Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muhtaçlığın İptal Edilmesi , Muhtaçlık Maaşı ile ilgili

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2010, 18:29   #1
Av.Harun Atalay

Varsayılan Muhtaçlığın İptal Edilmesi , Muhtaçlık Maaşı ile ilgili

Sevgili meslektaşlarım ,
2022 sayılı kanuna göre muhtaç olan ya da 65 yaşını doldurmuş kişilere muhtaçlık maaşı bağlanması söz konusu.
Sizlere bu konu hakkında danışmak istiyorum. Müvekkil 18 yaşını doldurmuş ve çalışma yetisinin yüzde 40 'ını kaybetmiş birisi , ve babası ile birlikte yaşıyor.Daha önce muhtaçlığı tespit edilmiş ve SGK müvekkile muhtaçlık bağlamış , kısa süre sonra ikamet ettiği yere bağlı olduğu kaymakamlık tarafından babasının arazisi olduğu , koyunları olduğu , zirai gelirinin olması gerekçesi ile muhtaçlığı iptal edildiği kendisine bildirilmiş.Bunun üzerine SGK verdiği maaşı keserek ödemiş olduğu maaşları da geri istemiştir. Yani burada söz konusu mesele Kaymakamlığın "muhtaçlığın iptali" işlemidir. Sosyal Güvenlik Kurumunun sorumluluğunda olan bir durum yoktur.Kanaatimce idare aleyhine bir idari dava açılmalıdır.Ancak araştırmalarıma rağmen bununla ilgili bir danıştay içtahadı bulamadım.Sizce idarenin müvekkilin babasının maddi durumunu göz önünde bulundararak reşit olan müvekkilin muhtaçlığını iptal etmesi hukuka ve yasaya uygun mudur ? Elinde bununla ilgilli karar , içtahat ya da bilgisi olan meslektaşım benimle paylaşabilir mi ? Konuyla ilgili bir dava açılması durumunda kazanma şansımız var mıdır ? Hepinize saygılamı sunuyorum.
Old 15-12-2011, 12:19   #2
üye8975

Öncelikle merhaba,
Sayın meslektaşım, bana yeni gelmiş bir dava için araştırma yaparken ,açmış olduğunuz konuyu okudum. Benim dosyam da sizinkiyle benzer. Benim müvekkilimin de muhtaçlık maaşı 5.ayda yapılan bir sosyal ve ekonomik durum araştırması yapılıyor ve başka bir ilde yaşayan iki ağabeyinin geliri de bu haneye giriyormuş gibi rapor yazılarak ,maaş 6. aydan itibaren kesiliyor,ancak yatmaya devam ediyor,müvekkil de bir bildirim olmadığı için çekmeye devam ediyor.Sonra bir yazı geliyor ve devlet parayı geri istiyor.Ben, herhangi bir danıştay kararına ulaşamadım. Sizin davanız ne oldu? Elinizde bu konuya dair döküman (Danıştay kararı vs.) mevcut mu? Varsa paylaşırsanız çok sevinirim ,saygılarımla
Old 22-12-2011, 10:28   #3
Metel

Biraz önce benzer bir dava aldım, araştırmalarımızın sonucunu paylaşalım değerli meslektaşlar.
Old 24-12-2011, 10:16   #4
Av.serap

Sayın meslektaşlarım;
69 yaşında olan ve %77 oranında özürlü olan müvekkilin,üzerine kayıtlı 23.428 dönüm arazi kaydi olması ve çocuklarının ona bakabilecek durumda olması sebebiyle almakta olduğu maaş kesilmiştir. Biz söz konusu kararın iptaline ilişkin olarak idare mahkemesinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtık.Yerel mahkeme talebimizi reddetmiş olmasına rağmen,itiraz ettiğimiz Bölge İdare Mahkemesi ise itirazımızı kabul ederek şu hükmü kurmuştur;'2022 sayılı yasaya göre muhtaçlık sınırının 2011 yılı Ocak-Haziran dönemi için 100,36 TL olarak belirlenmiştir. ....Davacının çocuklarının 100'er Tl yardım etmesi halinde muhtaçlığın kaldırılacağı varsayılarak işlem tesis edilmiş ise de ;aynı çatı altında kendisine bakacak kişisi bulunmayan ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırma sonucu belirlenen hanehalkı büyüklüğüne göre yoksulluk sınırı verisi gözönüne bulundurulduğunda yasal anlamda muhtaçlık sınırına giren davacının muhtaçlık maaşının kesilmesine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır'denilmektedir.Daha sonra ise yerel mahkeme aynı gerekçe ile davamızın kabulüne karar vermiştir.
İyi çalışmalar dilerim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi