Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardımdan Alınan Davaları Açma Süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-08-2011, 16:44   #1
tiryakim

Varsayılan Adli Yardımdan Alınan Davaları Açma Süresi

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Adli yardımdan alınan davaları açma süresi ne kadardır. Bunun için Bir süre varmıdır ?

Teşekkürler...
Old 01-08-2011, 17:02   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın tiryakim;

Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliği'nin "Adli Yardımın Yapılışı" başlıklı 6. maddesinin b) bendine göre; "Adli yardım isteminin kabulüyle, gerekli iş ve işlemleri yapmak ve yürütmek üzere bir veya birkaç avukat görevlendirilir. Görev yazısının bir örneği de istem sahibine verilir ve gerekli bilgi, belge ve vekaletname ile birlikte görevlendirilen avukata başvurması istenir. Görevlendirilen avukat, görevlendirme yazısının, işe ve ilgiliye ait bilgi, belge ve vekaletnamenin, adli müzaheret istemi reddedilmiş ise iş için zorunlu masraf avansının kendisine ulaşması ile avukatlık hizmetlerini yerine getirmek yükümlülüğü altına girer." denmektedir.

Bu durumda avukat, görevlendirildiği konuda mutad dışı herhangi bir gecikmede bulunmaksızın "makul" bir süre içerisinde davanın açılması için harekete geçmelidir.
Old 01-08-2011, 17:05   #3
tiryakim

Makul süreden kasıt nedir ? Bu Süre ne kadardır ?
Old 01-08-2011, 17:09   #4
kezzy

Sayın meslektaşıma kesinlikle katılıyorum adli yardım amacı ve kapsamına ters düşmeyecek şekilde en makul sürede açılması gerekmektedir.

Alıntı:
Adli yardımın amacı, bireylerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engelleri aşmak ve hak arama özgürlüğünün kullanımında eşitliği sağlamak üzere, avukatlık ücretini ve yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanların avukatlık hizmetlerinden yararlandırılmasıdır.”(TBB Adli Yardım Yönetmeliği md.1/2)

Alıntı:
kanun işleri ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait evrak düzenlemek” (Av. Y. M.35/1) adli yardım hizmeti kapsamındadır

Old 01-08-2011, 17:10   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Makul süreden kasıt nedir ? Bu Süre ne kadardır ?
Makul süre, herhangi bir gecikme durumu söz konusu olduğunda, örneğin, yönetmelikte belirtilen şekilde görevlendirme gerçekleşip evraklar kendisine teslim edildikten 6 ay sonra davayı açmak değildir. Mesela en fazla iki hafta içerisinde davayı açmaktır.

Yönetmelikte belirli bir süre öngörülmemiştir ancak avukat, görevlendirildiği konuya benzer bir konuda serbest avukatlık kapsamında kendisine gelen bir olayda en geç ne kadar bir sürede davasını ikame etmesi gerektiği kanaatinde ise (mesleki sorumluluk-etik gereği) aynı şekilde adli yardım hizmetinden yararlanacak olan şahsın davasını da o süre içerisinde ikame etmelidir. Davanın açılması bakımından makul sürenin takdiri avukatın vicdanında, tecrübesinde, öngörüsünde mevcuttur.

Saygılarımla..
Old 01-08-2011, 17:12   #6
tiryakim

Peki makul süre ne kadardır ?
Mesela ;
Adli yardımdan avukata görevlendirilmesinin gelmesinden itibaren 8 ay içinde davayı açmamak sorun teşkil eder mi ?
Old 01-08-2011, 17:15   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Peki makul süre ne kadardır ?
Mesela ;
Adli yardımdan avukata görevlendirilmesinin gelmesinden itibaren 8 ay içinde davayı açmamak sorun teşkil eder mi ?
Sayın tiryakim;

Sayın kezzy ve ben, makul sürenin takdiri konusunda avukatın dikkat etmesi gereken noktaları size aktarmaya çalıştık. Ancak, siz halen "makul süre ne kadardır" sorusunu sormaya devam ediyorsunuz.

Bir avukat olarak sorunuza verilen yanıtları değerlendirmenizi rica ederim.
Old 01-08-2011, 17:16   #8
tiryakim

şimdi gördüm yazdığınız yazıyı Engin Bey
Teşekkürler cevaplar için
Old 02-08-2011, 13:08   #9
Av.PUDY

Mutlu

geçen aylarda banada bir adli yardım dosyası gönderildi barodan bir boşanma davasıydı. Ben falza bekletmeden yani yaklaşık bir 15 - 20 gün içinde açtım davayı hemen duruşma günü falan verildi..davanın niteliğine ve dosya durumuna göre tabi meslektaşlarımın dediği gibi avukatın kanati ile fazla bekletmeden açılması hak kayıplarının önlenmesi açısından da makul sürede açılması en doğprusu olacaktır diye düşünüyorum..
Old 02-08-2011, 14:55   #10
Av. Hakan VARAN

e peki bana gelen adli yardım dilekçesinde 15 gün içnde davayı açmam gerektiği yazıyordu bu makul süreyi adli yardım komisyonu belirlemekte heralde
Old 02-08-2011, 15:36   #11
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Hakan VARAN
...makul süreyi adli yardım komisyonu belirlemekte heralde
En azından sizin görevlendirmenizde baronun "makuliyet yaklaşımı" öyle olmuş.
Old 02-08-2011, 16:29   #12
üye31284

Fikrimi söylüyorum

8 ay kesinlikle makul süre değil

Bir kaza durumu girdi diye düşünsek bile, avukatın bu konuda baroyu bilgilendirmesi ve yeni atama yapılması gerekmektedir bence, 8 ay sürme ihtimalinin olması durumunda.

Adli yardımı niye alıyoruz?

Ya hem ek gelir olsun diye ya sadece ek gelir olsun diye ya da sadece yardım olsun diye...

Ek gelir olsun diye alıyorsak zaten makul olan en kısa zamanda ek gelir olmalıdır

Ama esasen yardım kısmına odaklanmak istiyorum. Yardım niyetli yaklaşımlar özel işlerden bile önce gelmelidir kanımca.

Bence en fazla 2 hafta içerisinde -o da çok yoğunsak- gelen işle ilgili ilk işlemler ( Dava açmak, cevap vermek vs.. ) tamamlanmalıdır. Hadi adli tatil dolayısıyla tam 1 ay yurtdışındayız diyelim... O zaman da 40 gün olsun
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi