Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş kazasında maddi tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2013, 16:48   #1
Dilek1987

Varsayılan İş kazasında maddi tazminat

Merhaba,

Müvekkilim Tedaş ın alt taşeronu olan elektrik mühendisinin yanında arıza ekibinde beden işçisi olarak çalışıyor. 2012 Haziran ayında beton direklerin başka bir yere nakledilmesi gerektiği söylendiğinden vincin beton direkleri kamyona yükleyebilmesi için direği halata bağlamak amacıyla direk yığının üzerine çıktığı sırada direkler kayıyor ve sağ ayağı ve sağ eli direklerin altında kalıyor. Kazadan sonra 5 ay çalışamamış ve elinde % 4 özür kaldığına dair rapor almış. Hala aynı yerde çalışmaya devam etmiş. Benim sormak istediğim birkaç soru var. Öncelikle kazadan 2 saat sonra hastane polisi ifade alırken şikayetçi olmak istediğini söylemesine rağmen şikayetçi olmadığı yazılmış ve o da okumadan imzalamış. Kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş. Bu karar tazminat davasında aleyhe olur mu? Ayrıca sigortasını elektrik mühendisi yatırmış ama hep Tedaş ın arıza ekibinde çalışmış. Tedaş a da dava açılabilir mi? Bir de kaza Kars ta olmuş, mühendisin adresi Rize, işçinin adresi de Kars, Tedaş a açmak gerekirse davanın nerede açılması uygun olur?
Old 24-05-2013, 17:10   #2
Av.Zengin

1- Şahsi fikrim ceza davası ile tazminat davası birbirinden farklı olduğundan kovuşturmaya yer olmadığı kararının tazminat davasına engel olacağını düşünmüyorum. Ancak bu konuda diğer üstadların düşüncelerini bende takip edeceğim.

2- İş Kanunu'na göre doğan yükümlülükler için alt işveren ile müteselsil sorumlu olduğu belirtliliyor. (m. 2/VI)

3- İş Mahkemeleri Kanunu'na göre; İş mahkemelerinde açılacak her dava, açıldığı tarihte dava olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgahı sayılan yer mahkemesinde bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyeri için yetkili mahkemede de bakılabilir. Bunlara aykırı sözleşme muteber sayılmaz. (m. 5)
Old 24-05-2013, 17:17   #3
Dilek1987

Bende ilk başta Tedaş a da açılabileceğini düşünmüştüm; ama işin niteliği bakımından Tedaş ın işveren sıfatının olup olmadığı konusunda tereddüte düştüm. İşi ihale ile başka firmalara yaptırması halinde işveren sıfatının bulunmadığı yönünde karar olduğunu biliyorum. Bu yönde bir savunma yapabileceklerini düşündüm.
Old 24-05-2013, 21:39   #4
Av. Gökhan Tazegül

Dikkat

Alıntı:
Yazan Dilek1987
Öncelikle kazadan 2 saat sonra hastane polisi ifade alırken şikayetçi olmak istediğini söylemesine rağmen şikayetçi olmadığı yazılmış ve o da okumadan imzalamış. Kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş. Bu karar tazminat davasında aleyhe olur mu?

Şikayetten vazgeçme esnasında maddi ve manevi tazminat haklarından açıkça vazgeçilmemiş ise hukuk mahkemesinde dava açabilirsiniz. Aleyhinize olmaz

Alıntı:
TÜRK CEZA KANUNU
Madde 73
(7) Kamu davasının düşmesi, suçtan zarar gören kişinin şikâyetten vazgeçmiş olmasından ileri gelmiş ve vazgeçtiği sırada şahsî haklarından da vazgeçtiğini ayrıca açıklamış ise artık hukuk mahkemesinde de dava açamaz.

Asıl işveren alt işveren ilişkisi ile ilgili olarak somut olayı daha detaylı incelemenizi öneririm. Zira müvekkilinizin yaralandığı işin ihale sureti ile alınıp alınmadığı, alınan işle ilgili yapılan sözleşme hükümleri, emir ve talimat yetkisi, Tedaş tarafından yapılan işten tamamen el çekilme durumunun olup olmaması, Tedaş işçilerinden de işyerinde çalışanların olup olmaması gibi birçok husus alt işveren ilişkisinde önem arzeder. Bu konuda forumlarda arama yaparsanız detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yetki konusunda sayın Av. Zengin'e katılıyorum. Kime açarsanız açın işin yapıldığı yerde davayı açabilirsiniz.

Kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi