Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Müzaheret-Gider avansı-Harç

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2012, 13:16   #1
akrd61

Varsayılan Adli Müzaheret-Gider avansı-Harç

Aile mahkemesinde Adli Müzaharet talepli İtirazın İptali Davası açacağız
1. Yatıracağımız harç kalemleri hangisidir?
2.Malumunuz yeni HMK ya göre dava şartı olan gider avansı yatıracak mıyız?
Old 26-03-2012, 13:55   #2
m.a.günay

Alıntı:
Yazan akrd61
Aile mahkemesinde Adli Müzaharet talepli İtirazın İptali Davası açacağız
1. Yatıracağımız harç kalemleri hangisidir?
2.Malumunuz yeni HMK ya göre dava şartı olan gider avansı yatıracak mıyız?

Sayın akrd61;

Öncelikle 6100 sayılı yasa ile getirilen gider avansı düzenlemesi ile ilgili dava açarken yatırılmadığı takdirde dava açılamaz olarak yapılan yanlış yoruma dikkat çekmek isterim. Çünkü, mahkeme tavzi büroları bu konuda ısrarcı oluyorlar. Ancak, 6100 s.k. 115/2 md. hükmü gereği dava şartlarından olan gider avansının mahkemece verilecek kesin süre içerisinde yatırılması yeterlidir. Bu sebeple sadece adli müzaheret kapsamı dışında kalan kalemler ödenmek suretiyle dava açabilir ve dava dilekçenizde adli müzaheret talebinizi ileri sürersiniz. Bu durumda mahkeme talebinizi kabul ederse sadece başlangıçta ödediğiniz başvuru harcı ve peşin hacın dışındaki kalemleri(tanık, bilirkişi, vs.) ödemezsiniz.

Saygılarımla,
Old 26-03-2012, 14:08   #3
av.knel

Benim bildiğim, öncelikle Adli Yardım için aile mahkemesine değişik iş dava talepli başvuruyorsunuz. Değişik iş davasının harçları matbu harçlar. Ayrıca 100,00.TL'ye yakın müzekkere masrafı var. Talebinizin kabulü halinde davanızı açabilirsiniz.

Bu uygulama yargıyı ve özellikle adli yardım dosyalarını ne kadar hızlandırır acaba!
Old 26-03-2012, 14:26   #4
m.a.günay

Alıntı:
Yazan av.knel
Benim bildiğim, öncelikle Adli Yardım için aile mahkemesine değişik iş dava talepli başvuruyorsunuz. Değişik iş davasının harçları matbu harçlar. Ayrıca 100,00.TL'ye yakın müzekkere masrafı var. Talebinizin kabulü halinde davanızı açabilirsiniz.

Bu uygulama yargıyı ve özellikle adli yardım dosyalarını ne kadar hızlandırır acaba!

Sayın av.knel,

Adli müzaheret talepli olarak iş mahkemesinde açmış olduğum alacak davasında, dava dilekçemde müvekkile İstanbul Barosu tarafından görevlendirildiğimi de belirttim. Mahkeme, tarafıma süre vererek, müvekkile ait Fakirlik Belgesinin dosyaya ibrazını veya eksik harcın tamamlanmasını istedi. Biz de fakirlik belgesini sunduk ve dava şu an devam etmekte.

Aksi halde sizin de dediğiniz gibi bir yavaşlama söz konusu olacaktır.

Saygılarımla,
Old 26-03-2012, 17:17   #5
av.knel

Alıntı:
Yazan m.a.günay
Sayın av.knel,

Adli müzaheret talepli olarak iş mahkemesinde açmış olduğum alacak davasında, dava dilekçemde müvekkile İstanbul Barosu tarafından görevlendirildiğimi de belirttim. Mahkeme, tarafıma süre vererek, müvekkile ait Fakirlik Belgesinin dosyaya ibrazını veya eksik harcın tamamlanmasını istedi. Biz de fakirlik belgesini sunduk ve dava şu an devam etmekte.

Aksi halde sizin de dediğiniz gibi bir yavaşlama söz konusu olacaktır.

Saygılarımla,

Olması gereken mahkemece yerine getirilmiş. Fakat Bursa tevzii büroları dava açarken yargılama giderlerini istiyor. Problemde burda çıkıyor. Yargılama giderini ödemeden davayı açamıyorsunuz. Bu durum baronun görevlendirmelerinde de yaşanıyor.
Old 26-03-2012, 18:54   #6
m.a.günay

Alıntı:
Yazan av.knel
Olması gereken mahkemece yerine getirilmiş. Fakat Bursa tevzii büroları dava açarken yargılama giderlerini istiyor. Problemde burda çıkıyor. Yargılama giderini ödemeden davayı açamıyorsunuz. Bu durum baronun görevlendirmelerinde de yaşanıyor.

Bizde de aynı sorun yaşandı ben tavzi bürosuna talebimi yerine getirmediklerinde haklarında gereken işlemin yapılacağı ihtarında(!)bulundum. Sorun halloldu. Tavsiye ederim. Yoksa kanun hükmünü uygulama mercii olmayan tevzi bürosunun avukatın talebini reddetmesi ne haddine.
Old 22-04-2012, 08:54   #7
hukukbilgisi

03/04/2012 tarihli Hukuk Muhakemeleri Kanunu Yönetmeliği'nin 45'inci maddesi şu hükmü içeriyor:

"Adli yardım talebiyle açılan dava ve işlerde adli yardım konusunda bir karar verilinceye kadar harç, gider ve delil avansı alınmaz. Kanunlardaki özel hükümler saklıdır."

Bu düzenleme, sorunu çözebilir gibi görünüyor.
Old 23-04-2012, 13:38   #8
av.onur22

Geçen hafta İş Mahkemesinde adli müzaheret talepli açmış olduğum işe iade davasında;
21,15 başvurma harcı,
21,15 peşin harç,
3,30 vekalet harcı,
0,60 dosya
50,00 gider avansı,
olmak üzere toplam 95,60 TL yatırdım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi