Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye talepli icra takibi başlattım. Sulh hukukta da tahliye davası açmalı mıyım?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2022, 11:49   #1
ertuğrul9604

Varsayılan Tahliye talepli icra takibi başlattım. Sulh hukukta da tahliye davası açmalı mıyım?

Ben kira borcunu ödemeyen bir kiracı hakkında tahliye talepli icra takibi başlattım. Kiracı kira sözleşmesinin aslını çaldığı için; kira sözleşmesinin aslı elimizde yok, kopyası var. Bu sebeple her ne kadar ilamsız icra takibi başlatsam da endişeliyim. Acaba Sulh Hukuk Mahkemesi'nde tahliye davası mı açmalıyım ?

Biliyorsunuz 2 haklı ihtar varsa sözleşmenin bitmesinden itibaren 1 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi'nde tahliye davası da açılabiliyor. Bir aylık sürenin dolmasına çok az kaldı.

Acaba icra takibi devam ederken Sulh Hukuk Mahkemesi'nde tahliye davası açsam daha garanti olur mu?

Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açtığımız dava derdestlik engeline takılır mı?

Bu konuda bilgisi olan birisi aydınlatırsa sevinirim.
Old 11-10-2022, 12:03   #2
AV.SİBEL

İcra takibine itiraz edilir veya itiraz edilmez ve ödeme de yapılmazsa bu durumda icra mahkemesinden tahliye talebinde bulunabilirsiniz.İcra mahkemesi bu durumda şekli inceleme yapar ve ödeme yapılmamışsa mecurun tahliyesine karar verir.Ancak burada önemli olan husus kiracı eğer takibe itiraz ederse itirazın içeriğinin ne olduğudur.Kira ilişkisine itiraz etmezse icra mahkemesinden tahliye istenebilir ama aradaki kira ilişkisini kabul etmez ve yazılı bir kira sözleşmesi de yoksa bu durumda Sulh Hukuk Mahkemesi'nden tahliye talebinde bulunmanız gerekir.Artık burada icra mahkemesi karar veremez.
Old 11-10-2022, 12:49   #3
ertuğrul9604

Varsayılan Kiracı kira sözleşmesinin aslını çalmış. Elimde kopyası var.

Kiracı kira sözleşmesinin aslını çalmış. Elimde kopyası var. Ve kiracı icra takibine itiraz etti. İmza benim değil falan diyor. Hem borcu hem imzayı reddediyor.

Anladığım kadarıyla İcra Mahkemesı bu konuda hüküm veremiyor.

Bu durumda Sulh Hukuk Mahkemesi'nde Tahliye Davası açmak en mantıklısı gibi görünüyor.

Ancak itirazın kaldırılması davası İcra Hukuk Mahkemesi'nde devam ederken Sulh Hukuk Mahkemesi'nde Tahliye Davası açmak derdestlik engeline takılır mı?
Old 11-10-2022, 20:37   #4
Av.End

Varsayılan Derdestlik Hk.

Merhaba meslektaşım, kira borcunu ödememiş olması nedeniyle başlatılmış icra takibi İİK gereği izlenilen bir yol olup kiracının temerrüdüne dayanmaktadır. Burada sözleşmeye yapılmış olan imza itirazının incelenmesi için açacağınız dava yine SHM'de olmalı zira her ne kadar bazen dikkate alınmasa da İHM'nin inceleme yetkisi sınırlı, imza incelemesi yapamaz.

İki haklı ihtar gibi bir durum mevcut ise eğer iki haklı ihtara dayanarak SHM'de açacağınız davanın derdestlik itirazına takılacağını düşünmüyorum. İki davanın dayanağı ve incelenmesi gerekenler birbirinden farklılık arz ediyor talep sonucu aynı olsa da. Bu noktada sadece usul ekonomisi açısından nasıl bir sonuç gelir emin olamadım. Çünkü borçlu kiracı yine imza itirazında bulunacaktır. İki ayrı imza incelemesi mi yapılır böyle bir durumda? Sorunuza tekrar soru gibi oldu ama akla gelebilecek başka bir soruyu da buraya notlamış olayım.
Old 12-10-2022, 20:24   #5
ertuğrul9604

Meslektaşim cevabınız için çok teşekkür ederim. Şu derdestlik mevzusunu kesinleştirmem gerekiyor. Muvekkilden parasını alıp red yemek istemiyorum.

İcra Hukuk Mahkemesi'ndeki dava Sulh Hukuk Mahkemesi için bir engel teşkil etmiyorsa süresi kaçmadan tahliye davasını da açarım. İkisini de yuruturum. En mantıklı çözum bu herhalde ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi