Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Lise Mezunları İçin Kpss Sınavının Bir Avantajı Var Mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2009, 14:56   #1
Emre GENÇ

Karar Lise Mezunları İçin Kpss Sınavının Bir Avantajı Var Mı?

Bir duyum üzerine bu başlığı açıyorum.
Aslının olup olmadığı hususunda yardımcı olursanız sevinirim.
Lise mezunları için yapılan kpss sınavı sonucunda memuriyet yapmaya hak kazanan ve en az 2 yıl bir kamu kurumunda memur olarak görev
yapanlar, hukuk fakültesinden mezun olduklarında acaba
herhangi bir avantaja sahip oluyorlar mı? Son değişikliklerle hakimlik
mülakatına doğrudan katılabiliniyor denndi bana pek makul gelmedi bir
aslı var mıdır acaba?

Şimdiden çok teşekkür ederim...
Old 09-04-2009, 01:44   #2
cunapiedra

sadece hukuk doktorası yapanlar doğrudan mülakata hak sahibiler.yaılı mülakata katılmasına gerek yoktur
Old 09-04-2009, 09:04   #3
uye8490

Alıntı:
Yazan Emre_GENC
Lise mezunları için yapılan kpss sınavı sonucunda memuriyet yapmaya hak kazanan ve en az 2 yıl bir kamu kurumunda memur olarak görev
aslı var mıdır acaba?

Bizim bir kaç arkadaş henüz fakülte öğrencisiyken lise mezunları için açılan sınava girdiler.O zamanlar sınav DMS'ydi.
Mezun olduktan sonra bir kaç yıl memurluk yaptılar.Sonra da hazine avukatlığı için kurumun kendi bünyesinde açmış olduğu sınava girip hazine avukatlığına geçiş yaptılar.
Bu konuyu araştırmanızı,hazine avukatlığı yapma gibi bir düşünceniz varsa üzerinde durmanızı öneririm.
Old 09-04-2009, 10:56   #4
Dilge

Alıntı:
Yazan Emre_GENC
aslı var mıdır acaba?

Sn. Genç

Ben fakültede iken çalışmaya başladım ve şu an hukuk fakültesinden mezun oldum. Söylediğiniz gibi bu durum hakimlik yazılı sınavından bağışık tutulmanıza cevaz vermiyor. Ayrıca Özgür Hanım'ın söylediği gibi kurum içi ünvan değişikliği sınavıyla avukat kadrosuna da geçemiyorsunuz. Çünkü su götürmez bir gerçek olarak avukat olabilmeniz için stajınızı tamamlamanız gerekiyor. Stajınızı yapabilmeniz için de Barolar herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmadığınıza dair belge, daha önce kamu kurumunda çalışılmışsa da bonservis istiyor. Kısacası kamu kurumunda çalışmak benim gibi Hukuk Müşavirliği'nde çalışmıyor iseniz bir "hukukçu"ya pek de fayda sağlamıyor. Durumunuz bu ise size tavsiyem bir an önce istifa edip stajınızı başlatmanızdır. Belki istifadan sonra ve staj bitiminde kuruma tekrardan başvurur ve "kamu avukatlığı"nı zorlayabilirsiniz!
Old 09-04-2009, 14:40   #5
uye8490

Alıntı:
Yazan Dilge
Sn. Genç

Ben fakültede iken çalışmaya başladım ve şu an hukuk fakültesinden mezun oldum. Söylediğiniz gibi bu durum hakimlik yazılı sınavından bağışık tutulmanıza cevaz vermiyor. Ayrıca Özgür Hanım'ın söylediği gibi kurum içi ünvan değişikliği sınavıyla avukat kadrosuna da geçemiyorsunuz. Çünkü su götürmez bir gerçek olarak avukat olabilmeniz için stajınızı tamamlamanız gerekiyor. Stajınızı yapabilmeniz için de Barolar herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmadığınıza dair belge, daha önce kamu kurumunda çalışılmışsa da bonservis istiyor. Kısacası kamu kurumunda çalışmak benim gibi Hukuk Müşavirliği'nde çalışmıyor iseniz bir "hukukçu"ya pek de fayda sağlamıyor. Durumunuz bu ise size tavsiyem bir an önce istifa edip stajınızı başlatmanızdır. Belki istifadan sonra ve staj bitiminde kuruma tekrardan başvurur ve "kamu avukatlığı"nı zorlayabilirsiniz!

Bildiğim kadarıyla memurluktan istifa edip stajı yaptılar ve sonra tekrar dönüş yaptılar memurluğa.Hazine avukatlğına da bu şekilde geçtiler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi