Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Mahkemelerin yasakladığı sitelere girmek ister misiniz?
Evet 28 71,79%
Hayır 9 23,08%
Kararsız 2 5,13%
Oy Verenler: 39. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 222)

Yasaklanan sitelere girmek ister misiniz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2008, 22:04   #1
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Yasaklanan sitelere girmek ister misiniz

Çok merak ediyorum. Kç kişi ever der. Kaç kişi hayır.

Bu tartışma internete girmenin yasaklanması anlamında önem taşıyor
Yoksa burada böyle bir başlık açma niyetim ve yeteneğim yok

Saygılar
Old 07-02-2008, 23:39   #2
av.ozancelik

Girmek isterim ben. Örnek verecek olursam youtube ülkemizde defalarca mahkeme kararı ile kapatılıyor ve ben neden kapatılıyor anlamış değilim..gecenlerde yine kapatıldı..bence sitelerin tamamen engellenmesi yerine engellemeyi gerektiren bölüme ulaşım kısıtlanabilir..bunu yapmak içinde bilgisayardan anlayan kişiler vardır diye düşünüyorum...
Old 08-02-2008, 00:08   #3
Av.Barış

Ben hangi siteler yasaklı bilmiyorum.Çünkü benim Bilgisayar ekranımda "Bu siteye erişim engellenmiştir" yazısı çıkmaz ve çıkamaz.Milliyet gazetesinin bile anasayfadan verdiği "Yasaklı sitelere girme yöntemi",Ntv'de gösterilen Ntv'ye sorun programında kişilerin nasıl sitelere girebileceğinin açıklanmasının ardından bende hiç çekinmeden giriyorum.(Bazı illegal siteler hariç)Gerçi daha öncede giriyordum ama bu kadar profesyönelce değil
Old 08-02-2008, 00:37   #4
ecesaka

İnsana has bir özelliktir "merak"... Erişimi yasaklanan bir site duyulduğunda, insan haliyle insanca bir düşünce ile "neden yasaklanmış ki? Neymiş sitenin yasaklanmasına neden olan?" düşüncesiyle bir şekilde siteye erişim sağlayıp ilgili içeriği bir de kendi gözüyle görmek istiyor
Old 09-02-2008, 22:09   #5
pir_i fani

Yasaksa vardır bir hikmeti.İnsanın başına ne gelirse de meraktan gelir.Emniyet Müdürlüğünün sitesini dolaşırken, kayıt cesetlerin fotolarının bulunduğu bir kısıma girdim.Merak etsem de göreceğim şeyin beni rahatsız edeceğini zaten biliyorsam, neden gireyim dedim.Sonra aman bir deneyeyim dedim.Gördüğüm ilk resim aklımda.Keşke de bakmasaydım.
Old 20-02-2008, 03:06   #6
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Verilen yanıtlardan anladığım kadarı ile bu işe biraz bulaşanlar zaten yasaklanmış sitelere girebiliyorlar. (Sn. pir i fani hariç. O yasaklanmışsa girmek istemiyor. O'nu hikmeti ile başbaşa bırakalım bari.) O zaman soruyu biraz genişletelim. Siteye girmeyi yasaklamak ne kadar yararlı?

Bir sonraki yasal düzenlemede "yasaklanan sitelere girenler ... cezalandırılacak." diye bir düzenleme getirilirse ne yapılması gerekir?
Old 20-02-2008, 13:38   #7
ecesaka

Kullanıcıların bir siteye girmesi nedeniyle cezalandırılması neden ki? Bu tür sitelere katkıda bulunurlarsa, bulundukları katkı suç unsuru oluşturuyorsa elbette mantıklı geliyor... Ancak sadece öğrenmeyi, bilmek istemeyi engellemek ya da şansa bir şekilde bir linke tıklayarak herhangi bir şey görme iradesine sahip olmayan ya da ne göreceğini bilmeyen kullanıcılara haksızlık değil midir?

Siteye girişin yasaklanması denildiğinde, aklıma pek somut bir neden gelmiyor... İnsanların iyi bilgiye olduğu kadar, kötü bilgiye de ihtiyaçları olduğunu, bu iki bilgiyi beyinlerinde çarpıştırarak kendi doğrularını elde etmeleri gerektiğini düşünenlerdenim... Ancak elbette geniş kapsamlı bir konu olduğundan aklıma herhangi suç unsuru oluşturacak korkunç bir durum gelmiyor... Bu nedenle de esaslı bir suç oluşturma amacıyla kurulmayan siteye girişin yasaklanmasını da siteye girenlerin cezalandırılmasını da hakkaniyete uygun bulmuyorum...

İçeriği nedeniyle insanı etkileyebilecek olan sitelerin girişlerinde genellikle uyarılar yer almaktadır. Bence düzenleme siteye girişlerde içerik hakkında uyarılar konulmasına dair olmalı... Kaldı ki, çoğu zaman uyarılara aldırmaksızın insan içeriği görmek isteyecektir...
Old 20-02-2008, 14:23   #8
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sayın ecesaka;

Önceden mahkeme kararları ile erişime yasak konuluyordu. Sonra yasa değişti kurul erişimi yasaklayabiliyor. Ben bir sonraki aşamayı tartışmaya açtım.

Bu gidişle bir sonraki yasa değişikliğinde "erişimi yasaklanan sitelere girenler..." gibi bir hüküm gelebilir.

Çin'de benzer uygulamalar vardı ve halen sürüyor sanırım.

Bizim neyimiz eksik? Biz de böyle bir hüküm getirebiliriz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi