Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Dialoglar- 1 Miras Hukuku

Yanıt
Old 09-04-2014, 15:04   #1
halit pamuk

Varsayılan Dialoglar- 1 Miras Hukuku

ART MİRASÇI ATAMA

Birinci Sahne. Mahmut amca VASİYET YAPMAK istemekte ancak oğullarına mal bırakmak istememektedir.

Mahmut : Vasiyet yapmayı düşünüyorum, mallarımı Eşim Songül’e bırakacam ama o ölürse, Yeğenim Elif’e geçmesini istiyorum. Böyle bir vasiyet yapabilir miyim?

Avukat : Tabi ki yapabilirsin, buna fevkalade ikame ya da kanundaki adıyla artmirasçı atama deniyor. Buna göre, miras iki defa geçmiş oluyor.

Mahmut : Peki, Eşim, bu vasiyetimi değiştirebilir mi?

Avukat : Değiştiremez. Art mirasçı, Elif, eşinin değil, senin mirasçındır. Buna göre, Songül Hanım bu mirası, Elif’e geçirmekle yükümlü olur.

Mahmut : Mirasımı üçlü yapsam yani, Songül den, Elif’e; Elif’ten de, torunum Mertcan’a geçecek şekilde bir vasiyetname düzenleyebilir miyim?

Avukat : Mirasbırakanın mallarının art mirasçıdan diğer bir artmirasçıya geçmesini kanunumuz kabul etmemiştir. Bu nedenle, böyle bir vasiyet kabul edilmez.

Mahmut : Şu şekilde yapsam vasiyetnameyi, ne dersin? Songül’den geriye bir şey kalırsa bunun maliki de Elif olsun.

Avukat : Kanunumuzda bir hüküm yok ama doktrinde buna bakiyeye ilişkin fevkalade ikame diyorlar ve bunun yapılabileceğini kabul ediyorlar.

Mahmut : Bakiyeye ilişkin fevkalade ikame yapıp Eşimin mallarımdan faydalanmasını istiyorum ama bir yönden de bunları oğullarıma bağışlamasını istemiyorum.

Avukat : Zaten ön mirasçının bu tür tasarruflarda bulunursa kötüniyetli sayılır ve Elif hakkın kötüye kullanma yasağını Songül’e karşı ileri sürebilir.

Mahmut : Oğullarım, bu vasiyetin iptal ettirmeleri mümkün müdür?

Avukat : Oğullarınızın saklı payı olduğundan ve saklı pay sahiplerinde fevkalade ikameler tenkis ettirebilirler. Yani tenkis davası açabilirler.

Mahmut : Elif, Songül’den önce ölürse ne olacak?

Avukat : Mallar kesin olarak Songül’e kalacaktır.

Mahmut : Mirasta Songül’ün kendi mirasçılarına kalacaktır.

Avukat : Evet… Ama Sen Medeni Kanunumuzdaki ikamenin açılmasından önce art mirasçının ölmesi halinde önmirasçıya kesin olarak terekenin kalacağına ilişkin düzenlemeye aksi yönde bir düzenleme yapıp mirası örneğin artmirasçının mirasçılarına kalmasını sağlayabilirsin.

Mahmut: Öldüğümde, Songül ölmüşse ne olacak?

Avukat : Bu durumda da mallar doğrudan Elif’e geçer.

İkinci sahne. Mahmut Amca Ölmüş, Vasiyetnamesinde Songül'ü, Önmirasçı; Elif'i ise, art mirasçı olarak tayin etmiştir.

Elif : Biliyorsunuz, Mahmut Amca, bana mal vasiyet etmiş ama tali nitelikte. Şimdi, Mahmut Amca’nın mallarını Songül yenge bana kalmaması için elinden geleni yapacaktır. Ben ne yapabilirim?

Avukat: Sulh Hukuk Mahkemesinden malların defterini tutulmasını talep edebilirsin, aslında mahkeme bunu resen tutmuş olmalı. Malları, Songül teslim aldı mı? Tapuda tescil yaptırdı mı?

Elif : Evet, yaptı.

Avukat: Taşınmazlarına tapu kütüğüne şerh konulmuş olmalı. Bunları satamaz.

Elif : Bu şerhi hiçbir koşulsuz yaptırmak zorunda mı?

Avukat : Murisin mallarını teslim almak için güvence vermek zorunda bu güvence içinde, tehlike halinde olmasına gerek yok. Her durumda bunu yapabilir. Fakat dur bir dakika…………….. ön mirasçı eşi olduğu için güvence aranmamış olabilir. Çünkü, ön mirasçı saklı payı üzerinde, güvence vermek yükümlülüğü yoktur. Mallar üzerinde tasarrufta bulunmuşsa veya teminat vermemişse, Sulh Hukuk Mahkemesinden terekenin resmen yönetilmesini isteyelim.

Elif : Mahmut Amcanın borçları olduğu söyleniyor, Songül öldüğünde, bunları ödemek zorunda mıyım?

Avukat : Art mirasçı, vasiyetçinin halefi olması nedeniyle borçları da art mirasçıya geçer, yani ödemek zorunda kalabilirsin..

Üçüncü sahne. Songül ölmüştür.

Elif : Songül öldü, biliyorsun. arabayı satmışlar, evdeki eşyaları sırf ben kullanmayayım diye yakmışlar. Ne yapabilirim?

Avukat : Songül’ün mirasçılarına karşı arabanın değerini talep edebilirsin, yakılan eşyaların değerini tespit ettirip tazminat davası açabilirsin.

Elif : Evi de birisine kiralamışlar. Evin geçmişe yönelik olarak kiralarını alabilir miyim?

Avukat : Alamazsın, çünkü meydana gelen semereler,mallar sana teslim edilene kadar ön mirasçıya aittir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi