Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kişisel malın satımı ile eşe ev alınması

Yanıt
Old 11-04-2008, 15:49   #1
NAZ80

 
Varsayılan Kişisel malın satımı ile eşe ev alınması

Müvekkilim eşi ile 2005 yılında evlenmiştir.
2006 yılında oturduğu evi satmış bir kaç gün içinde eşinin üzerine yeni bir ev almıştır.
Şimdi müvekkillim boşanmak istemektedir.
İspatlarsa evin tamamını alma hakkı varmıdır?
Old 11-04-2008, 16:04   #2
Sinerji Hukuk Yazılımları

 
Varsayılan

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
**************************************
Kanun No: 4721
Türk Medeni Kanunu

Kabul Tarihi: 22.11.2001
R.G. Tarihi: 08.12.2001
R.G. No: 24607

1. Kanuna göre

Madde 220 - Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:

1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,

2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,

3. Manevi tazminat alacakları,

4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.
Old 11-04-2008, 16:10   #3
NAZ80

 
Varsayılan

Tapuda satış gözüküyor bağış değilki ...
Old 11-04-2008, 16:15   #4
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan NAZ80
Müvekkilim eşi ile 2005 yılında evlenmiştir.
2006 yılında oturduğu evi satmış bir kaç gün içinde eşinin üzerine yeni bir ev almıştır.
Şimdi müvekkillim boşanmak istemektedir.
İspatlarsa evin tamamını alma hakkı varmıdır?

Soru pek açık değil.

"eşinin üzerine yeni bir ev almıştır." Nasıl almış? Tapuda 3. şahıstan eşine mi geçmiş? Öyleyse evi alan müvekkilinizin eşi olarak görünüyor.

"İspatlarsa evin tamamını alma hakkı varmıdır?" Neyi ispatlarsa?
Old 11-04-2008, 16:21   #5
NAZ80

 
Varsayılan

Kendi evini satmış, onun parası ile eşinin üzerine yeni bir ev almıştır.
Ev eşinin üzerine gözüküyor. Sonuçta kişisel malını satıp eşinin üzerine bir ev alıyor.
Bu ev evlilik birliği içinde alındığı için edinilmiş mal kabul edilmeyecek mi? Aksini iddia eden ispatlamak zorunda değil mi?
Old 11-04-2008, 16:29   #6
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

"Eşinin üzerine ev almak" dediğinize göre durum MK 227 çerçevesinde değerlendirilebilir.
Old 14-04-2008, 13:46   #7
NAZ80

 
Varsayılan

Hülya hanım ve Cengiz bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
otomobil alım satımı ersen Meslektaşların Soruları 0 10-04-2008 12:42
ayıplı malın teslim alınması av.eylemsalık Meslektaşların Soruları 2 05-06-2007 14:13
Başkasına ait malın satın alınması AV.SERTANn Meslektaşların Soruları 2 20-12-2006 21:03
Mirasın Satımı eulak Hukuk Soruları Arşivi 2 09-07-2006 15:58
Eski Mal Rejimindeki Malın Satılıp Yenisinin Alınması Halinde Benim Malım Nolacak? hulusibelge Hukuk Soruları Arşivi 2 04-06-2002 17:37


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05033994 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.