Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlginç Bir Soru: İzaleyi Şuyu Sonucu Yapılan İhalede Hisseli Satış Mümkün mü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2014, 15:44   #1
siloos

Önemli İlginç Bir Soru: İzaleyi Şuyu Sonucu Yapılan İhalede Hisseli Satış Mümkün mü?

Merhaba
siz değerli meslektaşlarıma sorum şu:
İzaleyi Şuyu sonucu ortaklığın giderilmesine karar veriliyor.
Benim müvekkilim de örneğin 10 hissedar var ve 1 i kendi diğer 9 hissedarın hissesini değil de 7 sinin hissesini almak istiyor, bu duruma hissesinin alınmadığı diğer ortak da izin veriyor.
Bana danışınca böyle bir durumun olamayacağını taşınmazın bir bütün olarak satışa çıkarılacağını söyledim.
Ancak kendisi yaklaşık 5-6 yıl önce böyle bir alımı gerçekleştirdiğini söyledi.
Açıkçası ben böyle bir şeyin olamayacağı hususunda ısrarcıyım ama müvekkilim de yaptığı konusunda ısrarcı
Bu konuda benimle paylaşabileceğiniz, görüş, karar veya mevzuat mıdır?
şimdiden teşekkür ederim.
Kolay gelsin
Old 03-09-2014, 17:20   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan siloos
Merhaba
siz değerli meslektaşlarıma sorum şu:
İzaleyi Şuyu sonucu ortaklığın giderilmesine karar veriliyor.
Benim müvekkilim de örneğin 10 hissedar var ve 1 i kendi diğer 9 hissedarın hissesini değil de 7 sinin hissesini almak istiyor, bu duruma hissesinin alınmadığı diğer ortak da izin veriyor.
Bana danışınca böyle bir durumun olamayacağını taşınmazın bir bütün olarak satışa çıkarılacağını söyledim.
Ancak kendisi yaklaşık 5-6 yıl önce böyle bir alımı gerçekleştirdiğini söyledi.
Açıkçası ben böyle bir şeyin olamayacağı hususunda ısrarcıyım ama müvekkilim de yaptığı konusunda ısrarcı
Bu konuda benimle paylaşabileceğiniz, görüş, karar veya mevzuat mıdır?
şimdiden teşekkür ederim.
Kolay gelsin

Madem müvekkiliniz böyle bir ihale yaşadığını iddia etmiş, en kolay yol onun kanıtlamasıdır. Belgeleri size sunsun, siz de bizimle paylaşın.
Old 04-09-2014, 07:07   #3
siloos

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Madem müvekkiliniz böyle bir ihale yaşadığını iddia etmiş, en kolay yol onun kanıtlamasıdır. Belgeleri size sunsun, siz de bizimle paylaşın.

sayın Ergin;
müvekkilim yaptığına eminmiş ama nasıl yaptığını hatırlamıyor.

ikna olması için bir mevzuat yada bir karar arıyorum açıkçası. zor biri
Old 04-09-2014, 08:01   #4
garani

Alıntı:
kendisi yaklaşık 5-6 yıl önce böyle bir alımı gerçekleştirdiğini söyledi.

müvekkiliniz icradaki hisse satışı ile izale-i şüyu davasını karıştırıyor olmasın
Old 04-09-2014, 08:07   #5
olgu

Alıntı:
Yazan siloos
sayın Ergin;

satın aldığı gayrimenkulün tapu kayıtlarından edinme şeklinde satışın gerçekleştiği dosya numarası yazar, orada dosyaya ulaşıp incelenebilir.
Old 04-09-2014, 10:04   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan siloos
sayın Ergin;

Böyle bir mevzuat ve karar olması mümkün değil. Çözüm yolunu Sayın olgu göstermiş.
Old 04-09-2014, 21:25   #7
Fatih Kabadayı

“-…taşınmazdaki bir kısım “payın” Ortaklığının Giderilmesi Mümkün Değildir. Gerek MK. Gerekse Usul Hükümlerine Göre Bir Malın Ancak, “bütününde” Ortaklığın Giderilmesi İstenebilir”. (HGK 05.06.1996 T., E: 1996/6-350, K: 1996/450)

“-…müşterek mülkiyette, Belirli “payların” Ortaklığının Giderilmesi İçin Karar Verilemez”. (HGK 08.11.1985 T., E: 1985/6-371, K: 1985/892)
Old 05-09-2014, 09:42   #8
siloos

Öncelikle cevap veren herkese çok teşekkür ederim.

gerek Fatih Beyin gönderdiği karar, gerekse Olgu Bey'in gösterdiği yol çerçevesinde neticede müvekkil yanlış hatırladığını söyledi

Not: Bu arada tapudan dosya numarasını alıp kaleme gittiğimde izaleyi şuyu davasının takipsizlik sonucu işlemden kaldırıldığını öğrendim
Old 05-09-2014, 09:45   #9
olgu

Alıntı:
Yazan siloos
Öncelikle cevap veren herkese çok teşekkür ederim.

gerek Fatih Beyin gönderdiği karar, gerekse Olgu Hanımın gösterdiği yol çerçevesinde neticede müvekkil yanlış hatırladığını söyledi

Not: Bu arada tapudan dosya numarasını alıp kaleme gittiğimde izaleyi şuyu davasının takipsizlik sonucu işlemden kaldırıldığını öğrendim

BEY
Old 05-09-2014, 09:48   #11
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
Düzeltmiştim. ))

mesajı yazdıktan hemen sonra geldi mailiniz
Old 05-09-2014, 09:54   #13
128179

Muhtemelen müvekkiliniz satın almak istemediği kişi ile birlikte ihaleye birmiştir satış memurluğuna bunun için dilekçe vermiştir ... kişi ile .... hisseler ile müştereken ihaleye katılmak istiyoruz şeklinde müracat üzerine yapılabilir ancak taşınmazın bir kısmının satın alınıp bir kısmının alınmaması gibi bi durum söz konusu olmaz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi