Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kovuşturma aşamasındaki dosyayı inceletmeyen Savcılığı Şikayet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-03-2007, 14:20   #1
seyitsonmez

Varsayılan kovuşturma aşamasındaki dosyayı inceletmeyen Savcılığı Şikayet

merhaba arkadaşlar.

Bugun kovuşturma aşamasında olan bir dosyayı incelemek için Savcılığa gittim ilgili savcılık vekaletnamem olmadığı gerekçesiyle talebimi reddetti. Ben avukatın vekaletname olmadanda dosya inceleyebileciğini düşünmekteyim. bu durumda nasıl bir yol izlenebilir? HSYK ya mı başvurayım Başsavcılığamı başvurayım yoksa en yakın Ağır Ceza ya mı?
Old 06-03-2007, 14:46   #2
Av.Turhan Demiroğlu

2802/
Madde 82 - Hâkim ve savcıların görevden doğan veya görev sırasında işlenen suçları, sıfat ve görevleri gereğine uymayan tutum ve davranışları nedeniyle, haklarında inceleme ve soruşturma yapılması Adalet Bakanlığının iznine bağlıdır. Adalet Bakanı inceleme ve soruşturmayı, adalet müfettişleri veya hakkında soruşturma yapılacak olandan daha kıdemli hâkim veya savcı eliyle yaptırılabilir.
....
Madde 83 - Adalet müfettişlerinin denetim veya soruşturma sırasında öğrendikleri ve gecikmesinde sakınca bulunan konuların soruşturması için önceden izin alınması gerekmez. Ancak, durum hemen Adalet Bakanlığına bildirilir.

*Baro bünyesinde bulunması muhtemel Avukat Hakları Kurulu ile danışmakta, onları faaliyete geçmeye zorlamakta yarar olabilir.
*Sonuç alınamazsa Adalet Bakanlığı'na şikayetle yola çıkılmalı ve konunun peşi bırakılmamalı.
*Ümidim, baro yönetiminizi yanınızda bulabilmeniz yolunda.
Saygılarımla.
Old 06-03-2007, 15:41   #3
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
merhaba arkadaşlar.

Bugun kovuşturma aşamasında olan bir dosyayı incelemek için Savcılığa gittim ilgili savcılık vekaletnamem olmadığı gerekçesiyle talebimi reddetti. Ben avukatın vekaletname olmadanda dosya inceleyebileciğini düşünmekteyim. bu durumda nasıl bir yol izlenebilir? HSYK ya mı başvurayım Başsavcılığamı başvurayım yoksa en yakın Ağır Ceza ya mı?

Sn. Seyit Sönmez;

Sorunuzda çelişik bir durum olduğu kanaatindeyim;
Zira kovuşturma aşamasındaki dosyanın incelemek için Savcılığa başvurmuş olmanız anlamsız olur. Kovuşturma aşamasındaki dosya için mahkeme kalemine müracaat etmeniz gerekir. Burada sanırım soruşturma aşamasındaki bir dosyadan bahsediyorsunuz. Yine de ben iki varsayımda da değerlendirmeye çalışayım.
  • Kovuşturma aşamasındaki dosyayı incelemek için vekaletname ibrazı gerekmez. Dosyanın tamamını vekaletname olmaksızın ve hiçbir sınırlama olmadan inceleyebilirsiniz.
  • Soruşturma aşamasında ise durum biraz daha farklıdır. CMK ya göre savunmanın haklarını zedelemediği ölçüde soruşturma evrakı gizlidir. Gerek görülürse uygulamada gizlilik kararı verilir. Gizlilik kararı verilmiş olsa dahi şüphelinin bizzat bulunmaya yetkili bulunduğu işlemlere ilişkin evraklar vekaletname ibraz edilmeksizin incelenebilir. Sanık ifadeleri , sorgu zaptı, v.s. Bunlar daha da çoğaltılabilir.
Bu sebeplerle size dosyanın inceletilmemiş olmasının yanlış olacağı kanaatindeyim . Fakat dosyayı incelemenize izin vermeyen savcılılığa durumu bu şekilde izaha çalıştığınızda genelde olumlu sonuç alındığını gördüm.
Saygılarımla……
Old 06-03-2007, 17:49   #5
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Av.Bülent Özkan
Sn. Seyit Sönmez;

Sorunuzda çelişik bir durum olduğu kanaatindeyim;
Zira kovuşturma aşamasındaki dosyanın incelemek için Savcılığa başvurmuş olmanız anlamsız olur. Kovuşturma aşamasındaki dosya için mahkeme kalemine müracaat etmeniz gerekir. Burada sanırım soruşturma aşamasındaki bir dosyadan bahsediyorsunuz. Yine de ben iki varsayımda da değerlendirmeye çalışayım.
  • Kovuşturma aşamasındaki dosyayı incelemek için vekaletname ibrazı gerekmez. Dosyanın tamamını vekaletname olmaksızın ve hiçbir sınırlama olmadan inceleyebilirsiniz.
  • Soruşturma aşamasında ise durum biraz daha farklıdır. CMK ya göre savunmanın haklarını zedelemediği ölçüde soruşturma evrakı gizlidir. Gerek görülürse uygulamada gizlilik kararı verilir. Gizlilik kararı verilmiş olsa dahi şüphelinin bizzat bulunmaya yetkili bulunduğu işlemlere ilişkin evraklar vekaletname ibraz edilmeksizin incelenebilir. Sanık ifadeleri , sorgu zaptı, v.s. Bunlar daha da çoğaltılabilir.
Bu sebeplerle size dosyanın inceletilmemiş olmasının yanlış olacağı kanaatindeyim . Fakat dosyayı incelemenize izin vermeyen savcılılığa durumu bu şekilde izaha çalıştığınızda genelde olumlu sonuç alındığını gördüm.
Saygılarımla……

teşekkürler sayın meslektaşım genç bir meslektaşınız olmama rağmen eski alışkanlıkla kovuşturma yazmışım yanlışlıkla. Tabiki soruştırma aşaması olacaktı doğrusu. Kanunlar açık iken savcıda zaten biliyordur kanunları onun için ayrıca birşeyleri izah etmenin anlamı yok (zaten dedığiniz gibği açıklamıştım savcıya). Oda savcının yorumu işte. bende yanlış yorumladığını düşünerekten paylaşmak istedim. İdari olarak şikayet hakkımı kullanacağım lakin çğrenmek istediğim bu kararı nasıl iptal ettireceğim.
Old 07-03-2007, 11:38   #6
Milano

Aslında Bülent Bey'in açıklaması tatmin edici.Bu yararlı bilgilendirme için teşekkür ediyorum.Noktalama mahiyetinde sorup çekileyim.
Toplumda infial yaratan bir olay hakkında kısıtlama varmıdır?Gizlilik kararı verilmiş olsa dahi vekaletname ibraz eden vekil dosyayı inceleme hakkına sahipmidir?
Old 07-03-2007, 20:02   #7
Av. Mehmet Demirezen

Varsayılan Savcının taktiği

Sayın Milano

Dosya hakkında mahkemece verilmiş bir karar yoksa dosyaya konu olayın toplumda yarattığı yankının hiçbir önemi yok. Ancak böyle bir karar varsa vekaletiniz olsa bile dosyayı inceleyemiyorsunuz. Sadece müzekkilinizin soruşturma aşamasında verdiği (genelde) ifadeleri alabiliyorsunuz.

Sayın Savcılarımız dosya hakkında henüz alınmış bir gizlilik kararı yok iken dosyayı incelemek istediğinizde sizi katip yada mübaşir vasıtasıyla oyalayıp dosya hakkında gizlilik kararı verilmesini talep ediyorlar.

Eğer dosyayı incelemek istediğinizde böyle bir durumla karşılaşır ve savcılıkta bir hareketlilik gözlemlersiniz artık dosyanız hakkında gizlik kararı alınması için işlemlerin başladığından şüphelenebilirsiniz

Böyle durumlarda eğer mümkünse iki meslektaşımızın orada hazır edilip durumun zapta geçirilmesinde olumlu sonuçlar alınabileceği kanaatindeyim.

Not: :Savcılık kurumunun adliye binalarında olmaması için bir sebep daha

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi