Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Hırsızlık

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-02-2002, 17:55   #1
esra

Varsayılan Hırsızlık

merhaba
ben ünv öğrencisiyim ve 1 ay öncesine kadar yurtta kalıyordum.iki oda arkadaşım tarafından dolabım açılarak bütün eşyalarım alındı.
yurda gelip eşyalarımın çalındığını gördüğümde oda arkadaşlarım hiçbirşey olmamış gibi davrandılar.(ben eşyalarımın onlar tarafından alındığını sonradan öğrendim).bu duruma çok üzüldüklerini söylediler.fakat benim onlardan şüphelenmem sonucu yurt müdüresinden izin alıp onların haberi olmadan dolaplarını açtırdım.ve eşyalarım dolaplarında bulundu.
fakat hırsızlık yapılırken onları görmediğim için bişey yapılamadı.aldıkları yanlarına kar kaldı.
acaba eşyalarımın onların dolabında bulunması bir ispat sayılamaz mı?bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
şimdiden çok teşekkürler.
Old 26-02-2002, 17:56   #2
seyyah

merhaba,
hırsızları, işin doğası gereği, hırsızlık yaparken gören genellikle olmaz. bu bakımdan bu tür suçların sübutu bakımın-dan ille de görgü tanığı olması gerekmez. eşyalarınızın onların dolabından çıktığını söylemişsiniz. dolaplarını nasıl açtırdığınızı bir kenara bırakacak olursak bu eşyalarınızı onların çaldığı, yahut çalan şahıslardan aldıkları aşikar... ancak bu şahısların bir ceza davasında yargılanmaları halinde bu yahut buna benzer delillerin tümü tartışılıp ondan sonra bir karara varılacaktır. şahısların sizin eşyalarınızı çaldıkları konusunda kesin bir kanaat elde edilemezse beraet etmeleri muhtemeldir. çünkü, yurt yetkililerinin ellerinde yasal bir gerekçe olmadan, kişilerin dolaplarını açıp özel eşyalarına bakmaları kanaatimce doğru değildir. bu itibarla bu şekilde ele geçirilen bir delil, yasaya aykırı olarak temin edilmiş bir delil olarak nitelendirilerek ilgili şahıslar aleyhine sonuç doğurmayabilir. bunu yurt yetkilileri de böyle değerlendirdikleri için, belki de ilgili şahısların başı belaya girmesin diye konuyu adli makamlara intikal ettirmemişler sanırım.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi