Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

ilk müvekkil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-05-2009, 15:48   #1
aynur2075

Soru ilk müvekkil

Kendi bürosu bulunan arkadaşlarımızın ilk müvekkillerinin ne zaman gelmeye başladıklarını merak ettim ben ,uzun sürüyor mu, ne kadar zaman müvekkilsiz idare etmek zorunda kalınıyor ? Bu süre zarfında müdafiilik mi yoksa bilgilerini kendi kendine artırmak mı daha akıllıca olur? Serbest Avukatlıkta tecrübenin etkisi söylendiği kadar fazla mıdır?
Old 05-05-2009, 10:36   #2
uye8490

Alıntı:
Yazan aynur2075
Kendi bürosu bulunan arkadaşlarımızın ilk müvekkillerinin ne zaman gelmeye başladıklarını merak ettim ben ,uzun sürüyor mu, ne kadar zaman müvekkilsiz idare etmek zorunda kalınıyor ? Bu süre zarfında müdafiilik mi yoksa bilgilerini kendi kendine artırmak mı daha akıllıca olur? Serbest Avukatlıkta tecrübenin etkisi söylendiği kadar fazla mıdır?

Genellikle ilk yıl çok sakin geçer.Bazen insan "ben bu büroyu niye açtım,burada bir avukatın varlığından kimin haberi var ki" türünden düşüncelere kapılır.

Bunların hepsi geçicidir.Zamanla işler rayına oturmaya başlar.Bu zamanın uzun olup olmaması avukatın mesleğine sahip çıkması ile doğrudan ilintilidir.

Özgüven bu mesleğin olmazsa olmaz şartıdır.

Merak etmeyin,

Büronuzu finanse etme konusunda bir sıkıntınız yoksa ,bu tür düşüncelere kapılıp kendinizi yıpratmayın.

CMK kapsamında yapılan görevlendirmelerin getirisi her ne kadar cüz'i rakamlarla ifade ediliyorsa da, mesleğe yeni başlayan bir avukat için çok önemlidir.

Sakin geçen bu zamanınızın kıymetini bilin.Elinizden geldiğince okuyun diyorum.
Değişik davalarla ilgili -mahkemeye sunacakmışsınız gibi- dilekçeler hazırlayın.
Dilekçe eninde sonunda her ne kadar bir "meramını anlatabilme" aracı olarak görülse de yine de önemlidir.

Bazen dilekçede çok basit bir hata büyük kayıplara yol açabilir:Faiz istemeyi ,yargılama giderleri ile vekalet ücretinin karşı tarafa yüklenmesini istemeyi unutmak gibi.

Süreler konusunda bilgiyi kaynağından öğrenin ,bu çok önemlidir.Çünkü temyiz süreleri mahkemeden mahkemeye farklılık gösterir.Bazen tebliğle bazen de tefhimle başlar.

Gerek CMK kapsamında yapılan görevlendirmelerde ,gerekse vekaletle aldığınız davalarda temyiz hususunu atlamayın.

Müvekkillerinizin beyanını mutlaka yazılı olarak alın ve imzalatın.Müvekkiliniz bir dosyasını temyiz etmek konusunda olumsuz bir beyanda bulunursa bu beyanını mutlaka yazılı alın.Çünkü temyiz edilmeyen bir dosyada hak kaybı olursa avukatın sorumluluğuna gidilebilir.

Bunlar şimdi aklıma gelenler,yaşadıkça öğreneceksiniz.

Kolaylıklar diler ve aşağıdaki linke bir göz atmanızı öneririm.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3071
Old 05-05-2009, 16:20   #3
Av.Elvan Akkaya

ilk gün ipoteğin paraya çevrilmesi yoluna dair matbu formların doldurulması için gelen iki kişiyi tebrik için geldiler sanmıştım formları doldurdum ve daha ne kadar para isteyeceğimi bilmiyordum bile.

ilk müvekkilim; büroyu açtığım 3.gün geldi.bu açıdan sıkıntı çekmedim sayılır.
22 yaşında avukat oluyorsunuz ve insanlar sizin bütün kanunları,tüzükleri,yönetmelikleri,genelgeleri,değ işiklikleri vs.vs.ezbere bildiğinizi düşünüyorlar..

ilk zamanlar ne kadar müvekkil geldiği ne kadar danışıldığı hatta ne kadar para kazanıldığı değil de işinizi ne kadar iyi yaptığınız önemli. iş gelmeden ya da danışılmadan neyi araştırmaya nerden başlayacağınızı bilemezsiniz.

ben beşinci yıla yeni başladım ve halen o heyecanı yaşıyorum.daha az stresle tabii ki
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi