Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yaş tashihi davalarında doğum tarihinin 01.01.19.. olarak düzeltilmesi sorunu!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2009, 18:09   #1
M.Yusuf

Varsayılan Yaş tashihi davalarında doğum tarihinin 01.01.19.. olarak düzeltilmesi sorunu!

Değerli meslektaşlar,

Yakın bir zamanda açmış olduğum bir yaş tashihi davasında, müvekkilin doğum tarihinin 01.11.1960 olarak düzeltilmesini talep ettim.
Ancak mahkemeye Nüfus Müdürlüğünden gelen Nüfus Memuru ve yargıç doğum tarihinin 01.01.1960 olarak düzeltilmesi gerektiğini, aksi takdirde tanıkla değil belge ile ispat sorunu olacağını belirttiler.

Bu konuda herhangi bir mevzuata da ulaşamadım.

Bu hususta ikna olmadığım için doğum tarihinin 01.11.1960 olması gerektiği hususunda ısrar ettim ve tanıklarımdan ikisini dinlettim.

Tanıklar doğum yılını söyledilerse de ay ve günü hatırlayamadıklarını beyan ettiler.
Ancak 2 tanığım daha var. Bu tanıkların ay, gün ve yılı tam olarak söylemeleri durumunda davanın kabul edilmesi gerekmez mi?

Görüşlerinizi bekliyorum.
Old 20-01-2010, 18:32   #2
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

Mrb yusuf bey.Her ne kadar siz sorunuza cevap almak için konuyu açmış olsanız da ben size bu konu hakkında soru sorucambenimde benzer bir dosyam var henüz davayı açmadım. Tanıkları dinlettiyseniz ve davanız sonuçlandıysa kararın içeriği hakkında bilgi verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar
Old 20-01-2010, 21:53   #3
M.Yusuf

Zeynep hanım, bu konuda yasal bir dayanak yok.
Yani doğum tarihinin yılın herhangi bir günü esas alınarak düzenlenmesini engelleyen bir hüküm bulamadım.
Ancak hakimlerle yaptığım görüşmeler neticesinde, ay ve gün konusunda delil niteliğinde bir belge yoksa bu durumda doğum tarihinin, yılın ilk ayının, ilk günü olarak düzeltilmesini talep etmek gerektiği sonucuna ulaştım.

Ben açtığım davada daha önce ıslah hakkımı kullandığım için, davayı mürcaata bırakarak, yeniden dava açma yoluna gittim.
Zira ilk açtığım davada müvekkil ile kardeşinin doğum tarihleri aynı olduğu için her iki kardeşin de adli tıp kurumuna sevkiyle ikiz olup olmadıklarının tespitine karar verilmişti.Müvekkilin ve kardeşinin yurt dışında bulunması sebebiyle bu ara kararını yerine getirmeleri de çok ağır bir külfet gerektirdiği için yeniden dava açmaktan başka çözüm yolu kalmadı.

İşte bu sebeple yılın ilk günü ve ilk ayını esas alarak 01.01.196o olarak düzeltme davası açtım. Duruşma tarihi önümüzdeki hafta, 26 Ocak'ta.
Sonuçları size bildirim.

İyi çalışmalar...
Old 20-01-2010, 22:55   #4
Yücel Kocabaş

Tanıklar genellikle ay ve gün hakkında bilgi vermezler şu yılda bu yılda doğmuştur derler. Bu durumda mahkeme de ay ve gün baki (saklı) kalmak kaydıyla diyerek yılını düzeltir.

Tanıklar ay ve gün hakkında somut olaylara dayalı inandırıcı bilgi verirlerse tabiidir ki ay ve günde düzeltilebilir. Ay ve günün belgeyle ispat edileceği hakkında bir kural mevcut değildir.
Old 21-01-2010, 12:14   #5
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

Sn Yusuf bey cevabınız için tşk ederim. Sn Yücel KOCABAŞ verdiğiniz bilgiler için tşk ederim. Bizim dosyada dinleteceğimiz tanıklar gün ve ay konusunda bilgi verebilmektedir çünkü dinleteceğimiz tanıklardan birinin çocuğu ile müvekkil aynı gün doğmuştur. Bu durumda ay ve günün düzeltilme olanağı var mıdır?
Old 21-01-2010, 12:26   #6
Yücel Kocabaş

Zeynep Hnm,
Normal olarak ,kayden engel yoksa tanığın belirttiğiniz şekilde ifadesi ile gün ve ayın düzeltilmesi mümkündür.Fakat biliyorsunuz ki,tanık beyanı takdiri delillerdendir. Tek bir tanığın sözlerini hakim kabul edebileceği gibi inandırıcı bulmayarak kabul etmeyebilir. İkinci bir tanıkla da teyit edilebilse daha uygun olur.Diye düşünüyorum.
Old 21-01-2010, 17:48   #7
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

Sn YücelKOCABAŞ,
kayden engel bulunmamakta. Sadece daha evvel bu tür davaları açmış bulunan meslektaşlarım, gün ve ay konusunda elimizde resmi bir belge yok ise mahkemeden sadece yılın düzeltilmesi yönünde talepte bulunabileceğimizi belirtmişlerdi. Bu nedenle tereddüt ettim, ayrıca birden fazla tanığımız bulunmakta. ilgi ve bilginiz için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi