Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatif yönetim kurulunun resmiyette halen kooperatif yönetim kurulu gibi görünmesi ancak fiiliyatta kat malikleri kurulu gibi davranması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2014, 15:42   #1
Avukat290

Varsayılan kooperatif yönetim kurulunun resmiyette halen kooperatif yönetim kurulu gibi görünmesi ancak fiiliyatta kat malikleri kurulu gibi davranması

Merhaba Sayın Meslektaşlarım;
İçinden çıkamadığım bir konuda acilen yardımlarınıza ihtiyaç duymaktayım.Müvekkilim kooperatif ile yapılan bir siteden ev almış, iskan henüz alınmamış ama müvekkilimin tapusu var, hangi bağımsız bölümün düştüğü belli ve 2013 ün eylül ayından bu yana oturmakta bunu söylememin sebebi ferdileşme gerçekleşmiş,dolayısıyla artık kooperatif yönetiminin kat malikleri kuruluna yönetimi devretmesi gerekiyor.(Kooperatifler Kanunu m. 81 gereği)asıl sorun şu harcamaları gösteren çizelge gösterilerek site aidat bedeli alınmakta ancak gösterilen hizmetlerin hiçbiri yok. yani şöyle ki mesela yüzme hocasına bir meblağ gösterilmiş ancak sitede yüzme hocası bulunmamakta. çok uzatmak istemiyorum öğrenmek istediğim kat malikleri kuruluna devretmeyen yönetim kuruluna yapabileceğim bir şey yok mu ayrıca gösterilen harcamaların yapılmadığından yola çıkarak görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunabilir miyim daha da önemlisi bütün bu hukuksuzluğu öncelikle tespit ettirebilmek için ne yapabilirim.
Old 02-10-2014, 17:33   #2
Avukat75

Kooperatifler Kanunu madde 81’in 2. fıkrası:

“Konut yapı kooperatifleri, anasözleşmede gösterilen işlerin tamamlanması ve ferdi mülkiyete geçilip konutların ortaklar adına tescil edilmesiyle amacına ulaşmış sayılır ve dağılır. Ancak tescil tarihinden itibaren 6 ay içerisinde usulune uygun şekilde anasözleşme değişikliği yapılarak kooperatifin amacının değiştirilmesi halinde dağılmaya ilişkin hüküm uygulanmaz. (Ek cümle: 5983-03.06.2010-m.2)… Konut kooperatiflerinde yapı kullanma izninin alınmasını müteakip en geç bir yıl içinde ortakların Kat Mülkiyeti Kanununa göre ferdi münasebet işleri sonuçlandırılır.” şeklindedir.

Sorunuzdan anlaşıldığı kadarıyla tapuda bağımsız bölüm belirlenmiş ama henüz iskan (yapı kullanma izni) alınmamış! Sanırım şu an kat irtifakı sözkonusu.

İmar Kanunu madde 30’da yapı kullanma izninin (iskan) alınması düzenlenmiş ve madde 31’de İnşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir. Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılarda izin alınıncaya kadar elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılmazlar. Ancak, kullanma izni alan bağımsız bölümler bu hizmetlerden istifade ettirilir.” şeklinde düzenleme mevcuttur.

Bu durumda sorunuzdaki sitede (veya binada) yapı kullanma izninin alınmamış olması kat mülkiyetinin kurulabilmesine de engeldir.

Zira, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun “Kat Mülkiyetinin Kurulması, 1. İstem ve Belgeler” başlıklı 34. maddesi :

“Kat mülkiyetinin kurulması için, anagayrimenkulün kat mülkiyetine çevrilmesi hususunda o gayrimenkulün maliki veya bütün paydaşlarının aşağıda yazılı belgeler ile birlikte tapu idaresinde istemde bulunması gerekir:

a) (Değişik bent: 23/06/2009 - 5912 S.K./2.mad) Anagayrimenkulde, yapı veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı da açıkça gösterilmek suretiyle, proje müellifi mimar tarafından yapılan ve anagayrimenkulün maliki veya bütün paydaşları tarafından imzalanan, yetkili kamu kurum ve kuruluşlarınca onaylanan mimarî proje ile yapı kullanma izin belgesi.

b) Bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre 28 inci maddedeki esaslar çerçevesinde hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran malik veya malikler tarafından imzalanmış bir yönetim plânı.”
şeklindedir.

Yani sonuç olarak, yapı kullanma izin belgesinin alınmamış (ve dolayısıyla kat mülkiyetine geçilmemiş) olması nedeniyle sözkonusu bina veya site konut vasfını kazanmamıştır; bu nedenle Koop. Kanunu madde 81’deki şartlar oluşmadığından kooperatif amacına ulaşmış sayılamayacak, kooperatifin yönetim kurulu da yönetimi kat malikleri kuruluna (çünkü kat mülkiyeti oluşmadığından daha kat malikleri kurulu da yoktur) devredemeyecektir, diye düşünüyorum.

Saygılar..
Old 03-10-2014, 04:15   #3
Avukat290

Sayın Avukat 75 ilginiz ve emeğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Yani şu anda kooperatif yönetiminin siteden el çekmesinin şartları oluşmadığından halen onların yönetmesi olağan anladığım kadarıyla. Peki bi konuda daha fikrinizi almak isterim, kat mülkiyetine geçildikten sonra eğer kooperatif yönetimi halen devam ettirirse o zaman tek bir malik olarak yönetimi dava edebilmek sôz konusu mudur? Saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi