünüyorum. saygılar
Old 11-01-2012, 09:01   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan ALAMUT
İtiraz üzerine ehliyet sınavının kazanıldığı tarihten sonraki cezalardan sorumlu olunamayacağına dair bir karar alındığını okumuştum.
Ben böyle bir karar alındığını okumamıştım. Okumak da istemem: Kanun'a aykırı kararlar hukuka aykırıdır.
Alıntı:

Mantıklı olan şu; ehliyet almak, karayollarında araç kullanabilme kailiyetini edinme olarak görülürse, sadece şekilden ibaret olan ehliyeti almak ile sınav arasında verilen cezalardan sorumlu olmak da hakkaniyete ve hukuk mantığına ters diye düşünüyorum.
Mantıklı olan şu: Sürücü belgesi sadece araç kullanabilme becerisini değil, sürücü olma hakkını kanıtlayan bir belgedir. Örneğin daha önce süresiz olarak sürücü belgesi iptal edilmiş biri çok iyi araç kullansa da trafiğe çıkmamalıdır. Bu husus ancak sürücü belgesinin sürücünün cebinde olmasıyla kanıtlanabilir. Ne idüğü belirsiz insanlarla aynı trafikte olmak ölümcül bir tehlikedir.

Kanun'da yazan kural varken hakkaniyete ve hukuk mantığına başvurmaya gerek kalmaz. Eğer Kanun hakkaniyete ve hukuk mantığına aykırı ise Kanun değiştirilir. Lakin trafik mahkemesi re'sen Kanun değişikliği yapmaya yetkili değildir.

Meraklısına Not:
2001-2010 yılları arasında trafik kazalarında
Ölüm sayısı: 43.691
Yıllık ortalama ölüm: 4.369

Yaralanma sayısı: 1.595.800
Yıllık ortalama yaralanma sayısı: 159.580

Bu istatistiği yorumlarsak:
"Adam öldürme hakkındaki kurala uymamak" ile "trafik kuralına uymamak" arasındaki fark hukukîdir; gerçekte fark yoktur.

Karşılaştırınız: TCK 83 Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi
ve TCK 85 Taksirle Öldürme

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi