Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

7 gün içerisinde düzenlenmeyen fatura sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2013, 17:29   #1
Bronz Atlı

Varsayılan 7 gün içerisinde düzenlenmeyen fatura sorunu

Herkese merhabalar. Bir şirket yaptığı bir hizmete ilişkin süresinde düzenlemesi gerekli faturayı düzenlemiyor. Aradan bir kaç yıl geçtikten sonra hesaplar kontrol ediliyor ve şirkete borcu olan şahıslara karşı takibe geçilmek isteniyor.
Bir kaç yıl önce kesilmesi gereken fatura bugün kesilse ve takip başlatılsa, karşı tarafın itirazı durumunda açılacak itirazın iptali davasında,
Bu fatura delil teşkil edecek midir? Olaydaki hizmet silah ruhsatı çıkartılması işlemlerinin takibine ilişkindir. Şahsın işlemler için vekalet verdiği ve bu vekalete istinaden gerekli işlemlerin yapılıp ruhsatın çıkartıldığı sabit. Ödemeye ilişkin bir belgede mevcut değilse bu faturaya dayalı olarak itirazın iptal edilmesi mümkün olacak mıdır? Cevap veren herkese teşekkür ederim.
Old 07-11-2013, 14:02   #2
avsezgin

Merhaba.

Buna benzer bir dava ile karşılaştım. Bir eser sözleşmesi mevcut. Hizmet yapıldıktan bir kaç sene sonra fatura kesip karşı tarafa tebliğ edildi. Karşı taraf Faturaya itiraz etti. Gerekçe olarak Vergi Usul Kanununun 231/5. maddesi gösterildi. Faturaya dayalı icra takibinde bulunduk. Takibi itiraz edildi. İtirazın iptali davası açtık. Davamız reddolundu. Gerekçeli karar yazılmadı fakat faturanın 7 gün içinde düzenlenmemesi sebebiyle davanın reddolunduğunu bilmekteyiz.

Fakat yaptığım araştırma neticesinde 231/5. maddenin müeyyidesinin 353/1 maddesinde belirtilen usulsüzlük cezası olduğunu düşünmekteyim. Dolayısıyla Faturanın süreye uyulmaması nedeniyle hiç düzenlenmemiş sayılması içerik yönünden faturanın ve içeriğinin ve sözleşmenn yok sayılması anlamına gelmemektedir.

Kararın temyizden döneceğine hiç şüphem yok inşallah
Old 07-11-2013, 14:59   #3
Bronz Atlı

Aynen katılıyorum sayın avsezgin. Anlayamadığım şey şu, süresinden sonra da düzenlense, eğer bir malı yada hizmeti aldığınız sabitse faturası süresinden sonra düzenlense ne değişir. Vergisel boyutta usulsüzlük olabilir bunun yaptırımı. Ancak davanın reddi olmamalı diye düşünüyorum.
Benim davalarımda karşı taraf bunu ileri sürünce ben şöyle diyorum: Karşı taraf hizmeti aldığını kabul ettiği halde faturanın süresinden sonra düzenlendiğini belirtiyor. O halde sormak isteriz ki bu hizmeti karşı taraf bedava mı almıştır
Bakalım benim davalarımda ne olacak sayın meslektaşım
Old 07-11-2013, 15:04   #4
thanatos

faturaya dayalı ilamsız takiplerde itiraz halinde açılan itirazın iptali davasında eğerki; fatura üzerinde kabul şerhi vs yoksa alacağı kanıtlamanın tek yolu ticari defterlerde bilirkişi incelemesidir.
sizin durumunuzda yapılan hizmeti ve karşı tarafın tacir olup olmadığını bilemediğimiz için kesin bir şey söyleyemeyiz ama tahminen kanıtlayamazsınız diyebirim.
Old 22-03-2021, 14:16   #5
Av.Güçlü KERVAN

İyi Yargıtay akıbeti hk.

Alıntı:
Yazan avsezgin
Merhaba.

Buna benzer bir dava ile karşılaştım. Bir eser sözleşmesi mevcut. Hizmet yapıldıktan bir kaç sene sonra fatura kesip karşı tarafa tebliğ edildi. Karşı taraf Faturaya itiraz etti. Gerekçe olarak Vergi Usul Kanununun 231/5. maddesi gösterildi. Faturaya dayalı icra takibinde bulunduk. Takibi itiraz edildi. İtirazın iptali davası açtık. Davamız reddolundu. Gerekçeli karar yazılmadı fakat faturanın 7 gün içinde düzenlenmemesi sebebiyle davanın reddolunduğunu bilmekteyiz.

Fakat yaptığım araştırma neticesinde 231/5. maddenin müeyyidesinin 353/1 maddesinde belirtilen usulsüzlük cezası olduğunu düşünmekteyim. Dolayısıyla Faturanın süreye uyulmaması nedeniyle hiç düzenlenmemiş sayılması içerik yönünden faturanın ve içeriğinin ve sözleşmenn yok sayılması anlamına gelmemektedir.

Kararın temyizden döneceğine hiç şüphem yok inşallah

Sayın Sezgin Merhaba...
Epey olmuş konu hakkındaki yorumunuz üzerinden..Noldu acaba dosyanız hakkında bir karar verildi mi .Bozma oldu mu?

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi