Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cmk ücretimi alabilir miyim ? acil...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2010, 11:11   #1
Av.Arzu Erkan

Dikkat Cmk ücretimi alabilir miyim ? acil...

Herkese iyi çalışmalar. Zorunlu müdafii olarak bir dosyaya bakıyorum. Şüpheli, dosyayı takip etmem için beni görevlendirdi ve adıma genel vekaletname çıkardı. Şahıs şu an cezaevinde ve vekalet ücreti konusunda aramızda pürüz çıktı ve ben bu davayı takip etmek istemiyorum. Çünkü ücretimi alamayacağıma dair ciddi belirtiler var.Sormak istediğim şu, dosyadan çekilsem cmk ücretimi alabilir miyim ? Yoksa vekalet sunduğum için cmk alacağımı alamaz mıyım ? Yardımınızı acilen bekliyorum. Bu arada daha duruşma günü tebliğ edilmedi, yani yargılamaya başlanmadı.
Old 15-03-2010, 11:37   #2
metineren

Varsayılan merhabalar

cmk ücreti alabilmeniz için görevlendirilmeniz gerek..şüphelinin beyanıyla hareket etmişseniz ve ilgili kayıtlarda (hazırlık aşamasında zorunlu müdafii olarak değil de) normal avukat olarak isminizi yazdırmışsanız hiç bi ücret alamazsınız veya talep edemezsiniz.lakin misalen savcılıkta ifadesi alınırken sizi de zorunlu mudafii olarak çağırmışlarsa ifade tutanağında zorunlu müdafiii olarak isminiz geçiyorsa bununla ilgili ücretinizi talep edebilirsiniz..sormak istediğiniz ayrıntılar varsa cevaplamaya çalışırım..iyi günler
Old 15-03-2010, 11:39   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Herkese iyi çalışmalar. Zorunlu müdafii olarak bir dosyaya bakıyorum. Şüpheli, dosyayı takip etmem için beni görevlendirdi ve adıma genel vekaletname çıkardı. Şahıs şu an cezaevinde ve vekalet ücreti konusunda aramızda pürüz çıktı ve ben bu davayı takip etmek istemiyorum. Çünkü ücretimi alamayacağıma dair ciddi belirtiler var.Sormak istediğim şu, dosyadan çekilsem cmk ücretimi alabilir miyim ? Yoksa vekalet sunduğum için cmk alacağımı alamaz mıyım ? Yardımınızı acilen bekliyorum. Bu arada daha duruşma günü tebliğ edilmedi, yani yargılamaya başlanmadı.

Alamazsınız. Vekaletname sunduğunuz anda CMK uyarınca yapılan görevlendirme sona ermiştir. CMK görev ücreti, artık müvekkiliniz olan kişi ile kararlaştırdığınız avukatlık ücretinin yedeği değildir.
Old 15-03-2010, 11:41   #4
Av.Arzu Erkan

O gün nöbetçiydim ve sorgu için beni çağırdılar.İş ciddiye binince süpheli vekaletname verdi. Duruşma günü daha tebliğ edilmedi. Ben de acelecilik yapıp dosyaya vekalet koydum ve harçlandırdım. Şimdi bu dosyaya bakmak istemiyorum, şahıs başka avukatlarla da görüşüyormuş. O nedenle mağdur olacağım.
Old 15-03-2010, 11:44   #5
metineren

av.cengiz beyin belirttiği gibi vekaletname sundunuğunuz an müdafiilik sona erer.belirttiğim gibi eğer ifade tutanağında zorunlu müdafii yazıyorsa sadece onun ücretini alabilirsiniz.lakin beyanlarınızdan olmadığı anlaşılıyor bunun için anladığım kadarıyla alamazsınız cmk ücreti..
Old 15-03-2010, 11:58   #6
Av.Arzu Erkan

Can sıkıcı bir durum. Neyse cevaplarınız için teşekkür ederim. iyi çalışmalar.
Old 15-03-2010, 12:14   #7
avgubse

aynı davada şahsi vekaletname almak suyç değiil miydi? ben mi yanlış hatırlıyorum..
Old 15-03-2010, 12:19   #8
Av.Arzu Erkan

Müştekiden vekaletname almadım ki taraf değişikliği olmadı. Dolayısıyla bir menfaat çatışması yok.
Old 16-03-2010, 01:54   #9
Av.Erkan Şenses

Alıntı:
Yazan avgubse
aynı davada şahsi vekaletname almak suyç değiil miydi? ben mi yanlış hatırlıyorum..
Meslektaşımız soruşturma aşaması işlemlerinde sorguya zorunlu müdafi olarak girmiş ve burdaki görevi de yönetmelik uyarınca iddianamenin kabulü ile sona ermektedir. Kovuşturma evresi için vekalet sunmasında bir sakınca yoktur. Sizin dediğiniz durum suç tabi, örneğin kovuşturma aşamasında hem görevlendirme yazısı hem de vekalet varsa bu durum hem disiplin hem de cezai soruşturma konusudur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi