Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras kalan aracın devri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2012, 11:50   #1
Nil Şeker

Varsayılan Miras kalan aracın devri

Bir danışanın sorusunu paylaşmak istiyorum.Kişi yatalak babasına bakıyor.Vergi indirimlerinden vs.faydalanmak için babası adına özürlü aracı statüsünde araç almak istiyor.Reelde aracı tabiki baba kullanmayacak ama babasının her tür hizmetini kendisi gördüğü için vicdanen bu işlemi yapabileceğini düşünüyor. Endişesi şu; diğer 3 kardeşinin piyasaya borçları var ve ödeyemiyorlar, haklarında icra takipleri var.Babamı kaybedersek aracın akıbeti ne olur diye soruyor.Babayı kaybettiklerinde, alacaklıların vefattan ve araçtan hemen haberi olmayacağından, kardeşlerim aracın devrini bana verebilirler mi diye soruyor.Ben kendimce kendisine cevap verdim.Farklı bir görüş olabilir mi diye burada paylaşmak istedim.Teşekkür ederim.
Old 09-05-2012, 15:12   #2
av.buğra

İnceleme

başka bir yol şu olabilir, eğer babanızın başka mal varlığı yoksa vefattan itibaren 1. yada 2. gün diğer kardeşleriniz mirası reddedebilir (..ancak 6 aylık zamanaşımı süresi içerisinde alacaklıların reddin iptali davası açma hakları var...) bu sürede alacaklılar dava açmazlarsa aracı kurtarmış olursunuz...
Old 09-05-2012, 15:52   #3
yılmazkan

Diğer kardeşler araçtaki miras paylarını adi yazılı sözleşme ile diğer kardeşe devredebilirler (TMK 677/1) ya da miras bırakanın katılımı ile miras henüz açılmadan da TMK 678 uyarınca pay devri yapabilirler. Ancak alacaklıların itiraz etmek hakları bakidir.
Old 09-05-2012, 17:22   #4
SÜLE

Araç babanın üzerine olacağından ve vefat halinde araç devir işlemi için veraset ilamına göre mirasçıların birlikte hareket etmesi gerekli olduğundan bu konu kardeşler arasında rıza ile halledilemezse ölümden sonra bu durum sıkıntı oalacaktır.
Old 09-05-2012, 17:23   #5
SÜLE

Diğer kardeşlerin babanın başka malvarlığı yoksa vefat tarihinden itibarn 3 ay içerisinde mirası reddetmeleri de başka bir çözüm yolu...
Old 09-05-2012, 18:03   #6
Avrasya

Alıntı:
Yazan Nil Şeker
Bir danışanın sorusunu paylaşmak istiyorum.Kişi yatalak babasına bakıyor.Vergi indirimlerinden vs.faydalanmak için babası adına özürlü aracı statüsünde araç almak istiyor.Reelde aracı tabiki baba kullanmayacak ama babasının her tür hizmetini kendisi gördüğü için vicdanen bu işlemi yapabileceğini düşünüyor. Endişesi şu; diğer 3 kardeşinin piyasaya borçları var ve ödeyemiyorlar, haklarında icra takipleri var.Babamı kaybedersek aracın akıbeti ne olur diye soruyor.Babayı kaybettiklerinde, alacaklıların vefattan ve araçtan hemen haberi olmayacağından, kardeşlerim aracın devrini bana verebilirler mi diye soruyor.Ben kendimce kendisine cevap verdim.Farklı bir görüş olabilir mi diye burada paylaşmak istedim.Teşekkür ederim.

Bence en sağlamı (diğer fikirler hep karşılıksız kazanma sağladığından) mirastan feragat sözleşmesi. Notere gidip belli bir miktar para aldığını beyan edip babanın mirasından feragat etmek.

2. bir yol da ölünceye kadar bakma sözleşmesi. Danışan babasına ölünceye kadar bakma karşılığında malın mülkiyetini devretsin. Tabi özürlü araçları (sanırım 5 yıl) kayden devredilemeyeceğinden sorun çıkabilir.

Son çözüm; Danışan babasına borç (araç bedeli kadar) verdiğini bir sözleşme ve senet ile kayıt altına alsın. Tereke açılırken diğer kardeşler borç karşılığında aracın mülkiyetinden vazgeçsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi