Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

alkollü araç kullanmaktan ehliyetin alınması ve idari para cezası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2013, 17:29   #1
Av.M.Duman

Varsayılan alkollü araç kullanmaktan ehliyetin alınması ve idari para cezası

Merhabalar...

alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetin alınması ve idari para cezası verilmesi sonucunda itiraz etmek istediğimizde idari para cezası için SCM'ne, ehliyeti geri alabilmek için idari mahkeme'ye dava açıyoruz.

Buraya kadar bir sıkıntı yok fakat söz konusu cezaları verebilmek için bir alkol oranı var mıdır? 0.1 promil alkollü olan birine bahsettiğim cezalar uygulanabilir mi?

Sürücünün alkollü olarak ticari bir araç kullanması durumunda yukarıdaki soruya vereceğimiz cevap değişir mi?

Herkese iyi çalışmalar dilerim.
Old 18-02-2013, 17:42   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Y12CD
Esas : 2011/5144
Karar : 2011/2755
Tarih : 11.10.2011
ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA
TCK.179
Kişinin alınan alkolün etkisiyle güvenli şekilde araç kullanamayacak durumda olduğu halde trafikte araç kullanması bu suçun oluşumu için yeterlidir.

Sanığa yüklenen suçun unsurları itibariyle oluştuğu gözetilmeden, sanığın mahkumiyeti yerine yasal olmayan gerekçelerle yazılı şekilde beraatine karar verilmesi bozmayı gerektirir.wsn
DAVA VE KARAR:
Hüküm sanık müdafii tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:
YARGITAY 12. CEZA DAİRESİ KARARI:
Oluşa ve dosya kapsamına göre, olay günü sevk ve idaresindeki araç ile seyir halindeyken trafik görevlileri tarafından yapılan yol kontrolü sırasında durdurulan sanığın, 121 promil alkollü olduğunun tespit edildiği;

Adli Tıp Kurumu`nun benzer olaylarla ilgili olarak verdiği bilimsel görüşlerinde, 100 promil ve üzerindeki alkol miktarının güvenli sürüş yeteneğini ortadan kaldırabilecek nitelikte olduğunun belirtilmesi ve 5237 Sayılı TCK`nun 179/3 maddesinde düzenlenen suçun soyut tehlike suçu olup, alınan alkolün etkisiyle güvenli şekilde araç kullanamayacak durumda olduğu halde trafikte araç kullanmanın bu suçun oluşumu için yeterli olması karşısında, sanığa yüklenen suçun unsurları itibariyle oluştuğu gözetilmeden, sanığın mahkumiyeti yerine yasal olmayan gerekçelerle yazılı şekilde beraatine karar verilmesi,
SONUÇ: Bozmayı gerektirmiş, C. Savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olup, hükmün bu sebepten dolayı 5320 Sayılı Kanunun 8. Maddesi uyarınca halen uygulanmakta olan 1412 sayılı CMUK`un 321. maddesi gereğince isteme aykırı olarak ( BOZULMASINA ), oy birliğiyle karar verildi.
Y12CD 11.10.2011 - K.2011/2755
Old 18-02-2013, 17:57   #3
Av.M.Duman

katkınız için teşekkür ederim fakat ben eklediğiniz Yargıtay kararını benim sorularım ilgisini kuramadım. Yani merak ettiğim cevapları içermiyor gibi geldi söz konusu karar. Eğer anlayamadığım bir husus söz konusu ise uyarmanızı rica ediyorum.
Old 18-02-2013, 18:11   #4
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

0.01 Promil alkolle tehlikeli araç kullanmış iseniz SULH CEZA MAHKEMESİNDE DE ALEYHİNİZE DAVA AÇILACAK bu bağlamda paylaştım.Ehliyetin alındığı promil 0.50 ki paylaştığımız içtihat tehlikeli araç kullanma sınırını 100 promil olarak belirlemiş,sizin örneğinizde ehliyetin alınması ve idari para cezası usulsüz.
Old 18-02-2013, 18:12   #5
Hassas Terazi

Alıntı:
Yazan Av.M.Duman
Merhabalar...

Buraya kadar bir sıkıntı yok fakat söz konusu cezaları verebilmek için bir alkol oranı var mıdır? 0.1 promil alkollü olan birine bahsettiğim cezalar uygulanabilir mi?

Bu konudaki yönetmeliği bulup incelemenizi öneririm. Bir oran tespit edilmiştir o da 50 promili aşmış (yani en az 51 pm)olma halidir.

Kolay gelsin
Old 18-02-2013, 19:38   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.M.Duman
Merhabalar...

alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyetin alınması ve idari para cezası verilmesi sonucunda itiraz etmek istediğimizde idari para cezası için SCM'ne, ehliyeti geri alabilmek için idari mahkeme'ye dava açıyoruz.

Sürücünün alkollü olarak ticari bir araç kullanması durumunda yukarıdaki soruya vereceğimiz cevap değişir mi?

Sürücü aşağıdaki araçları kullanıyorsa, hiç alkol almamalıdır:

Alıntı:
b) Alkollü içki almış olarak kandaki alkol miktarına göre araç sürme yasağı;

1) Taksi veya dolmuş otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi araçlarla kamu hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ile resmi araç sürücüleri alkollü içki kullanmış olarak bu araçları süremezler.

Dolayısıyla, "ticari" araç sürücüsünde 0.01 promil çıksa da ehliyetine el konulur. Ancak siz 0.1 promil yazmışsınız, bu rakam 0.100'e tekabül etmektedir ki, tüm sürücüler için 0.50 pomilin üstü, cezayı gerektirmektedir. Sanırım hataen bu rakamı yazdınız. Çünkü ilk önce genel uygulamayı sorup, ticari araçlarla ilgili istisnayı daha sonra sorduğunuza göre, böyle yorumladım.
Old 18-02-2013, 19:39   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Hassas Terazi
Bu konudaki yönetmeliği bulup incelemenizi öneririm. Bir oran tespit edilmiştir o da 50 promili aşmış (yani en az 51 pm)olma halidir.

Kolay gelsin

Yukarıdaki mesajda olması gereken oranları yazdım. 50 promil gerçekte bir insanı öldürür.
Old 18-02-2013, 19:51   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
0.01 Promil alkolle tehlikeli araç kullanmış iseniz SULH CEZA MAHKEMESİNDE DE ALEYHİNİZE DAVA AÇILACAK bu bağlamda paylaştım.Ehliyetin alındığı promil 0.50 ki paylaştığımız içtihat tehlikeli araç kullanma sınırını 100 promil olarak belirlemiş,sizin örneğinizde ehliyetin alınması ve idari para cezası usulsüz.

0.01 promil alkolle ceza davası açılamaz. Sunduğunuz kararda da 100 promil(yani 0.1) denilmektedir. O nedenle forum konusu ile ilgisi bulunmamaktadır. Öte yandan olayda kullanılan "ticari araç" ise, 0.01 promil dahi ehliyetin alınması ve idari para cezası verilmesi için yeterlidir.
Old 19-02-2013, 12:05   #9
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ancak siz 0.1 promil yazmışsınız, bu rakam 0.100'e tekabül etmektedir ki, tüm sürücüler için 0.50 pomilin üstü, cezayı gerektirmektedir. Sanırım hataen bu rakamı yazdınız. Çünkü ilk önce genel uygulamayı sorup, ticari araçlarla ilgili istisnayı daha sonra sorduğunuza göre, böyle yorumladım.
0.10=10/100=1/10dur. 0.50=50/100=1/2dir. 0.1 promil 0.5 promilden daha düşük bir orandır. Olaydan bağımsız olarak 0.1 promil yasal sınırlar içerisinde kalan bir orandır. Ayrıca 100 promil diye söylenen oran tıbbi oran olarak 1 olarak ifade edilmektedir diye biliyorum
Old 20-02-2013, 09:25   #10
Av.M.Duman

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sürücü aşağıdaki araçları kullanıyorsa, hiç alkol almamalıdır:

Dolayısıyla, "ticari" araç sürücüsünde 0.01 promil çıksa da ehliyetine el konulur. Ancak siz 0.1 promil yazmışsınız, bu rakam 0.100'e tekabül etmektedir ki, tüm sürücüler için 0.50 pomilin üstü, cezayı gerektirmektedir. Sanırım hataen bu rakamı yazdınız. Çünkü ilk önce genel uygulamayı sorup, ticari araçlarla ilgili istisnayı daha sonra sorduğunuza göre, böyle yorumladım.

promil oranları hakkında bilgim olmadığı için 0.1'i 0.5'ten küçük bir oran sandım. bizim olayımızda 0.01 olacak haklısınız. uyarınız ve cevaplarınız için herkese teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi