Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatİf Üyemİzden AlacaĞimiz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-03-2011, 19:16   #1
asoy

Varsayılan Kooperatİf Üyemİzden AlacaĞimiz

Kooperatifin vekili olarak üyenin aidat borcuna takip yaptık, itiraz etti, red edildi, takibin devamına karar verildi., bu üyenin dışında diğer kooperatif üyeleri tapularını aldı. Bu üye ise tapu almadı, dairesi kooperatifin üzerinde tescilli. Biz üyenin kendi adına kayıtlı olmayan işbu kooperatifteki hissesine (dairesine) haciz talep edebilir miyiz? Gerçekte kooperatif adına tapuda kayıtlı bu bağımsız bölümü icra yolu ile veya haricen satıp, alacağımızı tahsil edebilir miyiz? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-03-2011, 00:33   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sesli düşünüyorum:
Alacağınız takip dosyasındaki miktardan ibaret ise; borçlu ortağın nüfus bilgileri kooperatif yönetiminde mevcut halde , ferdileştirme işlemleri için (ancak borçlu ortağa ait bağımsız bölüm kaydına haciz konulmak üzere icra müdürlüğünden aldığım müzekkere elimde) tapu müdürlüğüne gider, tescili yaptırır yaptırmaz müzekkere gereğini infaz ettirirdim. (Borçlu ortak da tapuda henüz devralmadığı ortaklığa bağlı taşınmazı daha önceki bir tarihte üçüncü şahsa devretmeyi vaad etmişse mi?)
Sadece düşündüm.
Kolay gelsin.
Old 04-03-2011, 13:14   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
Sesli düşünüyorum:
Alacağınız takip dosyasındaki miktardan ibaret ise; borçlu ortağın nüfus bilgileri kooperatif yönetiminde mevcut halde , ferdileştirme işlemleri için (ancak borçlu ortağa ait bağımsız bölüm kaydına haciz konulmak üzere icra müdürlüğünden aldığım müzekkere elimde) tapu müdürlüğüne gider, tescili yaptırır yaptırmaz müzekkere gereğini infaz ettirirdim. Sadece düşündüm.Kolay gelsin.

Ben hem düşünüp hem de önerdiğiniz yolu aynısını uygulamıştım. Dosya,satış aşamasındadır.

Alıntı:
(Borçlu ortak da tapuda henüz devralmadığı ortaklığa bağlı taşınmazı daha önceki bir tarihte üçüncü şahsa devretmeyi vaad etmişse mi?)

Üyelik devri sözkonusu olsaydı zaten alacaklı kooperatife müracaat edilecekti. Satış vaadi sözleşmesi olsa bile, tapuya işlenme şansı olmadığı için, sadece tarafları bağlar; alacaklıyı bağlamaz, şeklinde düşünüyorum.
Old 09-03-2011, 12:35   #4
asoy

cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Yalnız bir sorun var. kooperatif tasfiye halinde ve en son toplantısını 2005'te yapmış. 2004 yılındaki toplantıda yönetim kurulu seçilmiş. bu zamana kadar da toplanamamış. yönetim kurulunun yetkisi süresi, vs. şimdi ne olacak. yönetim kurulu halen yetkili mi, tapuda işlem yapabilecekmi, 2006 yılından iki-üç üye dışında diğer 80 üye tapusunu almış. diğer üyelere aidat borçları olduğu için verilmemiş.
Old 09-03-2011, 13:53   #5
Av.H.Sancar KARACA

(Üstad Hulusi Bey'in usulüyle) Katkı
Sayın asoy,
Kooperatif sizi, nasıl, ne zaman ve hangi organ eli ile vekil tayin etmişti ki?
Ve son yönetim kurulu kaç yıl için seçilmişti?
Yönetim kurulu ferdileştirme için tapuya başvurdu mu?
İşe bu ve benzeri belirsizlikleri gidermekle başlayın bence.
Kolay gelsin.
Old 09-03-2011, 23:35   #6
asoy

Sayın kardan adam, ilginize teşekkür ederim. sorunuzla ilgili olarak; Tasfiye halindeki kooperatif 2003 yılındaki kongrede 3 yıllık süre ile yönetim kurulunu seçmiş, bu yetkili organ 2004 yılında bana vekalet vermişti. ferdileşme için 2004 yılında tapuya başvurulmuş, 4 üyenin dışında diğer üyeler tapularını almışlar.
Old 10-03-2011, 17:51   #7
Av.H.Sancar KARACA

Sayın asoy,
Öncelikle müvekkiliniz kooperatifin ayakta olup olmadığını (hukuki durumunu) tespit etmek gerektiğini düşünüyorum.
Kooperatifler Yasasının 81/6.maddesine göre, üç yıl üst üste genel kurul yapılmaması kendiliğinden dağılma (fesih) nedenidir ve Yargıtay 11.Hukuk Dairesi kararlarına göre bu husus kooperatifin tasfiyesinin istenmesine neden olur ( Y.11.HD 05.05.1997,E.2772/K. 3152).
Ancak, geç de olsa, sonradan genel kurul yapılmış ise kooperatifin dağıldığına karar verilemez (Y.11.HD 09.03.1999, E.10099 E/ K.1958, Y.11.HD 05.04.2004 E.2003/9286 K 2004/3502).
Dairenin, 05.04.2004 tarihli yukarıdaki kararına göre de, kooperatif genel kurulunun Yasanın aradığı üç yıl üst üste toplanmama koşulu gerçekleşmiş ise de, anılan noksanlık gecikmeli de olsa yapılan genel kurul toplantısı ile giderilmişse bu kooperatifin dağıldığının tespitine karar verilemez.
Bu halde, "yapılmamış genel kurullar yerine yapıldığı" da gündeme alınmak suretiyle yeni bir genel kurul toplantısı yapılmalı ve kooperatifin devamına karar verilmelidir ki, kooperatif dağılmış sayılmasın. Böylece, dağılma sebebi ortadan kaldırıldıktan sonra kooperatif normal faaliyetine devam eder, anasözleşmesinde öngörülen amaç ve faaliyetlerini –elbette somut olayda tasfiyeye dönük olarak- yürütür, bu arada ferdileştirmeyi tamamlar, alacaklarını da tahsil eder. Bu halde işe, genel kurulu toplantıya çağırmakla başlayın (diye düşünüyorum.)
Kolay gelsin.
Old 11-03-2011, 10:01   #8
asoy

"Yargıtay 11.Hukuk Dairesi kararlarına göre bu husus kooperatifin tasfiyesinin istenmesine neden olur ( Y.11.HD 05.05.1997,E.2772/K. 3152)." doğru, ama kooperetaif 2003 yılından itibaren tasfiye halinde, tasfiye öncesi ve sonrası tarafıma ayrı ayrı vekalet verildi.
Old 11-03-2011, 11:28   #9
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Meslektaşım,
Tasfiye bir süreç olduğuna göre, bu süreç önünüzdeki olayda sona ermemiştir.Ve genel kurul toplantıya çağrılabilir. Bu aşamada yapılacak genel kurul toplantısı bu sürece dahildir. Ve bir önceki mesajda belirttiğim gibi, bu genel kurulda görev alan ve tasfiyeyi gerçekleştirmekle görevli olan tasfiye (yönetim) kurulu , kooperatif anasözleşmesinde öngörülen amaç ve ( borçlu ortak adına tapu kaydı çıkararak ferdileştirmeyi tamamlama, alacağını tahsil etme gibi ) faaliyetleri yürütür ( tasfiyeye dönük tüm işlemler gibi) ferdileştirmeyi tamamlar, alacaklarını da tahsil eder ( diye düşünüyorum.)
Kolay gelsin.
Old 11-03-2011, 20:33   #10
ömergünay

Tasfiye hükümleri kooperatifler kanununda maalesef yok. Ticaret Kanunu hükümleri uygulanıyor.
Tasfiye halindeki bir kooperatifinde üçüncü kişilerle ilişkisi kesilir. Kooperatifin tasfiye dışında hiç bir işlem yapamaz. Aktif ve pasifleri tesbiti ve üyelere denkleştirlmesi dışında yetkisizdir diye düşünüyorum
Old 28-04-2011, 21:40   #11
Evren Osman

Tasfiye halindeki kooperatiflerin genel kurul yapmasına gerek olmadığına ilişkin sanayi ticaret bakanlığının bir yazısı var bulursam ekleyeceğim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi