Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

resmi evrakta sahtecilik, icra takibi, sebepsiz zenginleşme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2012, 13:02   #1
mertelif

Varsayılan resmi evrakta sahtecilik, icra takibi, sebepsiz zenginleşme

herkese iyi çalışmalar,
x şirketinin yetkilisi olan A yetki süresinin dolmasından sonra yetkili olduğu döneme ait bir tarihle senet düzenliyor ve şirketi eşi B'ye borçlandırıyor. B de senedi, borçlu olduğu C şirketine veriyor. C, X şirketi aleyhine icra takibi başlatıyor ve borç icra dosyasına ödeniyor. Bu arada yapılan şikayet üzerine ağır cezada açılan davada A ve B hakkında resmi evrakta sahtecilikten mahkumiyet kararı verildi.
Şimdi ödenen paranın iadesini istiyoruz. Açılacak dava İİK 72 deki istirdat olursa sadece C'ye karşı açılabilir ve ayrıca 1 yıllık süre de geçmiş durumda.
Şu halde A,B ve C ye karşı sebepsiz zenginleşmeye dayalı alacak davası açabilir miyim? Zamanaşımı ceza mahkemesi kararından itibaren başlar diye düşünüyorum.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 30-05-2012, 13:09   #2
yılmazkan

A ile B sahtecilikten mahkum bile olmuş olsalar, alacaklı C'nin bu sahtelik olayında kötü niyeti tespit edilmeden C'ye sebepsiz zenginleşme ya da istirdat davası açılamaz,diye düşünüyorum. A ile B'ye karşı ise dava açabilirsiniz.
Old 30-05-2012, 13:23   #3
mertelif

Alıntı:
Yazan yılmazkan
A ile B sahtecilikten mahkum bile olmuş olsalar, alacaklı C'nin bu sahtelik olayında kötü niyeti tespit edilmeden C'ye sebepsiz zenginleşme ya da istirdat davası açılamaz,diye düşünüyorum. A ile B'ye karşı ise dava açabilirsiniz.

bildiğim kadarıyla kötüniyet iadede önemli, orada da iadeyle yükümlü olduğunu bilmek ya da gerekli dikkat ve özeni gösterirse bilebilecek durumda olmak şeklinde , kusur aranmiyor yani. zira C şirketi yetkilileri tüm olanlardan haberdar.
Old 30-05-2012, 13:29   #4
yılmazkan

C yetkililerinin iyiniyeti ciro anında en geç ödeme anında varsa bu yeterlidir, sonradan davadan ve sahtecilik olayından haberdar olmuşlarsa sonuç değişmez diye düşünüyorum.
Old 30-05-2012, 14:18   #5
Av. Görkem Gökçen

Bence siz davayı müteselsil sorumlu olan A ve B hakkında açmalısınız. C şirketine açmanız halinde işiniz zor. Açacağınız sebepsiz zenginleşme davasına ceza davasının ilamını da delil olarak gösterdiğiniz de şansınız son derece yüksek olacaktır.
Old 06-06-2012, 14:42   #6
mertelif

Cevaplariniz İÇİn TeŞekkÜr Ederİm.
GÖrÜŞlerİnİzİ Almak İstedİĞİm Bİr Husus Daha Var. A Halen X Şİrketİnİn OrtaĞi. Bu Nedenle Ona KarŞi Dava AÇilmasinda Ayrik Bİr Durum SÖz Konusu Mu, DİĞer Ortaklarin Veya Şİrketİn Dava AÇabİlmesİ, Dava AÇilmasi Konusunda Karar Alinmasi Gİbİ. Çok AraŞtirdim Ama Net Bİr Bİlgİ Elde Edemedİm.
Old 13-06-2012, 09:44   #7
Av. Görkem Gökçen

cezaların şahsiliği ilkesi gereği davayı şirkete değil A'ya açmak doğru olur. Çünkü ceza davası sonuçlanmış ve A kusurlu bulunmuş yani şahsi sorumlu. Alacak davasını da A'ya açın. Şirkete açmanız halinde husumet itirazı bile gelebilir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi