Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emlakçıda imzalanan emlak alım satım sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2011, 18:22   #1
NAZ80

Mutsuz emlakçıda imzalanan emlak alım satım sözleşmesi

Arkadaşlar bana akıl verirmisiniz. Terzi kendi söküğünü dikemezmiş ..
bir ev beğendim ve almaya karar verdim satıcının oğlu bende babamın vekaleti var satış işlemlerini ben yapacağım dedi emlakçıda sözleşmemizi imzaladık ve tapu işlemlerine başladık
Satıcının oğlundaki vekalette satış yetkisi olmadığı ortaya çıktı.
Satıcı amca 75 yaşında tapuda talep açtı ve satış işlemlerine başladık.Tüm tapu masraflarını ben yaptım .

satış bedelini satıcının hesabına yatırıp imzaya gideceğimiz esnada satıcı rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Bende jeton o zaman düştü Satıcının rapor almasını istedim rapor konusunda da yardıma hazır olduğumu bildirdim. .

satıcı ısrarla ben rapor almam. rapor almadan evi alırsanız satarım diyor.peki amca satmayacaksan satma evini ama masraflarımı iade et diyorum masraflarımı da ödemeye yanaşmıyor.

emlakçıda imzaladığımz sözleşmeyi satıcının oğlu imzaladı Bir miktar kapora emlakçıya ödedim karşılığında para makbuzu aldım. ayrıcA SÖZLEŞMEDE taraflardan biri satım sözleşmesinden cayarsa %6 tazminat ödeyeceği yazıyor.

hukuken nasıl bir yol izlemeliyim.
Old 19-03-2011, 18:29   #2
Av.Aequitas

Bildiğiniz gibi belli bir yaşın üzerindeki kişilerden taşınmaz alırken herzaman tenkis riski mevcut, dolayısı ile akli dengesi yerindedir raporu olmadan alım yapmak çok riskli.

Sizin durumunuzda basit bir sözleşme hukuku anlaşmazlığı mevcut, akit ıspat şartları açısından pek sağlıklı olmadığı için öncelikle şahitlerle ve elinizde bulunan belgelerle mahkemeye başvurarak talepte bulunabilirsiniz.
Old 19-03-2011, 23:49   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan NAZ80
emlakçıda imzaladığımz sözleşmeyi satıcının oğlu imzaladı Bir miktar kapora emlakçıya ödedim karşılığında para makbuzu aldım. ayrıcA SÖZLEŞMEDE taraflardan biri satım sözleşmesinden cayarsa %6 tazminat ödeyeceği yazıyor.

Taşınmaz satışı resmi şekle tabi olduğundan haricen yapılan sözleşme geçersizdir. Geçersiz sözleşme sebebiyle taraflar 1 yıllık hak düşürücü sürede verdiklerini talep edebilirler.

Sözleşmede verilen paranın açıkça kapora olduğu yazılı ise sebepsiz zenginleşmeye dayanarak talep edebilirsiniz.

Geçersiz sözleşmedeki cezai şartlar da geçersizdir. Bu nedenle taraflar cezai şartı da talep edemezler. Bu konuda bulabileceğiniz birçok karar mevcuttur.
Old 20-03-2011, 00:15   #4
BALDIRAN

Üstadım ya imzalanan sözleşme satış sözleşmesi değilde komisyonculuk sözleşmesiyse?
Old 20-03-2011, 00:27   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Üstadım ya imzalanan sözleşme satış sözleşmesi değilde komisyonculuk sözleşmesiyse?

Üstadım komisyon sözleşmesi, komisyoncu (emlakçı) ile işveren (alıcı veya satıcı) arasında akdedilen ve yazılı şekilde yapılması zaruri bir sözleşme olup, bahsettiğiniz sözleşmede satıcının (vekilinin) da imzası bulunduğundan vs. bahsetmektesiniz. Sözleşmeniz emlak alım-satım sözleşmesi mi, komisyon sözleşmesi mi? Önce bir onu açıklığa kavuşturalım di mi?
Old 20-03-2011, 00:52   #6
BALDIRAN

Üstadım iyi akşamlar.
Vakit geç olduğu içinm karıştırdınız her halde, soruyu soran arkadaş ben değilim. Ben sadece sözleşmenin komisyonculuk sözleşmesi olma ihtimalini sorguladım.
Komisyonculuk sözleşmesini genelde insanlar satış sözleşmesi olarak algılar ve öyle yorumlarlar ve gerçekten emlakçıda imzalanır ve alıc/satıcı7emlakçi imzalar.
Bu sözleşmeyi, satıcının vekilide imzalayabilir ve onun imzalaması sözleşmeyi satış sözleşmesi haline getirmez.
İhtimaller üzerinden gidelim o zaman.
Eğer imzalanan sözleşme satış sözleşmesi ise, geçersizdir.Dolayısıyla %6 cezai şartta geçersizdir.
Bu durumda taraflar birbirlerinden aldığını iade ile mükelleftir.
Tarafların birbirinden para aldığını ispat külfeti, iddia edene aittir.
Sözleşmenin karşı tarafına verilmeyen şeyler (mesela 3. kişiye verilen paralar) ancak,sözleşmenin ifa edileceğine inanılarak iyi niyetle yapılmışsa, o zaman, karşı yandan (tazminat olarak) talep edilebilir kanısındayım.
,Eğer sözleşme komisyonculuk sözleşmesi ise, yazılı şekil yeterli olup sözleşme geçerlidir.
Bu durumda, satıştan vazgeçen tarafa ilişkin cezai şartta geçerlidir.
Bu noktada, satıştan vaz geçenin alıcı olmadığını,satış işlemi yapma konusunda ehliyetinin olup olmadığının saptanması bakımından sağlık raporu alma yükümüne uymadığı için vaz geçenin satıcı olduğu savunması yapılabilir kanısındayım.Saygılar
Old 20-03-2011, 00:59   #7
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Üstadım iyi akşamlar.
Vakit geç olduğu içinm karıştırdınız her halde, soruyu soran arkadaş ben değilim. Ben sadece sözleşmenin komisyonculuk sözleşmesi olma ihtimalini sorguladım.

Old 20-03-2011, 12:10   #8
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Aequitas
Bildiğiniz gibi belli bir yaşın üzerindeki kişilerden taşınmaz alırken herzaman tenkis riski mevcut, dolayısı ile akli dengesi yerindedir raporu olmadan alım yapmak çok riskli.
Mesajınız aklımı karıştırdı: Burada alıcı (NAZ80) üçüncü kişi konumunda, satıcının mirasçısı değil, işlem satış bağışlama da değil (MK 565/3), kaldı ki alıcı iyiniyetli üçüncü kişi konumunda (MK 1023) tenkis riski onun için nasıl söz konusu olacak?

Soruya dönecek olursak:
Alıntı:
Satıcının rapor almasını istedim. rapor almadan evi alırsanız satarım diyor

Burada alelade bir menkul satışı değil, devletin resmi organlarının gözetiminde resmi şekilde yapılacak bir gayrımenkul satışı söz konusu. O zaman raporu niye siz istiyorsunuz, Tapu Müdürlüğüne "istettirin", top sizden çıksın.

Tapu zaten belirli yaşın üstündekiler için otomatik olarak bu raporu istiyor (Tapu Müdürü ile konuşup öğrenebilirsiniz), ola ki satıcının yaşı bu yaşın altındaysa o zaman da Tapu Müdürlüğüne "alıcı" olarak bir dilekçe verip satıcının akli melekelerinin yerinde olup olmadığı konusunda şüpheniz olduğunu, bu konuda gerekli araştırmanın Tapu Müdürlüğü tarafından yapılmasını talep ettiğinizi, aksi takdire sorumluluğun MK 1007 gereğince onlara ait olacağını ve ayrıca aynı maddenin ikinci fıkrası gereğince ileride bir sorun yaşanırsa işlemde kusuru olan memurun da şahsi sorumluluğu doğacağını bildirin, ondan sonra seyredin bakalım Tapu Müdürlüğü satıcıdan kaç yüz tane rapor istiyor.

Böylece raporu isteyen ve karşı tarafın gözünde işleri yokuşa süren siz olmazsınız, tam aksine Tapu Müdürlüğünün talep ettiği bu raporu almamakta direnirlerse kusur onlara ait olur.

Öte yandan her halükarda (kusur karşı tarafta olsa bile) yaptığınız masrafları geri almak konusunda sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünüyorum, çünkü yaptığınız masrafların bir kısmının "satıcı borçları" vs. olduğunu sanıyorum (eski emlak vergileri vs.) ve yine muhtemelen bu ödemeleri yaparken makbuzları kendi adınızla almadınız, dolayısıyla kağıt üzerinde ödemeleri onlar yapmış gözüküyor? Eğer durum böyleyse ödemeleri sizin yaptığınızı ispat etmeniz güç olabilir diye düşünüyorum. Ama raporu almamakta direnirlerse, muhtemelen karşı taraftan alacağınız %6 tazminat zararınızı karşılacak olsa gerek.

Ayrıca kişisel olarak bu olayda aslında riskinizin çok yüksek olmadığını da düşünüyorum: Eğer sadece tapu maliki ile muhatap oluyor olsaydınız, risk daha yüksekti ancak bu olayda ileride bir iptal davası söz konusu olacaksa bu davada davacı konumunda olacak malikin oğlunun da işlemde imzası bulunması, iptal davalarında işlerini bayağı bir zorlaştıracaktı.

Son olarak aşağıdaki başlık altındaki içtihatlara da göz atmanızı öneririm:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=41055
Old 21-03-2011, 11:17   #9
NAZ80

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Satıcı rapor almamakta diretti. masraflarımıda ödedi işi kapattık. o ev bana kısmet değilmiş Satıcı hastalanıp hastaneye kaldırlmasaydı belki bugün tapu üzerimde olacaktı. kısmet değilmiş

ayrıca imzalanan sözleşme alım satım ve komisyon sözleşmesidir.
Old 21-03-2011, 11:23   #10
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan NAZ80
Arkadaşlar bana akıl verirmisiniz. Terzi kendi söküğünü dikemezmiş ..
bir ev beğendim ve almaya karar verdim satıcının oğlu bende babamın vekaleti var satış işlemlerini ben yapacağım dedi emlakçıda sözleşmemizi imzaladık ve tapu işlemlerine başladık
Satıcının oğlundaki vekalette satış yetkisi olmadığı ortaya çıktı.
Satıcı amca 75 yaşında tapuda talep açtı ve satış işlemlerine başladık.Tüm tapu masraflarını ben yaptım .

satış bedelini satıcının hesabına yatırıp imzaya gideceğimiz esnada satıcı rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Bende jeton o zaman düştü Satıcının rapor almasını istedim rapor konusunda da yardıma hazır olduğumu bildirdim. .

satıcı ısrarla ben rapor almam. rapor almadan evi alırsanız satarım diyor.peki amca satmayacaksan satma evini ama masraflarımı iade et diyorum masraflarımı da ödemeye yanaşmıyor.

Burada tam anlamıyla, vekaletsiz iş görme hükümleri ve mal sahibini bağlamayan bir gayrimenkul satış işlemi var.

Bundan dolayı sözleşmenin feshine girmek en akıllı yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi