Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahsilatı Alan Avukat Kaçarsa

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-06-2007, 14:56   #1
avseher

Varsayılan Tahsilatı Alan Avukat Kaçarsa

Sevgili arkadaşalar borçlu elektrik borcundan dolayı açılan icra dosyasına istinaden şirket vekili ile taksit sözleşmesi yapar bedelleri öder son bir taksiti kalınca avukat orayı terk eder. Söylediğine göre avukat ortalarda yokmuş. Elektrik idaresi taksit bedellerinin kendisine gelmediğini elektriği keseceğini söyler. 2.000 YTL’ lik borç ve yeniden ödeyip davayı bekleme şansı yok. Bu aşamada elektriğin kesilmesini önleme şansı sizce olabilir mi? Çünkü avukata verdiğine dair avukatın verdiği imzalı evrak var.
Teşekkürler. Selamlar.

Old 29-06-2007, 15:56   #2
Av.Aylin ARIKAN

Elektrik idaresine borç yatırılmamışsa, bu durumda sanırım yapabileceğiniz bişey yok. Müvekkiliniz elindeki ödendi belgelerini gösterse bile sonuçta ortada yatmamış gözüken bir borç var diye düşünüyorum. Bu konuda kendisine yardımcı olacaklarını sanmam. Devlet daireleri ödenmeyen borcu affetmez bilirsiniz Avukatı da mutlaka şikayet etmeli. Böyle olaylar çok duymaya başladım, neler oluyor meslektaşlarımıza Bu paraları nasıl harcıyabiliyorlar inanılır gibi değil. saygılarımla
Old 29-06-2007, 15:57   #3
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan avukat

Benim fikrime göre icra dosyasını müdürlükten infaz edip,istirdat davası açabilir.
Old 29-06-2007, 16:01   #4
avseher

teşekkülrre cevaplarınız için. istirdat davası açılır onda sorun yok belki ama kesilmeyi önlemek adına tedbir aldırılabilirmi. veya suç duyurusunda bulunmak geliyor aklıma ayedaş hakkında görevi kötüye kullanmaktan.
Old 29-06-2007, 18:09   #5
Armağan Konyalı

Vekile yapılan ödeme geçerli sayılmaz mı? Avukat eğer makbuz vermişse bence borç ödenmiş demektir.

Saygılarımla
Old 29-06-2007, 18:14   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Vekaletnamede ahzu kabz yetkisi varsa avukatı müvekkili kurum, eğer yoksa borçlu takip etmek durumundadır diye düşünüyorum. İlk halde ikinci kez ödeme yapılmak zorunda kalınmaz, ancak ikinci halde borçlu bir kez daha ödemek zorunda kalır düşüncesindeyim, elbette avukata bilahare rücu ederek. Üzücü.

Saygılarımla...
Old 29-06-2007, 21:25   #7
Av.MB

Arkadaşlar,

Avukatın vekaleti gerçekse, ahzu kabz yetkisi varsa ve aldığı paralara belge vermişse nerede sorun var anlayamadım. Bunların ibrazında herhaldeki tedbir kararı çıkacak, borçlu haklılığını ispat edecektir. Elektrik idaresinin yeniden tahsil imkanı yoktur. Gerisi avukatla müvekkil arasındaki bir iş. İdare elektriği keserse tazminat dahi öder.
Old 29-06-2007, 22:46   #8
gursan

İİK 71. maddesine dayanarak (takipten sonra borcun ödenmiş olması) İcra Mahkemesine başvurularak "takibin talik veya iptalinin" sağlanabileceği kanısındayım.
Saygılarımla.
Old 29-06-2007, 22:55   #9
Armağan Konyalı

Bildiğim kadarıyla bu tür tahsilatlar için avukatlara verilen vekalatnamelerde ahzu kabz yetkisi verilmiyor.
Old 01-07-2007, 00:23   #11
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Hernekadar uygulamada sorgulanmasa da(ki sorgulanması gerekir) ahzu kabz yetkisi olmayan bir avukata ödeme yapılmış olması borçlunun hatasıdır.Borcun tekrar ödenmesi gerekmektedir.Avukata ayrıca rücu imkanı vardır.Avukat hakkında Baroya bildirim de ayrı bir husustur.
Old 01-07-2007, 01:09   #12
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Vekil

Vekilin yaptığı iş müvekilin (vekil edenin) şahsında tecessüm eyler; "VEKİLİN YAPTIĞI İŞ VEKİL EDENİ BAĞLAYICIDIR.
Vekillik hukukundaki bu ilke uyarınca vekileden Şirket, kendisinin yetkili temsilcisine (vekiline) yapılan ödemenin kendi kasasına giriş işleminin yapılmadığını ileri sürerek borca dayalı olan enerji kesme işlemini yapamayacaktır.

Burada, "yetkili temsilci" niteliğini irdelersek:
Vekil eden, vekilin yetkilerini "umumi" GENEL ya da "hususi" ÖZEL olarak düzenleyebilir. Bu seçeneklerden birisi "ahz-u kabz" PARA YATIRMA - ÇEKME YETKİSİ'dir.
Eğer bu yetkinin verildiği vekileden şirketin vekillik belgesinden açıkça anlaşılmıyor ise borçlunun yaptığı ödemeleri alacaklı şirkete karşı ileri sürmesine olanak yoktur; enerji kesilebilecektir.
Eğer bu yetki vekillik belgesinde yazılı ise, bu yetkiye dayalı olarak borçlunun yaptığı ödemeyi alacaklı şirket kasasına girmediğinden söz ederek borcun ödenmediğini ileri süremeyecektir; enerji kesilmeyecektir. Bu duruma karşın yine de "fiilen" eylemsel olarak alacaklı şirket enerjiyi kesebilir; tazminat GİDERİM sorumluluğu yaratacaktır.

Kolay gelsin.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu
Old 01-07-2007, 11:43   #13
lawyer_721

ahz-u kabz yetkisi yoksa ödeme geçersizdir. bu durumda iki yol daha düşünülebilir.
1.avukat vekaletnameyi ibraz etmiş mi, etmişse hangi tarihte? (çünkü bazen sonradan vek. ibraz ediliyor)
2.bildiğim kadarıyla borç ödenmediğinde şirket 1(ay) içinde elektriği kesmek zorunda. son takside kadar beklemesi şirketin kusurunu gösteriyor.
her halukarda borçlu iyiniyet kurallarına göre ve alacaklı tarafın kusuruna dayanararak istirdat davasını kazanacağını sanıyorum. doğrusu sonucu merak ediyorum.kolay gelsin.
Old 02-07-2007, 10:42   #14
avseher

Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için. Karşı tarafın avukatı ile nihayet görüşebildim. Avukat şirkete ödemeleri yapıyor. Müvekkil konuyu bana taşıyana kadarki 1 aylık süreçte çektiği elektrik kesilir ve yazışmaları sonucu ödemeleriniz geçerisizdir kabusu yanına kar kalıyor ve konu kapanıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi