Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bono ile alakalı bir soru

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-11-2007, 08:02   #1
tiyerianri

Varsayılan Bono ile alakalı bir soru

Alacaklısı A ve 3 tane de borçlusu olan bir bono var.A senedi B'ye B de C'ye elden vermiş:Ne A ne de B senedi verirken arkasını ciro etmemişler.Senet şu an C'nin elinde.Acaba C alacaklı sıfatıyla takibe geçebilir mi?
Old 16-11-2007, 10:37   #2
ali ekmekçi

tabiiki geçemez meslektaşım....ama c senet direkt kendisine verilmiş gibi alacaklı hanesine adını yazdırısa sorun olacaktır.Acaba alacaklı hanesinde bir isim belirtilmiş mi...eğer belirtilmişse ciro olmadığı için takibe geçilemez
Old 16-11-2007, 13:24   #3
Av.H.Sancar KARACA

Meslektaşım,
Sn. Ekmekçi'nin cevabındaki ilk bölüme katılıyorum. Bence de, müteselsil ve birbirine bağlı cirolarla , C’nin o senedin hamili olduğu tespit edilmedikçe keşidecinin parayı ödememeye hakkı vardır. Ancak,meslektaşımın “ama c senet direkt kendisine verilmiş gibi alacaklı hanesine adını yazdırısa sorun olacaktır.” Cümlesinin tartışılması gerektiğini düşünüyorum. C’nin lehdar hanesine kendi ismini yazarak senet bedelini borçludan isteyebileceğini düşünüyorum. Bu yönde içtihatlara rastladım gibi.

Kolay gelsin.
Old 16-11-2007, 14:56   #4
tiyerianri

Soruyu eksik sordum sanırım.Asıl merak ettiğim ciro olmamasına rağmen şu an senedi elinde bulunduran kambiyo takibine geçse icra müdürü bunu resen mi göz önüne alır yoksa borçlular itiraz etmezse takip devam mı eder
Old 16-11-2007, 15:00   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tiyerianri
Soruyu eksik sordum sanırım.Asıl merak ettiğim ciro olmamasına rağmen şu an senedi elinde bulunduran kambiyo takibine geçse icra müdürü bunu resen mi göz önüne alır yoksa borçlular itiraz etmezse takip devam mı eder

C'nin vekili misiniz?

Saygılarımla
Old 16-11-2007, 15:16   #7
Av.H.Sancar KARACA

Soru ile doğrudan ilgili değil de;
Sn.Ekmekçi ile ortaya çıkan kısmi görüş ayrılığına (aslında görüş ayrılığı da denmez, meslektaşımız "sorun çıkabilir " ifadesini kullanmış) ilişkin elimin altındaki karar ve özeti;
"Bir bononun boş olarak verilmesinin mümkün olduğu gibi,senedi boş olarak alan bir kimsenin bu senedi aynen bir başkasına olduğu gibi bu şekilde devredebileceği, devralan kişinin de lehdar hanesine kendi adını yazarak takip ve tahsile girişebileceği (ancak senedi boş olarak devir alan kimsenin "senedin karşılıksız olduğunu bildiği halde, senedi devraldığının" keşideci-borçlu tarafından ispat edilmesi halinde, senedin iptali gerekeceği) "
(11.HD.31.05.1990T. E.1989/4082,K:4366)
Old 16-11-2007, 15:36   #8
Av.SEVİM ATALAY

Alacaklı kısmı dolu ve ciro da edilmemişse C adına takip yapamazsınız.İcra müdürlüğü de kendiliğinden bu takibi kabul etmez.Ancak alacaklı kısmı boş ise,bu kısma C nin adı yazılarak takip yapılabilir,borçluların senedin alacaklı kısmının boş olarak verildiğini yazılı belge ile kanıtlamadıkları sürece bir sorun olmaz.
Old 16-11-2007, 15:57   #9
Av. OSMAN GÜR

Sayın meslektaşım alacaklı olarak C görünmediği için icra takibinde bulunulamaz diye düşünüyorum.
Old 16-11-2007, 16:07   #10
korayoz

kambiyo senetlerine ilişkin takiplerde icra dairesinin senedin vadesinin gelip gelmediğini, senedin kambiyo senedi vasfında olup olmadığını ve yetkili hamilin kim olduğunu araştırması gerekir. bu sebeble icra dairesi bu durumu res'en gözönüne alıcaktır.
Old 16-11-2007, 16:44   #11
avahmetciftci

Lehtar bölümü doldurulmu ise C'nin takip yapması mümkün değildir. Senetler emre muharrer olarak düzenlebildikleri için ciro silsilesindeki bozukluk lehtarın haklarını kullanmasını engeller. Senet sadece keşidecisi tarafından imzalanarak teslim edilmiş ise o zaman senedi elinde bulunduran lehdar kısmını doldurarak işlem yapabilir düşüncesindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi