Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hisseli Taşınmazda Tapu İptali Tescil Davacı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-11-2012, 23:49   #1
DEMİRCİZADE

Varsayılan Hisseli Taşınmazda Tapu İptali Tescil Davacı

Sayın Meslektaşlarım,
Olağanüstü kazandırıcı zaman aşımına dayanarak açtığımız bir tapu iptali-tescil davasında, taşınmazın tapu kayıtlarında üç malik görünmektedir. Her üç malik de ölmüştür ve dava mirasçılarına karşı açılmıştır. Ancak tapuda her malikin hissesi 1/3 dür. Müvekkil ile iki malik arasında 22 yıl önce, taşınmazın 45 m2'lik kısmının satımı konusunda harici satım sözleşmesi yapılmıştır. Taşınmazın tamamı 90 m2'dir. Diğer kısım da başka birisi tarafından maliklerin birinden harici satım sözleşmesi ile alınmış ve halen kullanılmaktadır. Bizim talebimiz, 45 m2'lik kısmın ifrazı ile tapunun iptali ve müvekkil adına tescilidir. Ancak davanın kabul edilmesi durumunda, 45 m'lik kısmın maliklerden nasıl alınacağı sorunu ile karşılaştık. Benim fikrim, hisseleri oranında her üçünden alınmasıdır. Yani her üç malikin hissesi de 1/3 olduğundan her birinin hissesinden 15 m2 alınıp ifraz edilerek tescil edilebileceği yönündedir. Bu konuda YARGITAY kararı aradım ancak bulamadım. Mahkeme tereddüte düştüğü için Yargıtay kararı istemektedir. Elinde karar olan meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum. Ayrıca düşüncemde haklı mıyım? Şimdiden Teşekkürler, İyi Çalışmalar Türk Hukuk Sitesi ailesi...
Old 25-11-2012, 11:26   #2
Cumhur Okyay

Taşınmazın niteliği nedir? Niteliğe göre, harici satış sözleşmeleri geçerli midir?
Hissedarların, her biri 1/3 hissesine sahip oldukları bu taşınmaz üzerinde,ikisinden harici satışla (kısmen) satın alan müvekkilinizin 22 yıldan beri kullanma ve faydalanma şekil ve amacı nedir?
Talebiniz 45 m2 lik kısma münhasır ise ve harici satıma dayanıyor iseniz; bu olgudan (vakıadan) hareket ediyor iseniz, ve diğer kısım da başka birisi tarafından maliklerin birinden harici satım sözleşmesi ile alınmış ve halen kullanılmakta ve sizin fikriniz, hisseleri oranında her üçünden alınmasıdır olduğuna göre, bu fikrinizin müstenidatı nedir?
Müvekkilinize iki malik satmış, o da harici satışla, esasen üçüncü satın alanın da halen kullanmakta olduğunu beyan etmişsniz!
Önceki 639. madde hakkında yapılmış tüm açıklamaların ve eklenmiş örnek kararların, ısrarla incelenmesi gerekmektedir. Kolay gelsin...

Sonradan NOT: Biliyorsunuz ki; İlgili maddedeki "ölmüş kişi" ibaresi, Anayasa Mahkemesince iptal edilmiştir. Bu 20 sene kullanma olgusu( vakıası), bu iptal tarihinden önce fiilen gerçekleşmiş midir? Bu 20 sene içinde, mirasçılar, taşınmazın içinde hiç bulunmamışlar veya kullananlara karşı meni müdahale davası açıp, karar almamışlar mı? Bunların da nazara alınması icap edecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi