Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İşçi alacaklarında Kısmi Dava

Yanıt
Old 28-02-2009, 12:52   #1
aynur7485

 
Varsayılan İşçi alacaklarında Kısmi Dava

Arkadaşlar,
İşçi alacakları için açılan kısmi davalarda ,ıslahla istenilen bakiye miktarlara ıslah tarihinden itibaren faiz yürütüldüğünü öğrendim doğrumudur?
Bu özellikle davaların uzun sürdüğünü düşünürsek, bayağı bir faiz kaybı anlamına gelir.Davamı kısmi dava şeklinde açacaktım ama vazgeçmek üzereyim.
Sadece Kıdem Tazminatında fesih tarihinden itibaren tüm alacağa faiz yürütülüyormuş,kısmi istenilen kısma değil.Doğrumudur?
Old 28-02-2009, 15:23   #2
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

T.C.
YARGITAY
9. Hukuk Dairesi

E:2006/13948
K:2006/32792
T:13.12.2006

Özet: Davacı işçi, iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmiş olsa bile, ihbar tazminatına hak kazanmaz.
Mahkeme taleple bağlıdır, fazlasına hühnedemez.
Kıdem tazminatı hariç, diğer tazminat türlerine fesih tarihinden itibaren faize hükmedilemez.

4857 s. Yasa m. 17
1475 s. Yasa m. 14
1086 s. Yasa m. 74

Davacı, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin, ücret, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil, yıllık izin ve vergi iadesi alacaklarının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.
Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almjştır.
Hüküm, süresi içinde davalı temsilcisi tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.
1- Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının aşağıdaki bentlerin kapsamı dışında kalan
temyiz itirazları yerinde değildir.
2- Davacı, iş akdinin haksız olarak feshedildiğini iddia etmiş, davalı ise devamsızlık nedeni ile iş akdini haklı sebeple feshettiğini savunmuştur. Mahkemece, davalı tarafça İş Kanunu'na aykırı hükümler içeren sözleşme imza latılmak istenmesi ve baskılar neticesinde davacının işi bıraktığı kabul edilerek kıdem ve ihbar tazminatı isteklerinin kabulüne karar verilmiştir.
Davacının, haklı sebeple iş sözleşmesini feshetmiş olsa da ihbar tazminatına hak kazanamayacağı düşünülerek ihbar tazminatı isteğinin reddine karar verilmesi gerekirken mahkemece kabulü doğru değildir.
3- Davacı, iş akdinin 08.03.2003 tarihinde son bulduğunu iddia ederek bu tarihe kadar olan süre için tazminat isteğinde bulunmuştur. Gerçekten 08.03.2003 tarihinden sonra davacının işyerinde çalışması bulunmadığı, dosya içeriğinden anlaşılmaktadır. Bilirkişinin fesih tarihini 14.03.2003 kabul edip, kıdem süresini bu tarihe göre hesaplamasına itibar edilerek hüküm kurulması da HUMK'nın 74. maddesindeki taleple bağlılık kuralına aykırılık oluşturur.
4- İş Kanunu'nda fesih tarihinden faiz uygulanması sadece kıdem tazminatı için öngörülmüştür. Davalı temerrüde de düşürülmediğine göre, yıllık izin ücreti alacağına ilk dava ile istenen kısma dava, ıslah ile arttırılan kısma ıslah tarihinden itibaren faize hüküm kurulması gerekirken, fesih tarihinden itibaren faiz yürütülmüş olması da hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.
Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten (BOZULMASINA), peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 13.12.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 28-02-2009, 17:40   #3
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan aynur7485
Arkadaşlar,
İşçi alacakları için açılan kısmi davalarda ,ıslahla istenilen bakiye miktarlara ıslah tarihinden itibaren faiz yürütüldüğünü öğrendim doğrumudur?
Bu özellikle davaların uzun sürdüğünü düşünürsek, bayağı bir faiz kaybı anlamına gelir.Davamı kısmi dava şeklinde açacaktım ama vazgeçmek üzereyim.
Sadece Kıdem Tazminatında fesih tarihinden itibaren tüm alacağa faiz yürütülüyormuş,kısmi istenilen kısma değil.Doğrumudur?

Davadan önce, işveren temerrüde düşürülmemişse yazdıklarınız doğrudur. Yukarıda sunulan Yargıtay kararı da bu şekilde açılan davalar için geçerlidir.

Ancak, davadan önce temerrüd olgusu varsa kıdem tazminatı dışındaki alacaklar için(Kıdem tazminatı için fesih tarihi)temerrüd tarihinden itibaren faiz istenebilir. Davayı ıslah ederken, temerrüd tarihinden itibaren faiz istemeyi unutmayın.

Bence, dava açmadan önce işverene ihtarname keşide ederek makul bir süre tanıyın. Daha sonra, kısmi dava açın. Ben öyle yapıyorum.
Old 28-02-2009, 19:49   #4
aynur7485

 
Varsayılan

Sayın Suat Bey,
Ben kıdem tazminatı, ihbar tazminatı,yıllık izin ücreti ve ödenmeyen aylık ücreti istediğimize dair zaten ihtarname çektim.
Dolayısıyla benim merak ettiğim husus ihtarname çekmeme rağmen bakiye kısma yine de ıslah tarihinden itibaren mi faiz işleyeceği konusuydu.Aydınlattığız için teşekkür ederim.
Sonuç olarak Kıdem tazminatına ıslahtan sonra fesih tarihinden itibaren itibaren faiz istiyorum,diğer alacaklarıma da ıslah ettikten sonra tümü üzerinden ve ihtarnamenin keşide edildiği tarihten itibaren faiz istiyorum.Teşekkür ederim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İşçi Alacaklarında Faiz Av.Turhan Demiroğlu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Çalışma Grubu 5 28-12-2008 23:09
Kısmi Dava Adalet Bakanı Meslektaşların Soruları 3 06-03-2008 18:39
kısmi dava ,vekalet ücreti rojda_63 Meslektaşların Soruları 2 03-07-2007 08:45
İşçi Alacaklarında Zamanaşımı salimengin Meslektaşların Soruları 7 30-05-2007 11:47
İşçi Alacaklarında Borçlu Şirketin Münfesih olması ayşebetul Meslektaşların Soruları 6 11-03-2007 11:31


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03487301 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.