Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yan parsel sahibinin Önalın hakkı

Yanıt
Old 19-06-2021, 10:43   #1
av. aee

Varsayılan Yan parsel sahibinin Önalın hakkı

İyi günler dilerim
Komşu parsel sahibi Önalım hakkına dayalı tapu iptal ve tescil davası açmış. Ve tapuda gözüken satış bedeli ile alma talepleri var. Gerçek satış bedeli üzerinden alınabilmesi için tapuda harç ödemesi vs yapılabilir mi ? Veya yargılamada kullanabileceğim başka bir yol var mıdır?
Bir de yan parsel sahibinin devirden sonra 2 gün içinde açtığı bu davanın reddi için dikkat edebileceğimiz bir husus var Mıdır?
Old 21-06-2021, 08:05   #2
Av.Birsel

Komşu parsel sahibinin önalım hakkı kaldırıldı diye biliyorum.
Old 21-06-2021, 19:27   #3
av. aee

Evet üstat Doğru Kaldirildi Ama Dava Kanun Kaldirilmadan önce Açildi. Biz Kanunun Kaldirildiği Gerekçesiyle Mahkemeye Dilekçe Vermiştik Mahkeme De Bu Gerekçemizi Dikkate Aldi Ve Karar Verilmesine Yer Olmadiğina Dair Karar Verdi. Ancak Istinaf Daha önceki Kararindan Geri Adim Atti Ve Karari Kaldirdi Yerel Mahkemeye Geri Gönderdi. Benzer Durumda Olan Var Midir Ki?
Old 22-06-2021, 11:58   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan av. aee
Evet üstat Doğru Kaldirildi Ama Dava Kanun Kaldirilmadan önce Açildi. Biz Kanunun Kaldirildiği Gerekçesiyle Mahkemeye Dilekçe Vermiştik Mahkeme De Bu Gerekçemizi Dikkate Aldi Ve Karar Verilmesine Yer Olmadiğina Dair Karar Verdi. Ancak Istinaf Daha önceki Kararindan Geri Adim Atti Ve Karari Kaldirdi Yerel Mahkemeye Geri Gönderdi. Benzer Durumda Olan Var Midir Ki?

Meslektaşım benzer bir davamız olduğu için kanun ilk çıktığında çok araştırdım. Benim görüşüm; yasaların geriye yürümezliği ile değişen kanunun devam eden davalara uygulanmayacağı yönünde idi. Karşı görüş ise; kanun değişikliğe ile hak ortadan kaldırıldığından ve artık hakkın varlığından söz edilemeyeceğinden devam eden davalara da uygulanması gerektiği şeklinde idi.

Ben davamızda hukuki belirsizlikten uzlaşma yolunu tercih ettim.

Yerel mahkemeler ise genelde ikinci görüşü kabul etti. Ancak daha sonra forumlarda okurken Yargıtay'ın da birinci görüşte olduğuna dair karar gördüğümü hatırlıyorum. Araştırmanızı tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi