Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Tacir ve Tİcari İş

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2008, 16:21   #1
erkanaga

Varsayılan Tacir ve Tİcari İş

En son Ticaret hukuku sınavında karşıma çıkan ve aklıma çok takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak istiyorum.

Şimdi,nakit sıkıntısına düşen tacir A,memur olan ama durumu iyi olan arkadaşı M den ödünç sözleşmesiyle bir miktar borç almıştır.Sorumuz şu bu sözleşme ticari iş niteliğinde midir??

Olayla ilgili Ticaret Kanunundaki düzenleme şu şekilde;

1. TİCARET KARİNESİ:
Madde 21 - Bir tacirin borçlarının ticari olması asıldır. Şu kadar ki; hakiki şahıs olan bir tacir, muameleyi yaptığı anda bunun ticari işletmesiyle ilgili olmadığını diğer tarafa açıkça bildirdiği veya muamele, fiil veya işin ticari sayılmasına halin icabı müsait bulunmadığı takdirde borç adi sayılır.
Taraflardan yalnız biri için ticari iş mahiyetinde olan mukaveleler, kanunda aksine hüküm olmadıkça, diğeri için de ticari iş sayılır.

Old 06-12-2008, 16:56   #2
Av.Didem Kutlu

sanırım seninle aynı sınıftayız,ben bu soruya ticari iş demiştim.cevabı zaten kanunun 2.fıkrasında var.taraflardan biri için ticari iş sayılan sözleşme diğeri için de ticari iştir.burada A tacir,diğeri ise memurdur.A için bu sözleşmenin ticari iş niteliğinde olması yeterlidir.M'nin tacir olmaması durumu değiştirmez.
Old 06-12-2008, 19:25   #3
erkanaga

Konuyla ilgili içtihat ya da yaygın bir görüş var mıdır bilmiyorum ama ben olayda tacir açısından da ticari bir işin söz konusu olmadığını düşünüyorum.Çünkü tacir nakit sıkıntısına düştüğü için arkadaşından borç almaktadır yani bunun taraflardan birinin tacir olmasıyla ilgisi yoktur.Burada halin icabından olayın ticari iş olmadığını anlamamız gerektiğini düşünüyorum.
Old 06-12-2008, 23:41   #4
Av.Cengiz Aladağ

Kural: Tacirlerin her işi ticaridir. Bu nedenle taraflardan biri tacir ise, o iş ticari iştir.
Soruda tacirin "tatile gitmek için borç aldığı" belirtilseydi, TTK 21/1-ikinci tümcedeki istisnanın sözkonusu olduğu düşünülebilirdi. Böyle bir açıklık olmadığına göre, iş ticaridir.
Old 06-12-2008, 23:53   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Bu tür sorularda bahsettiğiniz kanun maddesinin içeriğini bilip bilmediğiniz sorgulanır. Dolayısıyla gerekçesini doğru yazmak kaydıyla ticari iştir veyahut değildir denilmiş olsa bile her iki cevap da doğru kabul edilir.

Soruda, ödünç aldığı tutarı ne için aldığını belirtmediğinden ticari sayılması kanun icabıdır. Ancak ticari iş dememiş olsanız bile aşağıdaki örnekteki gibi bir cevap vermiş olmanız cevabınızın doğru kabul edilmesine yeterli olur.

Misal:

"Kural olarak Tacirin her işi ticari iş niteliği taşır. Tacir, ödünç aldığı parayı iş yeri için almamış, özl ihtiyaçları için almış ise veyahut işin mahiyeti özel işi için aldığını teyit eder nitelikte ise ödünç akdi ticari iş sayılamaz.

Ödüncü İş yeri için almış ise Ticari iş sayılır..."

Denildiğinde de bu cevap doğrudur.

Önemli olan kuralı bilip bilmediğinizin cevabınızdan anlaşılmasıdır.
Old 08-12-2008, 21:53   #6
erkanaga

Alıntı:
Yazan Saim
Önemli olan kuralı bilip bilmediğinizin cevabınızdan anlaşılmasıdır.
Umarım hocamız da sizin gibi düşünüyordur ben de aynen o şekilde yazmış ama tercihi ticari iş olmadığını yönünde yapmıştım halin icabı gereği.Hocalarında bu tür sorularda çok açık olmamaları bizim her ihtimali değerlendirip ona göre karar vermemizi istemelerinden olsa gerek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi