Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bonoda lehtar ile keşideci isimlerinin aynı olması/ hukuki yol

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-11-2013, 15:27   #1
Av.İrem ÖZTÜRK

Varsayılan Bonoda lehtar ile keşideci isimlerinin aynı olması/ hukuki yol

Sayın meslektaşlar merhaba, bugün elime geçen bir senette şöyle bir problemle karşılaştım. Sehven olsa gerek keşideci alacaklı kısmına da borçlu kısmına da kendi ismini yazıp imzalamış. Bu durumda alacaklı müvekkil adına kambiyo takibi başlatamıyoruz.

İlamsız takip yapmayı düşündüm ancak itiraz edilmesi durumunda davada iç ilişkiyi ispatlamak çok zor. Zira iç ilişkide müvekkil,bir bankadan borçlu için kendi adına 10.000,00 TL kredi çekiyor ve parayı borçluya elden teslim ediyor ve ödemelerin tamamını kendisi yapıyor. Aralarında arkadaşlık ilişkisi dışında herhangi bir hukuki ilişki de yok.

Bir de sehven yanlış yazılmış diye düşünerek alacaklının kendi el yazısı ile lehtar kısmındaki borçlu isminin bir çizgi ile silinerek asıl alacaklının isminin yazılması ve kambiyo takibine konulması gibi bir ihtimal düşündüm. Bazı icra müdürlüklerinde böyle senetlerin takibe konulduğunu öğrendim.

Tecrübelerinize dayanarak hangi yolu önerirsiniz ya da önerebileceğiniz başka bir yol var mıdır?
Bir de sizce şayet lehtar isminin üstü çizilir ve alacaklının ismi yazılırsa resmi belgede sahtecilik suçu oluşmuş olur mu?
Old 13-11-2013, 12:04   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın ÖZTÜRK,
Alıntı:
Yazan Av.İrem ÖZTÜRK
...senette ...keşideci, alacaklı kısmına da borçlu kısmına da kendi ismini yazıp imzalamış. Bu durumda alacaklı müvekkil adına kambiyo takibi başlatamıyoruz.

...Bir de sehven yanlış yazılmış diye düşünerek alacaklının kendi el yazısı ile lehtar kısmındaki borçlu isminin bir çizgi ile silinerek asıl alacaklının isminin yazılması ve kambiyo takibine konulması gibi bir ihtimal düşündüm. Bazı icra müdürlüklerinde böyle senetlerin takibe konulduğunu öğrendim...

Keşideci tarafından onanmadığı sürece; alacaklının, belirttiğiniz şekildeki işlemi ile de kambiyo takibi yapamazsınız:
HMK m.207: "Senetteki çıkıntı, kazıntı veya silinti ayrıca onanmamışsa, inkâr hâlinde göz önünde tutulmaz. Bu tür çıkıntı, kazıntı veya silinti mahkemece senedin geçerliliğine ve anlamına etkili olacak nitelikte görülürse, senet kısmen veya tamamen hükümsüz sayılabilir."

İlamsız takip ve itiraz halinde itirazın iptali davası veya taraflar arasındaki temel ilişkiye mesnetle alacak davası açılabilir...
Old 13-11-2013, 12:28   #3
Av.M.Duman

Sayın Av. İrem ÖZTÜRK;

Alacak davası ya da itirazın iptali davasında borç miktarı 2.500,00 TL'nin üzerinde olduğu için yazılı bir belgeyle ispat etmeniz gerekecektir. Fakat HMK 202 gereği elinizdeki eksik unsurlu senet yazılı delil başlangıcı sayılırsa tanıkla ispat edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sayın Av. Nevra Öksüz;
Acaba eksik unsurlu bu senet yazılı delil başlangıcı sayılır mı?
Old 13-11-2013, 13:15   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın Duman,
Alıntı:
Yazan Av.M.Duman
...Sayın Av. Nevra Öksüz;
Acaba eksik unsurlu bu senet yazılı delil başlangıcı sayılır mı?

HMK m.202/2: "Delil başlangıcı, iddia konusu hukuki işlemin tamamen ispatına yeterli olmamakla birlikte, söz konusu hukuki işlemi muhtemel gösteren ve kendisine karşı ileri sürülen kimse veya temsilcisi tarafından verilmiş veya gönderilmiş belgedir." düzenlemesinde öngörülen şartları karşılaması hasebiyle "delil başlangıcı" sayılacağı kanaatindeyim...
Old 13-11-2013, 13:41   #5
alper olgun

Adi takip yolunu da düşünün. Borçlu itiraz ederse, senedi yazılı delil başlangıcı olarak kullanın ve aradaki borç ilişkisini belirleyecek diğer delilleri de hazır edin(tanık, ticari defterler, vb.)
Old 13-11-2013, 14:24   #6
üye7160

Yargıtay 12.H.D. 2009/18786 E. Ve 2005/19674 Esas sayılı kararlarında “ kambiyo senetleri üzerinde yapılan değişikliklerin keşideci onayına bağlı olduğu, düzeltmeye ilişkin olarak keşidecinin parafının bulunmamasının takibe konu evrakın kambiyo vasfını yitirmesine neden olacağı ve bu durumun takibin iptalini gerektireceğini” hüküm altına almıştır.(İİK.170a gereği)
Old 13-11-2013, 14:31   #7
Av.İrem ÖZTÜRK

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum sayın meslektaşlarım. Bu durumda tek yol ilamsız takip yapıp elimizdeki senet ve tanıkla itirazın iptalini sağlamak.
Old 13-11-2013, 16:54   #8
Yusuf Ş.

icra müdürlüklerindeki dikkatsizlikler sonucu bu tür senetlerle takip başlattıklarını duydum ben de fakat takibe itiraz kaçınılmaz bu durumda.itirazın iptali davasında bu bononun delil başlangıcı olduğunu ve tanıklarla da bunun ispat edilmesini sağlmaya çalışmanızı tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi