Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çalışma İzni_İş Kazası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-08-2021, 17:34   #1
Av.mehmet.av

Acil Çalışma İzni_İş Kazası

1- Müvekkil Suriyeli
2- Türkiye'de SİGORTASIZ olarak bir işyerinde 4 ay kadar çalışıyor.
3- Müvekkilin ÇALIŞMA İZNİ DE YOK
4- Müvekkil iş yerinde iş kazası geçiriyor.

SORULAR:
1- Her ne kadar müvekkilin çalışma izni ve sigortası olmasa da iş kazasından dolayı tazminat davası açılabileceğini düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?
2- Bu aşamada SGK'ya iş kazası başvurusu yapmak akabinde iş kazası tespit davası açmak mantıklı olur mu? Mevzuat gereği iş kazası olarak değerlendirilmeyeceğini düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?
3- Davanın iş mahkemesinde de değil de haksız fiil hükümleri çerçevesinde Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması gerektiğini düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?
4-Özetle ne yapmamızı önerirsiniz?
Old 04-08-2021, 20:38   #2
Av.M.Tayfun BAŞYİĞİT

Merhaba üstadım. Öncelikle 4. sorunuza cevap vererek başlamak istedim. Ben sizin yerinizde olsam işverenle temas kurar oturup bu durumu konuşurdum. Şöyle ki; sigorta bildirimi yapılmaması ve işe giriş bildirisi yapılmamış olmasından dolayı işveren ağır bir ceza ödeyecektir. Dolayısıyla işçinin alacak miktarı bu cezaya denk ise uzlaşma yönünde hareket edilmesini tavsiye ederim.

İnsani yönden düşünecek olursak sigortasız yabancı uyruklu ucuz işçi çalıştırarak cep kabartan işverenin yaptığı gayri insani bir yaklaşım olduğundan ötürü olayın üstüne de gidebilirsiniz. Ama yukarıda bahsettiğim paragraftaki yaklaşım hukuken en az zararsız ve hızlı olan yöntem olacaktır.

3.sorunuza gelicek olursak benim şahsi fikrim İş yerinde meydana gelen her kaza iş kazası olduğundan ötürü İş mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum. Haksız fiil olayına girer iseniz işçilik alacakları için ayrı bir dava acılması olayı gündeme gelecektir ki bu da büyük bir külfet..

2.sorunuza cevaben Sgk'ya başvuru yapılıp cevap beklenmeli. Ardından duruma göre tespit davası acabilirsiniz. İş kazası değerlendirmesini son paragrafta yapacağım.

Görüşüm

Çalışma izni almadan çalışmaya başlayan yabancı uyruklu işçinin işçi olma niteliğine binaen kanunun emredici hükümlerine değinmek gerekiyor. Şayet işçinin çalıştığı yer "çalışma izni başvurusu yapsa dahi verilmeyecek" bir işyeri ise kanunun emredici hükümlerine aykırı olduğundan ötürü işci vasfı kazanamaz diyenler de var bunun aksi fiklrinde olanlar da.

Ben öncelikle çalışma izni hususunun neden düzenlendiğine dair fikir yürüttüğümde ülkedeki kaçak işçi sayısını en aza indirerek işçi lehine hakların kazanılması yönünde bir amac olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla işçinin kaçak olması taraf vasfıyla alakalıdır. Dolayısıyla iş akdi söz konusu olmayacaktır. Fakat iş akdi olmasa bile işçi fiilen çalıştığı için ve sözde iş akdi iş kazası ile son bulduğu için fiili iş ilişkisinin fiili sözleşme gibi değerlendirilmesi gerektiğini dolayısıyla işçinin haklarını isteyebileceği fikrindeyim. Fakat sgk tarafından bağlanan gecici/sürekli iş göremezlik hususunda bir şey diyemiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi