Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma-derdestlik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2010, 15:38   #1
av.sultannn

Varsayılan boşanma-derdestlik

şiddetli geçimsizlik nedeniyle açmış olduğumuz boşanma davasına almanyada ikamet eden davalı cevap vermedi.Fakat almanyada müvekkile karşı kendide boşanma davası açtı,fakat henüz almanyada ki duruşma günü belli değil..Bu durumda ne yapmamız gerek.Amaç boşanma davasının bir an önce sonuçlanması.almanyadaki davalının açmış olduğu boşanma davasını delil olarak göstermelimiyim.
Old 17-02-2010, 16:50   #2
ATARAS

Değerli Meslektaşım, Türkiye deki Mahkemelerde davaya devam etmeniz ve buradan boşanma kararı almanız gerekir diye düşünüyorum. Aksi halde, tenfiz sorunuyla karşılaşırsınız. Almanyada açılan davayı,davalının boşanma iradesi ve birliğin çekilmez hale geldiği yolunda delil olarak kullanabilirsiniz. İyi günler.
Old 17-02-2010, 16:55   #3
av.sultannn

peki sayın ataras,delil olarak mahkemeye almanyada açılan davayı sunmam durumunda derdestlik sorunuyla karşı karşıya kalırmıyım acaba,bu konuda kafam baya karışık,
Old 17-02-2010, 18:58   #4
av.kadirpolat

Sayın meslektaşım, siz Türkiye'de açmış olduğunuz davaya devam edin. Alman makamlarının verdiği kararlar tanıma ve tenfiz olmadığı sürece ancak kendilerini bağlar.

Bence söz konusu davadan bahsetmeyin. Gerek yok.
Old 17-02-2010, 22:14   #5
Av.M_K

Sayın avsultann,
Möhuk'a göre yabancı mahkeme kararları tanınmadan (boşanma davası olduğu için tanıma , icra edilebilir bir karar olsa idi tenfiz olurdu )Türkiye'de geçerli olmaz oyüzden ki ozaman tanıma tenfiz davalarına gerekolmazdı.işte bu sebepten derdestlik itirazı edilse bile dinlenmez. O zaman yapılması gereken bence almanyadaki davayı delil göstererek hızlandırmak .

Kanaatimce almanyadaki davalar bizim mahkemelerimizden önce kararverecektir o yüzden biran önce bitirmeye bakın.

Saygılarımla
Old 18-02-2010, 13:31   #6
av.sultannn

Varsayılan tşk.

cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.Sabah sözkonusu duruşmaya girdim.kararsız olmama rağmen şansımı denemek istedim ve yurt dışında açılan davayı deili olarak sundum ikide tanık dinlettim.davamız kabul edildi.Bu benim için güzel bir süpriz oldu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi