Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Delil Sunma Hakkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-07-2012, 11:15   #1
advocate80

Varsayılan Delil Sunma Hakkı

Merhaba Sayın Meslektaşlarım

Müvekkilim şirket bir işçi alacağı davasında davalı taraf, davacı işten kendi rızası ile ayrılmış ama ben kovuldum diyor ve tazminat istiyor. Bizde davalı taraf olarak şirkette bulunan delilleri mahkemeye sunduk ve dosya bilirkişiye gitti. Fakat daha sonra müvekkil şirket bizde davacının çalıştığı döneme ait maaş bodrolarını verdi, bu sırada bilirkişide raporunu sundu. Tabi dosyada bodrolar olmadığı için raporda fazla mesai ücreti çok yüksek çıktı. Fakat şimdi elimizde bodrolar var ama mahkeme kabul edermi bilmiyorum sonuçta delil sunmak için verilen sürede bodroları vermedik, bu durumda ne yapabilirim mahkemeye sunsam kabul edermi yada kabul etmesi için ne yapabilirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi Çalışmalar
Old 17-07-2012, 11:51   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan advocate80
Merhaba Sayın Meslektaşlarım

Müvekkilim şirket bir işçi alacağı davasında davalı taraf, davacı işten kendi rızası ile ayrılmış ama ben kovuldum diyor ve tazminat istiyor. Bizde davalı taraf olarak şirkette bulunan delilleri mahkemeye sunduk ve dosya bilirkişiye gitti. Fakat daha sonra müvekkil şirket bizde davacının çalıştığı döneme ait maaş bodrolarını verdi, bu sırada bilirkişide raporunu sundu. Tabi dosyada bodrolar olmadığı için raporda fazla mesai ücreti çok yüksek çıktı. Fakat şimdi elimizde bodrolar var ama mahkeme kabul edermi bilmiyorum sonuçta delil sunmak için verilen sürede bodroları vermedik, bu durumda ne yapabilirim mahkemeye sunsam kabul edermi yada kabul etmesi için ne yapabilirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi Çalışmalar

Sonradan delil gösterilmesi

MADDE 145- (1) Taraflar, Kanunda belirtilen süreden sonra delil gösteremezler. Ancak bir delilin sonradan ileri sürülmesi yargılamayı geciktirme amacı taşımıyorsa veya süresinde ileri sürülememesi ilgili tarafın kusurundan kaynaklanmıyorsa, mahkeme o delilin sonradan gösterilmesine izin verebilir.

Yasaya göre ücret bordrolarının sonradan sunulmasına imkan yok; ilgili tarafın kusuru sebebiyle bordrolar sunulmamış ve yargılama uzayacak.

Ancak

hakim bordroları kabul edecek ve ek bilirkişi raporu tanzimi için dosyayı bilirkişiye gönderecektir.

Sonradan ileri sürülen yazılı belge, ödemeye ilişkin bir belge ise kabul edilebileceğine dair kararlar okudum. Nihayetinde bordrolar imzalı ise, bordrolarda fazla mesai sütunu varsa bu husus değerlendirilecektir. Uygulama bu şekilde yürümekte, tecrübe ettiğim tüm davalarda da durum maalesef böyledir.

Uygulama ve kararlar bu şekilde ancak bunun yanlış olduğunu belirtmek isterim.
Old 17-07-2012, 12:27   #3
advocate80

Çok teşekkür ederim Selim bey bende bir şansımı deniyeceğim umarım hakim kabul eder. Son olarak bu konu ile ilgili elinzde karar var ise onuda eklemenizi rica ederim tekrar teşekkür ederim. İyi Çalışmalar...
Old 17-07-2012, 12:32   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan advocate80
Çok teşekkür ederim Selim bey bende bir şansımı deniyeceğim umarım hakim kabul eder. Son olarak bu konu ile ilgili elinzde karar var ise onuda eklemenizi rica ederim tekrar teşekkür ederim. İyi Çalışmalar...

Bu konuda karar var, benzer davada ben davacı vekili idim. Meslektaşım sizin gibi sonradan makbuz niteliğinde evrakları sundu. Ben davayı ıslah etmiştim. Dava kısmen kabul edildi. Konuyu araştırırken aleyhime olan yargıtay kararını buldum, ancak şimdi bulamıyorum...

Karara çok ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. Ancak bulursam ekleyeceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi