Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dosyanın işlemden kaldırılması icra inkar tazminatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-07-2010, 15:38   #1
yakup_

Varsayılan Dosyanın işlemden kaldırılması icra inkar tazminatı

Herkese merhabalar,
Kambiyo senetlerine mahsus icra takibinde borçlu taraf çekteki imzasına itiraz etti. Davanın son celsesinde davacı taraf duruşmaya katılmadı, ben de davalı alacaklı vekili olarak - davayı takip etmiyoruz .. deyiverdim. Dosya HUMK 409 gereği işlemden kaldırıldı.

Sevgili meslektaşlarıma sorum şu; bu davada imzaya itiraz istemi reddedilseydi talep olmasa bile lehimize resen icra inkar tazminatına da hükmedilecekti. Son durumda işlemden kaldırma kararıyla birlikte lehimize icra inkar tazminatı hükmedilmesi gerekir mi ?
Old 01-07-2010, 20:49   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yakup_
Herkese merhabalar,
Kambiyo senetlerine mahsus icra takibinde borçlu taraf çekteki imzasına itiraz etti. Davanın son celsesinde davacı taraf duruşmaya katılmadı, ben de davalı alacaklı vekili olarak - davayı takip etmiyoruz .. deyiverdim. Dosya HUMK 409 gereği işlemden kaldırıldı.

Sevgili meslektaşlarıma sorum şu; bu davada imzaya itiraz istemi reddedilseydi talep olmasa bile lehimize resen icra inkar tazminatına da hükmedilecekti. Son durumda işlemden kaldırma kararıyla birlikte lehimize icra inkar tazminatı hükmedilmesi gerekir mi ?

Dosya hala derdest, süresi içinde yenilenirse ne olacak?
Old 01-07-2010, 20:55   #4
yakup_

Suat üstadım madem mahkeme bu durumda 3 ay sonra icra inkara hükmetmeyecek ben hemen yarın yenileyeyim mi davayı o zaman bakalım ne olacak
Old 02-07-2010, 09:55   #5
Av. Mehmet Demirezen

Davalı Vekikili olarak dosyayı yenileme şansınız yok.
Ayrıca imzaya itirazınız kabul edilse bile lehinize mutlaka icra inkar tazminatına hükmedilecek diye bir kaide yok.
Mahkemeler ciro yoluyla elde edilen kambiyo evraklarında alacaklı aleyhine icra inkar tazminatına hükmedilmesine sıcak bakmıyorlar.
Old 02-07-2010, 10:30   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yakup_
Suat üstadım madem mahkeme bu durumda 3 ay sonra icra inkara hükmetmeyecek ben hemen yarın yenileyeyim mi davayı o zaman bakalım ne olacak

Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olmayasınız.
Old 02-07-2010, 10:36   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
.

Neden? HUMK 409 çok açık.

Alıntı:
Ayrıca imzaya itirazınız kabul edilse bile lehinize mutlaka icra inkar tazminatına hükmedilecek diye bir kaide yok.
Mahkemeler ciro yoluyla elde edilen kambiyo evraklarında alacaklı aleyhine icra inkar tazminatına hükmedilmesine sıcak bakmıyorlar

Soru sahibi alacaklı vekili zaten.
Old 02-07-2010, 14:09   #8
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Alıntı:

Yazan Mehmet Demirezen

.

Neden? HUMK 409 çok açık.

Alıntı:

Mahkemeler ciro yoluyla elde edilen kambiyo evraklarında alacaklı aleyhine icra inkar tazminatına hükmedilmesine sıcak bakmıyorlar

Soru sahibi alacaklı vekili zaten.

Sayın Ergin Haklısınız düzeltme için teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi