Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Aşk Nedir Ne Değildir ?

Yanıt
Konu Notu: 5 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2009, 09:24   #391
Av.Cengiz Aladağ

Aşkın teoriği olmaz, sadece pratiği vardır.
Bu nedenle aşk hakkında söylenenlerin hepsi, söyleyen kişinin kendi deneyimlerinden kaynaklanan ama genellenemeyecek doğru ya da yanlışlardır.
Old 26-10-2009, 23:20   #392
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu nedenle aşk hakkında söylenenlerin hepsi, söyleyen kişinin kendi deneyimlerinden kaynaklanan ama genellenemeyecek doğru ya da yanlışlardır.

Herkes aşkı kendine göre tanımlar, haklısınız. Ünlü düşünürlerin bile aşk tanımları özneldir ve kendi görüşlerini yansıtır.Doğrudur..

Yine de ortak paydaların olmadığı anlamına gelmez bu

Teori olmadan pratik dümensiz, pratik olmadan teori ise etkisizdir.. Yani ikisi de tek başına bir şeye yaramaz..
Old 26-10-2009, 23:46   #393
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Academic
Herkes aşkı kendine göre tanımlar, haklısınız. Ünlü düşünürlerin bile aşk tanımları özneldir ve kendi görüşlerini yansıtır.Doğrudur..

Yine de ortak paydaların olmadığı anlamına gelmez bu

Teori olmadan pratik dümensiz, pratik olmadan teori ise etkisizdir.. Yani ikisi de tek başına bir şeye yaramaz..

Aşk dümensizdir zaten ve bu yüzden (de) teoriye gerek yok.
Old 27-10-2009, 08:34   #395
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Aşk dümensizdir zaten ve bu yüzden (de) teoriye gerek yok.

Aşkın dümeni de hedefi de maşuktur (aşık olunan)

Dolayısıyla aşkın dümeni vardır. Dümensizmiş gibi gösteren aşığın yaşadığı doludizgin duygulardır. Hiç bir şey hedefsiz ya da kuralsız değildir. Her şeyde prensipler vardır buna aşk da dahil
Old 27-10-2009, 08:59   #396
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Bu noktaya geldik sanırım. Herkes aşkı kendi bakış açısıyla tanımlar. Bana göre aşkın ve aşka bağlı yaşanan şeylerin tek kuralı sadakattir. Bunun dışında aşkı kurala bağlamak , biçimselleştirmek yanıltıcı olabilirse de hepimiz aşkı kendi penceremizden yorumlar ve kendimize göre yaşarız..
Old 27-10-2009, 09:18   #397
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Academic
Herkes aşkı kendi bakış açısıyla tanımlar.
...
hepimiz aşkı kendi penceremizden yorumlar ve kendimize göre yaşarız..

Old 29-10-2009, 17:38   #398
üye8180

Aşk, iki kişinin övünmesidir.

A. La Salle
Old 02-11-2009, 13:21   #399
supernatural

Yeni Fikir

İnsanın,kendi içinde verdiği en büyük meydan savaşı
Old 05-11-2009, 19:59   #400
üye25928

Aşk bir hukuk öğrencisinin derse devam etme sebebidir.
Old 06-11-2009, 10:23   #401
Av.Elkan

Aşk bir rüyadır. Aşkı yaşarken aşık olduğunu anlayamazsın. Bittiğinde anlarsın ancak aşık olduğunu. Çünkü bir sürü mantıksız şeyler yapmışsındır farkında olmadan.
Old 06-11-2009, 10:48   #402
Sinem Kazar

Aşk diye birşey yoktur. Aşk sadece varolduğunu düşündüğümüz ve zaman zaman varlığına kendimizi zorla inandığımız bir ŞEYdir.
Günün birinde bitmesi muhakkak olan birşeyin varlığına neden inanalım ki
Old 06-11-2009, 10:53   #403
Av.Elkan

Alıntı:
Yazan Sinem kazar
Aşk diye birşey yoktur. Aşk sadece varolduğunu düşündüğümüz ve zaman zaman varlığına kendimizi zorla inandığımız bir ŞEYdir.

günün birinde bitiyor ise demek ki vardır?
olmayan bir şey nasıl bitsin?
Old 06-11-2009, 10:58   #404
Sinem Kazar

Alıntı:
Yazan Av.Elkan
günün birinde bitiyor ise demek ki vardır?
olmayan bir şey nasıl bitsin?

Beklediğim soru geldi Bitecek birşeye ve ikamesi mümkün olmayan birşeye nasıl gerçekten var diyebilirsiniz? Ben mutlak bir varoluştan söz ediyorum Belki de geçici varoluşlar beni pek tatmin etmiyor
Old 06-11-2009, 11:03   #405
Av.Elkan

Alıntı:
Yazan Sinem Kazar
Beklediğim soru geldi Bitecek birşeye ve ikamesi mümkün olmayan birşeye nasıl gerçekten var diyebilirsiniz? Ben mutlak bir varoluştan söz ediyorum Belki de geçici varoluşlar beni pek tatmin etmiyor

Mutlak bir varoluş yoktur. Herşey değişim ve gelişime tabidir. Zaman heşeyi değişime uğratır. Hiç bir şey aynı ve yerinde kalamaz ki aşk kalsın
Old 06-11-2009, 11:09   #406
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Elkan
Mutlak bir varoluş yoktur. Herşey değişim ve gelişime tabidir. Zaman heşeyi değişime uğratır. Hiç bir şey aynı ve yerinde kalamaz ki aşk kalsın

Aşk değişmez , milyon yıl öncede sever insan , milyar yol sonrada ..
Old 06-11-2009, 11:10   #407
Sinem Kazar

Alıntı:
Yazan Av.Elkan

Evet İşte bu yüzden aşkın varlığını reddediyorum ben.Zamanla herşeyin değişime uğraması mevzuuna gelince; haklısınız zamanla herşey değişir,somut olan herşey, soyut olan tüm duygular değişime uğrar.Ama aşkta durum farklıdır.Aşık olduğunuzu iddia edersiniz...zamanla aşk biter ve ne yaşadım ben? Niye böyle düşünmüşüm ki? dersiniz. Bir zamanlar kalp ritminizi değişikliğe uğratan o şey size çok şaçma ve anlamsız gelir. Aynı kişi üzerinde ikamesi yoktur o şeyin. Bitmiştir
Old 06-11-2009, 11:11   #408
supernatural

Alıntı:
Yazan Sinem Kazar
Evet İşte bu yüzden aşkın varlığını reddediyorum ben.Zamanla herşeyin değişime uğraması mevzuuna gelince; haklısınız zamanla herşey değişir,somut olan herşey, soyut olan tüm duygular değişime uğrar.Ama aşkta durum farklıdır.Aşık olduğunuzu iddia edersiniz...zamanla aşk biter ve ne yaşadım ben? Niye böyle düşünmüşüm ki? dersiniz. Bir zamanlar kalp ritminizi değişikliğe uğratan o şey size çok şaçma ve anlamsız gelir. Aynı kişi üzerinde ikamesi yoktur o şeyin. Bitmiştir

ama karşılık görmeyen aşklarda bu süre devam edebilir demi?
Old 06-11-2009, 11:14   #409
Av.Elkan

Alıntı:
Yazan Sinem Kazar

Aşkın gizemi ve çekiciliği orda zaten Ben mi yaşamışım sahi var mıydı duygusudur. Hayal miydi? gerçekmiydi? yanılsamamıydı. Somut ve değişmez olsa elle tutulur gözle görünür olsa zaten bu kadar kıymetle olmazdı
Old 06-11-2009, 11:17   #410
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Sinem Kazar
Bir kazazede kurtarıldığında battaniyesinin içinde içtiği ilk çayı bitirir. Ama o mutluluk unutulur mu?

Bir yarışma biter ama ipi göğüsleyenin aldığı kupa duvardaki rafta biter mi?

Ya göğsümüzde sakladığımız gözyaşı şişesi?

İnsanın yaşamı çok boyutludur: İnsan bugünü yaşamak zorunda olduğu gibi, isterse düş kurarak zamanı aşar; isterse anıları sayesinde geçmişte de yaşar.

Aşka inanın; inanırsanız bitmez.
Old 06-11-2009, 11:23   #411
Sinem Kazar

Alıntı:
Yazan Av.Elkan
Aşkın gizemi ve çekiciliği orda zaten Ben mi yaşamışım sahi var mıydı duygusudur. Hayal miydi? gerçekmiydi? yanılsamasıdır. Somut ve değişmez olsa elle tutulur gözle görünür olsa zaten bu kadar kıymetle olmazdı

O zaman şu konuda anlaşalım İnsan, gerçekten varolduğundan emin olmadığı o şeyin peşinden koşmaktan ve VAROLMASI için mücadele vermekten müthiş bir haz alıyor. Ancak VAREDEMEYECEĞİNİ anlayınca benim gibi bir şekil alıyor

Sayın Supernatural;platonik aşk konusu gerçekten beni aşıyor Yorum yapamıyorum çünkü nasıl birşey olduğu hakkında fikrim yok
Old 06-11-2009, 11:24   #412
Av.Elkan

kimbilir hangi limanda
hangi gemiye
yüklenmiş.
al üstüne mor giymiş
körkuyularda
körkuyularda

sevdadan delirmiş.

düşlerde
kaldın.

Behçet AYSAN
Old 06-11-2009, 11:24   #413
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan supernatural
ama karşılık görmeyen aşklarda bu süre devam edebilir demi?

Evet...
Old 06-11-2009, 11:25   #414
Atahun

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Bir kazazede kurtarıldığında battaniyesinin içinde içtiği ilk çayı bitirir. Ama o mutluluk unutulur mu?

İnsanın yaşamı çok boyutludur: İnsan bugünü yaşamak zorunda olduğu gibi, isterse düş kurarak zamanı aşar; isterse anıları sayesinde geçmişte de yaşar.

Ne kadar güzel.
Old 06-11-2009, 11:27   #415
Sinem Kazar

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Old 06-11-2009, 11:28   #416
Av.Elkan

Alıntı:
Yazan Sinem Kazar
O zaman şu konuda anlaşalım İnsan, gerçekten varolduğundan emin olmadığı o şeyin peşinden koşmaktan ve VAROLMASI için mücadele vermekten müthiş bir haz alıyor. Ancak VAREDEMEYECEĞİNİ anlayınca benim gibi bir şekil alıyor

Sayın Supernatural;platonik aşk konusu gerçekten beni aşıyor Yorum yapamıyorum çünkü nasıl birşey olduğu hakkında fikrim yok

Yaşamda her zaman ulaşılması güç şeyler kıymetlidir. Bir dağın zirvesine tırmanmak için mücadele edersiniz. Çıkınca da büyük haz alırsınız. Ama o dağda her gün koyun otladan çoban için sıradan bir dağdır. Siz de 5-6 kez çıkarsanız ilk zaman aldığnız hazzı almazsınız sizin için sıradanlaşır.
Old 06-11-2009, 11:51   #417
Av.Elkan

....
bir gün gelecek bu gün de
bir anı olacak nasılsa
....
bu kırık
sandalye

bu kelepir yürek
bu aşk
....
hoşça kal

yakut, bezirgan, gön

hoşça kal eski zaman
aktarları

gidiyorum

bu şehri bu yağmuru
bu düşleri

bu aşkı bu kavgayı bu kederi

size bırakarak.

Behçet AYSAN
Old 06-11-2009, 11:52   #418
nilgün kandaz

Alıntı:
Yazan Atahun
Ne kadar güzel.

doğru söze ne denir. aşkı yaşayan ve yaşatabilenlerle hayat daha güzel
Old 06-11-2009, 11:54   #419
nilgün kandaz

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Kavuşamayınca aşk, kavuşunca meşk olur derler..
Old 06-11-2009, 11:56   #420
Av.Elkan

Alıntı:
Yazan nilgün kandaz
Kavuşamayınca aşk, kavuşunca meşk olur derler..

Bu da güzelmiş
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi