Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet ücretim ödenmiyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-02-2009, 01:53   #1
endless

Varsayılan Vekalet ücretim ödenmiyor

Arkadaşlar, ben bir belediyede 2 yıldır sözleşmeli avukat olarak çalışmaktayım. Kadrom hukuk müşavirliğinde ancak görevlendirmeyle başka bir birimde idari personel olarak görev yapıyorum. Hukuk müşaviri 2 yıldır idari personel olarak çalıştığım gerekçesiyle vekalet ücreti ödenmeyeceğini söylemekte.
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve emsal danıştay kararları varsa göndermenizi rica ediyorum..yardımlarınızı bekliyorum..Şimdiden teşekkürler
Old 07-02-2009, 12:58   #2
Adli Tip

Sayın endless;

Vekalet ücreti, unvan sebebiyle değil, verilen avukatlık hizmeti karşılığı alınan bir ücrettir. Eğer vekalet ücretine hak kazanmanızı gerektirecek işler yapmadıysanız(dava-icra takibi) vekalet ücreti alamamanız maalesef bence de normal. Mesajınızdan anladığım kadarıyla, siz belediyede farklı bir departmanda çalışıyorsunuz ve fiilen avukatlık yapmıyorsunuz.

Belediyelerde ve diğer kadrolu avukatlık işlerinde, vekalet ücretinden kasıt, karşı vekalet ücretidir. Karşı vekalet ücretini de ya o davayı/icra takibini sonuçlandıran avukat/lar alır ya da karşı vekalet ücretleri bir havuzda toplanır ve hukuk departmanındaki tüm avukatlara belirli oranlarda dağıtılır.
Bunun dışında verilen danışmanlık hizmet, dava ve ica takipleri nedeniyle ayrıca ücret alınmaz. Çünkü bunların karşılığı "maaş" olarak alınmaktadır.

Keza yargı kararlarında da bu ilişkinin bir vekalet akdi değil, hizmet akdi olduğu kabul edilmektedir.

Bu itibarla, siz örneğin belediyede personel işleri, fen işleri gibi bir departmanda görev yapıyorsanız ve davalarla, icralarla hiç alakanız olmuyorsa vekalet ücreti de alamazsınız diye düşünüyorum.

Başka bir örnek vermek gerekirse, bir çok meslektaşımız da belediyelerde "belediye başkanı" olarak görev yapıyor ve onlar da karşı vekalet ücretlerinden pay alamıyor.

Saygılarımla,
Old 07-02-2009, 16:03   #3
endless

Cevabınız için teşekkür ediyorum..Ancak sözleşmemde (tip sözleşme) vekalet ücretine ilişkin hüküm var .. Burdan yola çıkarak almam gerektiğini düşünüyorum. Ne dersiniz? Dava açmayı düşünüyorum olumlu ya da olumsuz örnek bir karar da bulamadım
Old 08-02-2009, 21:06   #4
ilimdar

Değerli meslektaşım,
Sözleşmenizde vekalet ücreti alacağınıza dair düzenleme yaptığınızı belirtmişsiniz ancak, 1- bizzat kendi takip ettiğiniz davalarla ilgili olarak mı yoksa, 2- belediye hukuk müşavirliğinin takip ettiği davalarla ilgili mi ücret alacağınız yazılı, bunu biz bilemiyoruz.
Şunu söyleyebilirim, kadronuz hukuk müşavirliğinde bulunduğuna göre ve idari göreviniz, hukuk müşavirliği tarafından yapılan bir görevlendirmeyle gerçekleştiğine göre, siz hala avukat sıfatıyla görev yapmaktasınız. Yani, benim büromdaki bir avukatı bir müvekkilin işyerindeki -hukuki nitelikte olsun olmasın- işleri takip etmek üzere görevlendirmem gibi.

Bu durumda, sözleşmenizdeki vekalet ücretiyle ilgili düzenleme bizzat kendi takip ettiğiniz davaların yanısıra, hukuk müşavirliğinin takip ettiği davalarla ilgili ücret alacağınızı yada, ücretleri paylaşacağınızı da içeriyorsa haklı olduğunuzu düşünüyorum.
Old 08-02-2009, 23:08   #5
endless

Sayın Meslektaşlarım, verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ediyorum..
Fen İşlerinde bir nevi danışman olarak görev yapmak üzere görevlendirildim. Başka bir birimde çalışmama rağmen vekalet ücretinden yararlanmam adına dosya verdiler. Ancak bu sene de dosyaları vekalet ücreti almamam için geri aldılar. Durumun daha iyi anlaşılabilmesi için ilgili sözleşme hükümlerini ve mevzuat hükmünü belirtiyorum.

Tam Zamanlı

Sözleşmenin ilgili iki maddesi şu şekilde;

Belediyemizde Hukuk Müşavirliğinde boş bulunan 1. dereceli avukat kadro unvanına ilişkin görevleri yürütmek üzere istihdam edilecek olan … bu hizmet sözleşmesi yapılmıştır.

Sözleşmeli personel, Kurumca gösterilecek görev yerlerinde mevzuat ve verilecek emirler çerçevesinde göreviyle ilgili olarak kendisine verilen tüm işleri yapmayı taahhüt eder. Sözleşmeli personel sözleşmesinde belirtilen görev dışında başka bir işte çalıştırılamaz.

Sözleşmeli personele, sözleşme ücreti dışında (657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 146 ncı maddesine göre tespit olunacak miktarı geçmemek kaydıyla 5393 sayılı Belediye Kanununun 82 nci maddesi gereğince avukatlara ödenecek vekalet ücreti hariç) herhangi bir ad altında ayni veya nakdi ödeme yapılamaz.

Avukatlık ücretinin dağıtımı

MADDE 82. — Belediye lehine sonuçlanan dava ve icra takipleri nedeniyle hükme bağlanarak karşı taraftan tahsil olunan vekâlet ücretlerinin; avukatlara (49 uncu maddeye göre çalıştırılanlar dâhil) ve hukuk servisinde fiilen görev yapan memurlara dağıtımı hakkında 1389 sayılı Devlet Davalarını İntaç Eden Avukat ve Saireye Verilecek Ücreti Vekâlet Hakkında Kanun hükümleri kıyas yolu ile uygulanır.

Norm kadro ve personel istihdamı

MADDE 49.Belediye ve bağlı kuruluşlarında, norm kadroya uygun olarak çevre, sağlık, veterinerlik, teknik, hukuk, ekonomi, bilişim ve iletişim, plânlama, araştırma ve geliştirme, eğitim ve danışmanlık alanlarında avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plâncısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen ve tekniker gibi uzman ve teknik personel yıllık sözleşme ile çalıştırılabilir. Sözleşmeli personel eliyle yürütülen hizmetlere ilişkin boş kadrolara ayrıca atama yapılamaz. Bu personelin, yürütecekleri hizmetler için ihdas edilmiş kadro unvanının gerektirdiği nitelikleri taşımaları şarttır.

Dava takip edip etmemem vekalet ücreti almama engel mi bu durumda? Bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek istiyorum teşekkürler
Old 10-02-2009, 13:43   #6
endless

Arkadaşlar, konu hakkında görüşü olan yok mu acaba ?
Old 10-02-2009, 22:43   #7
ilimdar

sayın endless,
verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, hukuk biriminin kazandığı vekalet ücretlerinden pay alabileceğinizi düşünüyorum. Gerekirse, dava açmaktan çekinmemenizi tavsiye ederim.
Old 12-02-2009, 15:36   #8
endless

Diğer meslektaşlarımın yorumlarını da bekliyorum.. Ayrıca bu konuyla ilgili Karar örnekleri varsa gönderebilirler mi? Şimdiden herkese teşekkürler
Old 12-02-2009, 21:36   #9
Adli Tip

Alıntı:
Yazan endless
Diğer meslektaşlarımın yorumlarını da bekliyorum.. Ayrıca bu konuyla ilgili Karar örnekleri varsa gönderebilirler mi? Şimdiden herkese teşekkürler

Sayın endless;

Ben de düşüncelerimi yeniden paylaşayım,

1- Sözleşmeden anlaşıldığı kadarıyla vekalet ücretinden pay talep edebileceğiniz izlenimi ediniliyor.

2- Sözleşmeden bizim ne anladığımızdan daha çok sizin ne anladığınız önemlidir. Çünkü sözleşmeye sizin verdiğiniz yorum, o sözleşmeyi imzalarkenki asıl iradenizi de yansıtır.

3- Türkiye şartlarında bilinen bir gerçek var maalesef: İşverenler, kendilerine karşı dava açanlarla çalışmayı sürdürmeyi pek sevmezler.

Neticede işyerinizin kurum kültürünü, işyeri uygulamalarını, önümüzdeki günlerin (29 Mart gibi ) ne getireceğini en iyi siz değerlendirebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi