Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Davası ve Islah

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2017, 12:07   #1
sakattopal

Acil Boşanma Davası ve Islah

Tarafıma adli yardımdan gelen bir dosya var fakat dosyada işler epey karışık.
Benim müvekkil önce 2-3 satırlık dilekçe ile nafaka ve tazminat talebim yoktur diyerek boşanma davası açıyor. Davalı koca da aynı doğrultuda bende boşanmak istiyorum diye cevap veriyor.
Fakat her nasılsa müvekkilim cevaba cevap dilekçesinde artık boşanmak istemiyorum diye beyanda bulunuyor. Dosyada öninceleme daha yapılmamış ve bu arada bende adli yardım ile görevlendirildim.
müvekkilim şu an ise nafaka ve tazminat talep ediyor. Fakat boşanma hususunda epey kararsız. Müvekkilimin bu taleplerini nasıl karşılayabilirim. Davayı ıslah edip nafaka ve tazminat talebi ileri sürmeyi düşünüyorum.
Ayrıca boşanmadan vazgeçip davayı ıslah ile nafaka davası olarak devam ettirme imkanım var mıdır.
Old 14-07-2017, 13:20   #2
Av. Hatun Olguner

Boşanma davasını ıslah ederek tedbir nafakası davasına dönüştürebilirsiniz...
Old 17-07-2017, 13:08   #3
Stj. Bahtiyar TAŞDEMİR

Islah hakkınız tahkikat aşamasının sonuna kadar mevcuttur. Hakkınızı kullanıp yeni bir dava dilekçesi sunabilirsiniz. Saygılar.
Old 08-08-2017, 14:21   #4
sakattopal

Cevaplarınız için çok teşekkürler.
Pekala Dava dilekçesindeki nafaka talep etmiyorum beyanında bulunulması durumunda bu beyanın nafakadan Feragat sayılma ihtimali var mıdır.?
Old 08-08-2017, 14:27   #5
Av. Hatun Olguner

şimdilik talep etmiyorum denilseydi feragat sayılmazdı. Ama nafaka talep etmiyorum ifadesi feragat anlamı taşıyabilir...

Yanlış hatırlamıyorsam Yargıtay bir kararında ''nafaka istemiyorum'' ifadesini nafakadan feragat saymıştı...Öyle bir karar okuduğumu hatırlıyorum...
Old 08-08-2017, 15:24   #6
Av. Hatun Olguner

YARGITAY 2. HUKUK DAIRESI
E: 2008/13579 K: 2009/16394 T: 01.10.2009
AILE HUKUKU • BOŞANMADA KUSUR • DAVA AÇMA IMKANI • MADDI ve MANEVI TAZMINAT • NAFAKADAN FERAGAT • TEDBIR NAFAKASI
(4721 SK m. 4, 166, 166/2, 174/1, 174/2; 818 SK m. 42, 44)

Kadın dava dilekçesindeki “nafaka istemiyorum” beyanı yoksulluk nafakası yönünden feragat olup eşlerin yasal yükümlülükleri evlilik süresince devam edeceğinden tedbir nafakasına hükmedilmelidir.
Old 09-08-2017, 09:58   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın sakattopal,
Alıntı:
Pekala Dava dilekçesindeki nafaka talep etmiyorum beyanında bulunulması durumunda bu beyanın nafakadan Feragat sayılma ihtimali var mıdır.?

Davanızı tedbir nafakası istemi olarak ıslah edebilirsiniz. Yoksulluk nafakasından feragat ileriye yönelik, tedbir nafakasından feragat ise geriye dönük sonuç doğurur.

Davanızı tedbir nafakası olarak ıslah ettiğiniz anda dava kabul şartları oluşmuşsa (TMK 196-TMK197); mahkeme boşanma davası içinde yapılan nafaka tazminat istemiyorum beyanını dikkate almadan, tedbir nafakası hakkında karar verecektir. Düşüncesindeyim.

Ayrıca inceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=15295

Saygılarımla,
Old 09-08-2017, 13:28   #8
Av. Hatun Olguner

Evet Ufuk Hanım...

Nafaka istemiyorum beyanı yoksulluk nafakasından feragat olarak kabul ediliyor. Yukarıda paylaştığım kararda da sizin düşünceniz içtihat edilmiş... Yoksulluk nafakasından feragat tedbir nafakası bağlanmasına engel değildir denmiş... Ama sanırım soru sahibi yoksulluk nafakasından feragat edilmiş midir diye soruyor...Ben soruyu öyle anladım...
Old 09-08-2017, 14:44   #9
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Benim müvekkil önce 2-3 satırlık dilekçe ile nafaka ve tazminat talebim yoktur diyerek boşanma davası açıyor
Bu feragattir ve ıslah yolu ile aşılması mümkün değildir.
Yukarıda belirttiğim gibi tedbir nafakası olarak davayı ıslah etmek mümkündür.
Saygılarımla,
Old 09-08-2017, 16:30   #10
Av. Can DOĞANEL

Tedbir nafakası yalnızca hüküm kesinleşinceye kadar devam edecek ve kesinleşmeden itibaren yoksulluk nafakası olarak devam etmeyecek. Kendi sebep olduğu bu durumu müvekkilinize açıkça anlatıp, onun isteğine göre hareket etmek en mantıklısı.
Ben olsam kendisine bu davayı takipsiz bırakmayı ve (önemli bir aciliyet yoksa) bir müddet sonra açacağı yeni davada boşanma ve nafaka taleplerini ileri sürmeyi denemesini tavsiye ederdim.
Geçmişte açılmış bir davada yapılmış bir beyanın kadını ömür boyu bağlamayacağını ve ileride açılacak yeni davada kendisini etkilemeyeceğini düşünüyorum.
Old 09-08-2017, 16:36   #11
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Doğanel,

Davacı davasını boşanma davasının içinde taktir edilen TMK.169'dan kaynaklı tedbir nafakası olarak ıslah etmeyecek zaten.

Islahını durumuna göre halen birlikte yaşıyorsa veya ayrılarsa TMK.196 veya 197. maddeye göre ıslah yapacak. Bir boşanma davası/istemi olmaksızın tedbir nafakasına karar verilmesini isteyecek.
Alıntı:
Ben olsam kendisine bu davayı takipsiz bırakmayı ve (önemli bir aciliyet yoksa) bir müddet sonra açacağı yeni davada boşanma ve nafaka taleplerini ileri sürmeyi denemesini tavsiye ederdim.
Amaç boşanmaksa elbette bu yol kullanılmalı. Feragat ıslahla aşılamayacağından.

Saygılarımla
Old 10-08-2017, 09:09   #12
Av. Can DOĞANEL

m.196-197 olarak belirtmişsiniz ancak dikkat etmemişim.
Ben Yargıtay da bu tabiri kullanıyor olsa da "Tedbir Nafakası Davası" adlandırmasını tuhaf buluyorum.
Boşanma davası içerisindeki tedbir nafakasından ayırmak ve terim kargaşasına yol açmamak gerekir.
Kısa bir isim bulmak zor olsa da uzun uzun Evlilik Birliğini Koruyucu Nafaka Davası gibi bir tanımlamanın kullanılması daha doğru ve anlaşılır. (Kısa tabiri belki "Koruyucu Nafaka" olabilir.)
Old 10-08-2017, 13:59   #13
sakattopal

Öncelikle özür dileyerek başta belirtmeyi unuttuğum şu hususa açıklık getirmem gerekli galiba.
Müvekkilim boşanmaktan vazgeçtiği için ve artık sadece nafaka talebi bulunduğu için devam eden boşanma davasını tedbir nafakası olarak ıslah etmek istiyoruz. Gecikmeli mesaj atmam dolayısıyla tartışmanın yönü biraz kaydı galiba.

Sayın Av.Can Doğanel,

Alıntı:

Bende haklı olarak aynı şekilde düşündüm belki bir kurtuluş yolu olabilir diye. Fakat dosya, adli yardımdan görevlendirme ile bana geldiği için dosyayı takipsiz bırakmak aleyhe bir sonuç doğuruyor.

Sayın Av.Ufuk Bozoğlu,

Alıntı:
Islahını durumuna göre halen birlikte yaşıyorsa veya ayrılarsa TMK.196 veya 197. maddeye göre ıslah yapacak. Bir boşanma davası/istemi olmaksızın tedbir nafakasına karar verilmesini isteyecek.

Bahsettiğiniz üzere artık TMK 197. maddeye göre boşanma istemi olmaksızın nafaka talebinde bulunmak şu an için en mantıklı yol olarak gözüküyor. Anladığım kadarıyla bu yöntem ile davanın feragat hükümlerine takılmadan lehe sonuçlanması muhtemel. Müvekkilin taleplerini bu yönde karşılamaya çalışacağım. Ön inceleme duruşmasına müteakip davayı tamamen ıslah etmeyi planlıyorum şu an için.

Sn Av.Can Doğanel,

Alıntı:
m.196-197 olarak belirtmişsiniz ancak dikkat etmemişim.
Ben Yargıtay da bu tabiri kullanıyor olsa da "Tedbir Nafakası Davası" adlandırmasını tuhaf buluyorum.
Boşanma davası içerisindeki tedbir nafakasından ayırmak ve terim kargaşasına yol açmamak gerekir.
Kısa bir isim bulmak zor olsa da uzun uzun Evlilik Birliğini Koruyucu Nafaka Davası gibi bir tanımlamanın kullanılması daha doğru ve anlaşılır. (Kısa tabiri belki "Koruyucu Nafaka" olabilir.)

Bahsettiğiniz hususa ben de katılıyorum. Nitelik olarak farklı olan bu talepler için farklı bir tabir en azından bazı yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi