Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tanık Listesinde adı geçmeyen dava dışı kişinin tanık olarak dinlenebileceğine ilişkin yargıtay kararı ????

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-11-2011, 12:21   #1
zlm

Varsayılan Tanık Listesinde adı geçmeyen dava dışı kişinin tanık olarak dinlenebileceğine ilişkin yargıtay kararı ????

Davacısının baba davalısının kızı olduğu tapu iptali tescil davasında tanıklarda davacının çoçukları davalının abisi,ablası.
İlk tanık listesinde adı geçmeyen bozma ilmamından sonra 2.tanık listesinde adı geçen ve 2.tanık listesinin dinlenememesinden dinlenmeyen tanıklar var.
Davalı tanıkları da 2. tanık listesindeki bu isimlerini zikrettiği yani adı bir şekilde dava dışı kişi olarak da dosyada geçen kişileri tanık olarak dinletmek istiyoruz.
Hakimin dava dışı,tanık olarak dinlenmeen bu kişileri resen de dinlemeye karar verebileceğine ilişkin yargıtay kararı bulamadım. ardımcı olursnız sevinirim.
Old 04-11-2011, 13:02   #2
tiryakim

Olumlu Tanık listesinde yer almayan kişiler tanık olarak dinlenemez.

Alıntı:
Yazan zlm
Davacısının baba davalısının kızı olduğu tapu iptali tescil davasında tanıklarda davacının çoçukları davalının abisi,ablası.
İlk tanık listesinde adı geçmeyen bozma ilmamından sonra 2.tanık listesinde adı geçen ve 2.tanık listesinin dinlenememesinden dinlenmeyen tanıklar var.
Davalı tanıkları da 2. tanık listesindeki bu isimlerini zikrettiği yani adı bir şekilde dava dışı kişi olarak da dosyada geçen kişileri tanık olarak dinletmek istiyoruz.
Hakimin dava dışı,tanık olarak dinlenmeen bu kişileri resen de dinlemeye karar verebileceğine ilişkin yargıtay kararı bulamadım. ardımcı olursnız sevinirim.

Alıntı:

Tan
ık gösterme şekli
MADDE 240 - (1) Davada taraf olmayan kişiler tanık olarak gösterilebilir.
(2) Tanık gösteren taraf, tanık dinletmek istediği vakıayı ve dinlenilmesi istenen tanıkların adı ve soyadı ile tebliğe elverişli adreslerini içeren listeyi mahkemeye sunar. Bu listede gösterilmemiş olan kimseler tanık olarak dinlenemez ve ikinci bir liste verilemez.
(3) Tanık listesinde adres gösterilmemiş veya gösterilen adreste tanık bulunamamışsa, tarafa adres göstermesi için, işin niteliğine uygun kesin süre verilir. Bu süre içinde adres gösterilmez veya gösterilen yeni adres de doğru değilse, bu tanığın dinlenilmesinden vazgeçilmiş sayılır.

6100 Sayılı HMK’nın 240/2 maddesi, tanık gösteren tarafın, tanığı hangi vakıa için dinletmek istediğini, mahkemeye sunması gerektiğini hükme bağlamıştır. Bu hüküm yeni bir hüküm gibi gözüküyorsa da, aslında yargılamanın gereği olarak HUMK’da da var olduğu kabul edilmesi gereken bir hükümdür.Tanığın hangi vakıa için dinlenileceği mahkemeye bir tanık listesi halinde verilmeli ve bu listede tanıkların ad-soyadları ile tebliğe elverişli adresleri bildirilmelidir. Tanık listesi düzenlenirken; A-) İkinci bir liste verilemeyeceği B-) Tanık listesinde yer alamayan kişilerin tanık olarak dinlenemeyeceği İlkesi göz önünde bulundurulmalıdır.
Old 04-11-2011, 15:51   #3
Cumhur Okyay

"Davalı tanıkları da 2. tanık listesindeki bu isimlerini zikrettiği "demektesiniz.

Madem aynı tanıkların dinlenmesini istiyorsunuz, bunlar da sizin ilk verdiğiniz tanık listenizde yok, eğer siz davacı iseniz, o zaman, davalı taraf vazgeçse dahi, siz bu vazgeçmeye muvafakat etmeyin ve adı geçen davalı tanıkların dinlenmesini talep ediniz, masrafını yatırınız ve sağlayınız. Hülâsa, dinlenmesini istediğiniz tanıklar, karşı tarafça verilmiş tanık listesinde var ise, karşı taraf vaz geçse dahi, size dinletmek hakkı doğar... Kolay gelsin...
Old 04-11-2011, 16:39   #4
zlm

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
"Davalı tanıkları da 2. tanık listesindeki bu isimlerini zikrettiği "demektesiniz.

Madem aynı tanıkların dinlenmesini istiyorsunuz, bunlar da sizin ilk verdiğiniz tanık listenizde yok, eğer siz davacı iseniz, o zaman, davalı taraf vazgeçse dahi, siz bu vazgeçmeye muvafakat etmeyin ve adı geçen davalı tanıkların dinlenmesini talep ediniz, masrafını yatırınız ve sağlayınız. Hülâsa, dinlenmesini istediğiniz tanıklar, karşı tarafça verilmiş tanık listesinde var ise, karşı taraf vaz geçse dahi, size dinletmek hakkı doğar... Kolay gelsin...
Davalı tanıkları beyanlarında bizim dinletmek istediğimiz isimleri zikretti.
HUMK'a göre dava dışı olan ama dava ile ilgili olaylar içinde adı geçen 3.kişileri hakim resen dinleyebieceğine dair HUMK zamannda yargıtay kararı okumuştum. Ama şimdi lazım olduğu için bulamıyorum malesef bununla ilgili karar arıyorum.
Eski HUMK ve Yeni HMK da da 2.biir tanık listesi verilemeyeceği belirtilmiştir. Benim sorduğum dava dışı 3. kişinin resen hakim tarafından dinlenebileceğine dair yargıtay kararı ????
Old 04-11-2011, 16:45   #5
İlhan_ERDEN

Tapu iptal davasında, taraflarca tanık olarak gösterilmeyen, üçüncü kişi konumunda bulunan, ancak isimleri davadaki tanıklarca zikredilen kişilerin, hakim tarafından, re'sen dinlenemeyeceğini düşünüyorum.
Old 04-11-2011, 17:07   #6
Cumhur Okyay

Madde 75/3; Hâkim davanın her safhasında iki tarafın iddialarının hududu dahilinde olmak üzere kendilerini istimâ(dinleme)ve lâzım olan delillerin ibraz ve ikamesini emredebilir.
Sizin davanız ise, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği davalardan olup, kamu düzenine ilişkin değildir. Diğer bir deyişle; taraflarca hazırlama prensibine tâbidir. Bu davalarda Hukuk Hâkimi, kim sayı kazanırsa onu kaydeder. Hâl böyle olunca, Hâkimin re'sen böyle bir girişimde bulunacağını sanmıyorum. Size uygun örnek kararın da zor bulunabileceğini düşünüyorum.
Öte yandan;
Madde 274; Bu listede gösterilmemiş olan kimseler şahit olarak istima OLUNAMAZ ve ikinci bir liste verilemez. Anılan bu maddenin kamu düzenine ilişkin olduğu da izahtan varestedir. Kolay gelsin, saygılarımla...
Old 04-11-2011, 18:09   #7
üye31284

Sizin sorunuzun cevabının olumlu sonuçlanacağını düşünmesem de detaylarınız elverişliyse, ben olsam HMK 27 çerçevesinde HMK 145/1' i zorlardım.
Old 04-11-2011, 18:39   #8
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Sizin sorunuzun cevabının olumlu sonuçlanacağını düşünmesem de detaylarınız elverişliyse, ben olsam HMK 27 çerçevesinde HMK 145/1' i zorlardım.
145/1; "Taraflar, Kanunda belirtilen süreden sonra delil gösteremezler. Ancak bir delilin sonradan ileri sürülmesi yargılamayı geciktirme amacı taşımıyorsa veya süresinde ileri sürülememesi ilgili tarafın kusurundan kaynaklanmıyorsa, mahkeme o delilin sonradan gösterilmesine izin verebilir. "
(birinci listeyi hazırlayanın , bildirmemişse, objektif, nesnel kusursuzluğundan söz edemeyiz).

Ne varki, değerli meslektaşım,
Yasa koyucu, ikinci şahit (tanık) listesi verilmesini, madde netninde belirtilen,
" yargılamayı geciktirme amacı olarak kabul etmiş" kesin bir karine saymış ve bunu kamu düzenine ilişkin âmir bir hükümle yasaklamıştır. Yine ne var ki, Yüksek Yargıtay,
işin vasıf ve mahiyeti icabı, kısmen kamu düzenine ilişkin boşanma davalarında ise, bu kuralı kısmen yumuşatmıştır. Bildiğim bu, Saygılarmla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi