Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tutuklu yargılanana manevi tazminat davası açmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-11-2011, 10:19   #1
allegria

Varsayılan Tutuklu yargılanana manevi tazminat davası açmak

İyi günler
Meslekte oldukça yeniyim.Elimde bir adli yardım dosyası mevcut.Mağdure cinsel saldırıya uğramış reşit değil ve zihinsel engelli.Sanıklar tutuklu yargılanıyor ve karar duruşması şubat ayında.Mağdurenin annesi manevi tazminat açmak istiyor.Birkaç sorum olacak;
1-Dava dilekçelerini cezaevine mi tebliğ ettireyim?
2-Dava sonuçlanıp tazminata hükmedildiğinde bunun tahsili nasıl olacak?Sanıklar hükümlü olduklarından dolayı tahsil işlemi için aileye mi yönelinecek ya da cezaevinden çıkmaları mı beklenecek?Bu konuda gerçekten hiçbir bilgim yok
3-Tazminat oranını neye göre belirlemeliyim?Tahsil imkanı da pek yok sanıkların maddi durumları olmadığından.Anne uçuk bir miktar istiyor.Ben nasıl bir miktar talep etsem bilemedim.

Şimdiden teşekkürler.
Old 16-11-2011, 11:20   #2
sebepsiz zenginleşme

Anladığım kadarıyla tutuklular henüz mahkumiyet gerçekleşmemiş bu nedenle ilk olarak tebligatlar cezaevine yapılacaktır sanıkları hüküm giydiğinde sizin adli yargıda görülen hukuk davanız muhtemelen sonuçlanmamış olacaktır hukuk davasını kazandığınızda cebri icra işlemi için ise icra takibi yapıldığında eğer mahkum olmamış ise henüz hala tutuklama devam etmekte ceza yargılaması sürmekte ise icra dairesi memuru sanığa kendisini temsil etmesi için 15 güne yakın bir süre verir eğer bu süre sonunda kendisini temsil ettirmesi istenir benim hatırladığım kadarıyla 5 yıl ve daha fazala olan hürriyeti bağlayıcı cezalarda resen vasi tayın ediliyordu ancak bir yıla kadar olanlarda süre verilerek temsil ilkesi sğalanıyordu Özetle cezaevine takip yapılır takip kesinleştikten sonrada sanığın gayrımenkul ve aracına haciz konulabilinir ayrıca evine de hacize gidebilirsiniz son olarak ilamlar 20 yılda zamanaşımına uğrar 20 yıl boyunca sanık içeriden çıkar para kazanırsa hacizlere devam edebilirsiniz aciz vesikası alırsınız süreç içerisinde de bu belgenin de nimetleri bulunmaktadır eskiden manevi tazminat harca tabi değildi bildiğim kadarıyla ama yeni usul kanununda manevi tazminat harca tabi müvekkilinize ne kadar harç ödeyebilirsin diye sormak gerekir buna göre yolunuzuçizin derim
Old 16-11-2011, 12:24   #3
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan allegria
İyi günler
Meslekte oldukça yeniyim.Elimde bir adli yardım dosyası mevcut.Mağdure cinsel saldırıya uğramış reşit değil ve zihinsel engelli.Sanıklar tutuklu yargılanıyor ve karar duruşması şubat ayında.Mağdurenin annesi manevi tazminat açmak istiyor.Birkaç sorum olacak;
1-Dava dilekçelerini cezaevine mi tebliğ ettireyim?
2-Dava sonuçlanıp tazminata hükmedildiğinde bunun tahsili nasıl olacak?Sanıklar hükümlü olduklarından dolayı tahsil işlemi için aileye mi yönelinecek ya da cezaevinden çıkmaları mı beklenecek?Bu konuda gerçekten hiçbir bilgim yok
3-Tazminat oranını neye göre belirlemeliyim?Tahsil imkanı da pek yok sanıkların maddi durumları olmadığından.Anne uçuk bir miktar istiyor.Ben nasıl bir miktar talep etsem bilemedim.
Şimdiden teşekkürler.

1-Dava dilekçesinin cezaevinde tebliği gerekir.
2-Tazminata hükmedildiğinde tahsili için ilamlı icra yolu ile, şayet kısıtlılık kararı da verilir ise İ.İ.K. md. 54 uyarınca işlem yapılır. Hükümlü-borçluların menkul, gayrimenkul ve üçüncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerinden tahsil için çalışılır. Ailelerinin sorumluluğu (özel hükümler yok ise) olmayacağından ailelere yönelme gibi bir husus sözkonusu olmaz. Cezaevinden çıkmalarını beklemenin, (iddia edilen suç da nazara allınarak) süre bakımından bir katkısı olup olmayacağını somut olaya göre değerlendirmeniz gerekmekte olup böyle bir (bekleme gibi) mecburiyet de sözkonusu değildir.
3 -- Tazminat oranını belirlemek göreceli ve olaydan olaya farklılık gösteren bir durum.Tahsil imkanı da yok ise, dava masrafları da nazara alınarak, kabul imkanı mümkün gözükmeyen afaki rakamların talep edilmemesi gerekir. Tüm hususlarda ve özellikle de miktar konusunda müvekkil/müvekkillerden mutlaka yazılı belge almanızı öneririrm. Ayrıca, şahsi olarak aksini düşünmekle birlikte, manevi tazminat davalarının belirsiz alacak davası olduğu da tartışılmaktadır.
Başarılar.
Old 17-11-2011, 16:48   #4
allegria

Cevaplar için çok teşekkür ediyorum.Bir sorum daha olacak

Mağdure 18inden küçük ve özürlü raporu var.Adli yardıma başvuran annesi.Vekaleti anne kendi adına çıkarmış.Sizce vekalet yanlış mı?Anne baba ortak vekalet çıkarıp kendi adlarına asaleten mağdure adına velayeten mi çıkarmalıydılar?Yoksa adli yardım talebinde bulunan anne olduğu için vekalet anne adına olmalı ve davacı anne mi gösterilmeli?
Old 17-11-2011, 16:51   #5
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan allegria
Cevaplar için çok teşekkür ediyorum.Bir sorum daha olacak
Mağdure 18inden küçük ve özürlü raporu var.Adli yardıma başvuran annesi.Vekaleti anne kendi adına çıkarmış.Sizce vekalet yanlış mı?Anne baba ortak vekalet çıkarıp kendi adlarına asaleten mağdure adına velayeten mi çıkarmalıydılar?Yoksa adli yardım talebinde bulunan anne olduğu için vekalet anne adına olmalı ve davacı anne mi gösterilmeli?

Anne tek başına/kendisi adına vekaletname çıkartmış ise, sadece kendisi adına manevi tazminat talep edebilir. Eğer çocuk için de dava açılacak ise, reşit olmayan çocuk adına velayeten ve kendi adlarına asaleten anne ve babanın vekaletname çıkartması gerekir diye düşünüyorum.
Old 17-11-2011, 17:03   #6
allegria

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
Anne tek başına/kendisi adına vekaletname çıkartmış ise, sadece kendisi adına manevi tazminat talep edebilir. Eğer çocuk için de dava açılacak ise, reşit olmayan çocuk adına velayeten ve kendi adlarına asaleten anne ve babanın vekaletname çıkartması gerekir diye düşünüyorum.

Evet ben de bu şekilde düşünüyorum
Anneyi çocuğu için de dava açabilmek adına tekrar adli yardıma yönlendirmeyi planlıyorum
Peki sizce anne adına çıkartılan vekaletname,anne-baba tarafından olacak şekilde düzeltilebiliyor mu?Yoksa baştan vekaletname mi çıkarmaları gerekir?
Old 17-11-2011, 17:06   #7
İlhan_ERDEN

Düzeltme değil de, yeni bir vekaletname çıkartılması gerekir.
Old 17-11-2011, 17:11   #8
allegria

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
Düzeltme değil de, yeni bir vekaletname çıkartılması gerekir.

Çok soru sordum
Peki o yeni vekaleti aynı davada mı sunmalıyım yoksa mağdure adına ayrı bir dava mı açılmalı?
Old 17-11-2011, 17:17   #9
İlhan_ERDEN

Alıntı:
allegria...Sanıklar tutuklu yargılanıyor ve karar duruşması şubat ayında.Mağdurenin annesi manevi tazminat açmak istiyor...

Alıntı:
Yazan allegria
Çok soru sordum
Peki o yeni vekaleti aynı davada mı sunmalıyım yoksa mağdure adına ayrı bir dava mı açılmalı?

Dava açıldı mı ki?
Old 17-11-2011, 17:19   #10
allegria

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN

Dava açıldı mı ki?

hayır henüz açmadım
vekalet konusu kafamı karıştırdığı için emin olmadan açmak istemedim
Old 17-11-2011, 17:21   #11
İlhan_ERDEN

O zaman, tüm davacılar için geçerli olacak olan, yukarıdaki nitelikteki vekaletnameyi beklemek ve tek davaa açmak gerekir.
Old 17-11-2011, 17:25   #12
allegria

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
O zaman, tüm davacılar için geçerli olacak olan, yukarıdaki nitelikteki vekaletnameyi beklemek ve tek davaa açmak gerekir.

Yardımınızdan ötürü çok teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi