Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tanıma-velayet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2008, 15:04   #1
ewrim

Varsayılan tanıma-velayet

sayın meslektaşlarım, müvekkilim, imam nikahlı olarak yaşadığı bayandan 10 ay önce bir çocuk sahibi oluyor ve nüfus müdürlüğünde yapılan tanıma işlemi ile çocuğuyla arasında bir soybağı oluşturuyor. Şuan beraber yaşadığı kişi ile aralarında sorun var ve öğrendiğimiz kadarıyla bayan bugün çocuğu da alıp bir daha geri dönmemek üzere bir arkadaşının yanına gitmiş. Müvekkilim, bayanın herhangi bir ekonomik geliri olmadığı için çocuklarına bakamayacağını düşünüyor ve bu nedenle çocuğun velayetinin kendisinde kalmasını istiyor. Sorum şu evlilik dışı doğan çocuğun velayetinin anneye ait olduğuna dair kanundaki hükme rağmen çocuğun velayetini babaya geçirmek için ne yapabiliriz? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...herkese iyi çalışmalar diliyorum...
Old 18-02-2008, 15:13   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ewrim
Sorum şu evlilik dışı doğan çocuğun velayetinin anneye ait olduğuna dair kanundaki hükme rağmen çocuğun velayetini babaya geçirmek için ne yapabiliriz?

Dava açabilirsiniz. Bakınız: "evlilik dışı doğan çocuğun velayetinin anneye ait olduğuna dair kanundaki" maddenin ikinci fıkrası.
Old 18-02-2008, 15:23   #3
ewrim

sayın aladağ, aydınlatıcı cevabınız için teşekkür ederim.peki durum MK.337/2 de sayılan hallerden hiçbirine uygun değilse yani anne küçük, kısıtlı,ölmüş değilse açacağım davada babanın lehine nasıl bir hüküm çıkabilir?
Old 18-02-2008, 15:27   #4
Av.Cengiz Aladağ

MK 337/2 annenin küçük, kısıtlı ya da ölmüş olması halinden başka, velayetin annesinden alınmış olma olasılığını da düzenlediğine göre, koşulları varsa, annedeki velayetin kaldırılması ve babaya verilmesi istemli bir dava açmanız gerektiği açık değil mi?
Old 18-02-2008, 15:29   #5
Av.Cengiz Aladağ

Ancak bir ekleme yapayım: salt annenin gelirinin bulunmaması velayetin kaldırılmasını gerektirir bir neden değildir.
Old 18-02-2008, 15:36   #6
ewrim

zaten beni tereddüte düşüren husus da babanın, velayetin anneden alınmasını gerektirecek ölçüde önemli gerekçeler sunmamış olmasıydı. Belki gözümden kaçan ve deneyim sahibi avukatlar tarafından farkedilebilecek bir ayrıntı işimi kolaylaştırır diye düşünerek sizlerden yardım istemiştim. İlginiz için teşekkür ederim. Saygılarımla...
Old 18-02-2008, 15:50   #7
FYLOZOF

Sayın Ewrim, olayda baba küçük çocuğu tanıdığı için,tanıma ile, baba ile çocuk arasında , evlilik dışı değilde, normal soybağı kurulmuş olur.
Açacağınız velayet davasını, ispat etmeniz gerekir,tabi burda çocuğun yaşı, bayanın yaşam tarzı, çocuğa bakıp bakamayacağı,eğitim , sağlık, ve bakımını yapıp yapamayacağı gibi, hususlar ispat edilirse,hakim velayeti müvekkilinze verebilir.
Old 18-02-2008, 16:10   #8
ewrim

Sayın Fylozof cevabınız için çok teşekkürler, iyi çalışmalar diliyorum.
Old 18-02-2008, 20:16   #9
Av. Hatun Olguner

Sayın Ewrim ;

10 aylık bir bebeğin velayetini babanın istemesi ve bunun için dava açması hukuken neredeyse imkansız olan bir sonucu elde etmeye çalışmak aslında.Ben bu tür talepleri hukuka aykırı yönlerini dikkate alarak ve hukuka aykırı sonuçlar elde etmeye yönelik bir çabanın hukuk etiğine uygun olmadığını düşünerek işi kabul etmiyor ve geri çevirmeyi uygun buluyorum. Çünkü velayetle ilgili hükümler ve korunan çıkarlar küçüğe ait öncelikleri,küçüğün anne bakım ve şefkatine ihtiyacını ön planda tutan çözüm ve sonuçlara götürüyor. Küçük yaşı itibariyle anasının ahlaksız yaşını idrak edemeyecek çok küçük yaşta olan çocuğun velayetinin dahi babaya verilmesinin uygun olmadığına,anneye verilmesi gerektiğine,bu koşullardaki hemen tüm davalardaki kararları ile ulaşan Yargıtayın ilkeleştirdiği bu anlayış ve uygulama bize de yön veriyor.

Bu tür davalarda baba veya koca,maddi durumunun çok iyi olduğu tezini işleyerek velayeti almaya çalışırken,çocuğa,anneye ve mahkemeye,nafakanın çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlilikte tayini bakımından yardımcı olmuş oluyor. Benzer bir davada baba çok zengin olduğunu,malvarlığının dökümünü sunmuştu velayeti almak için.Mahkeme velayeti anneye tevdi ederken çocuk için oldukça yüksek bir nafakaya hükmetti.
Old 11-05-2010, 13:54   #10
Avsibel

Sayın meslektaşlarım babalık davası devam ederken baba çocuğu tanımıştır.Nafaka talebimiz de olduğundan dava devam etmektedir.Baba karar aşamasına gelen babalık davasında velayetin kendisine verilmesini istemiştir. Babanın velayet talebi için ayrı bir dava açması gerektiğini düşünüyorum yanılıyor muyum.?Değerli görüşlerizi bekliyorum saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi