Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

noterlikçe yapılan işlemin geçersizliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2007, 16:45   #1
superavukat

Varsayılan noterlikçe yapılan işlemin geçersizliği

noterlik kanunu 52. maddesinde yazdığı üzere ; noterlerin tatil günleri ve saatlerinde işlem yapamayacakları, yapabilmeleri için, gecikmesinde sakınca bulunan bir hal söz konusu olması gerektiği ve düzenlenen evraka buna ilişkin kayıt düşülmesi gerektiği yazıyor.

soruyorum size sayın meslektaşlarım :

Noter huzurunda bir sözleşme imzalanıyor(sendikaya kayıt) ancak işlemin yapıldığı gün pazar gününe denk gelmiş..gecikmesinde sakınca olmayan bir hal olduğu apaçık ortada olan bir durum olmakla beraber , sendika kayıt fişine böyle bir kayıt da düşülmemiş.

Konu ile ilgili yargıtay veya danıştay kararı bulamadım, ilginç bir konu, bu sebepten doldayı sendika kaydının geçersizliğini öne sürersem ne olabilir..fikirlerinizi bekliyorum.

teşekkürler
Old 23-02-2007, 18:05   #2
ISIL YILMAZ

Gerçekten ilginç bir durummuş.

Noterlik kanunu m.52 emredici bir hüküm. Noterin emredici hükme aykırı olarak yaptığı işlemin batıl olduğu ileri sürülebilir. Sendika üyeliği için izlenecek prosedürü düzenleyen 2 nci madde de emredici ve noter tasdiki şartı var. Dolayısıyla düşünceniz bana makul göründü.

Dava açarsanız sonucu sitede paylaşır mısınız, rica etsem?

Saygılar.
Old 23-02-2007, 22:43   #3
superavukat

aynen düşündüğünüz gibi , ancak daha geniş kapsamlı bir araştırma yapmaksızın bu şekilde bir savunma sunmak maceracılık olacaktır diye düşünüyorum.
öncelikle belirtelim ki ortada noterlik gibi bir kurum sözkonusu ve noterce düzenlenen sendika üyelik fişine imza atan ve sendika üyelik aidatı ödeyen iyi niyetli bir şahıs var.Bu şahsın kazanılmış hakları , noterin usulsüz işlemi sonucu son mu bulacak?
"noterce düzenlenme şekil şartıdır ve noter işlemi usulüzdür" olarak bakıldığında gayet mantıklı duruyor ve kanun bilgisi olarak eksik değilsem şayet beni sonuca ulaştıracak(yani şahıs sendika üyesi değil - sayılacak),
ancak HUKUKÇU olarak kanun metninden bağımsız düşündüğümde durumun hukuk mantığına uymadığını söylemem gerekir(yani kazanılmış hak korunacaktır).
ikinci problem ise , şu an görülmekte olan iş davasında bu iddiayı öne sürüp süremeyeceğim. Noter işleminin geçersiz sayılması için ayrı bir yerde bu işlme karşı dava açmam gerekir mi? gerekirse hangi mahkeme? bu tip işlemlere karşı dava zamanaşımı sözkonusu mu?

oku oku gözüm bozuldu belim büküldü sayın meslektaşlar , benzer durumla karşılaşan biri varsa benle bilgilerini paylaşsın lütfen
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi