Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

seksenbeş yaşındaki malik, eski gelinine mal devrederse?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-07-2011, 15:48   #1
av_berna

Varsayılan seksenbeş yaşındaki malik, eski gelinine mal devrederse?

Merhaba sayın meslektaşlarım.Müvekkilimin anlaşmalı boşanma davasını yeni bitirdim ve dosya kesinleşti.Anlaşma protokü gereğince tüm malları devrettık.Müvekkilim ve müvekkilimin babası oldukça malvarlığına sahipler.Fakat müvekkilimin eski eşi (davası kesinleştikten sonra), mü
vekkiliimin seksenbeş yaşındaki babasına ait olan malı kendisine devrini yaptırıyor.Müvekkilimin babası ben gelinime bu malı vericem diyerek satım gibi tapuda gösterilmiş ve devri yapılmıştır.Fakat bu trilyonluk malın devrine benim müvekkilim razı olmuyor.Müvekkilimin boşanma davası sırasında,karşı taraf(eski eşten) yazı almıştım.Bu yazıda " Benım alacak,hak ve taleplerim prıotokolle sınırlıdır, protokol gereginin ifası ile boşanacağım" diye.Devreden müvekkilim değil ama babası.BEN MUVAZAA NEDENİYLE TAPU İPTAL VE TESCİL DAVASI AÇABİLECEĞİM FİKRİNDEYİM. Sizce de bu doğrumudur?Değilse nasıl tasınmaz hissemizi alabiliriz.Taşınmaz tamamen müvekkilimin 85 yaşındaki babasına ait.Henüz yaşadığı için müvekkilime miras ile intikali gerçekleşmedi.Ne yapabilirim...? ÇOKKKK TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN))
Old 18-07-2011, 16:19   #2
Levent Cirit

Kişiler sağlıklarında mirasçıların saklı paylarını ihlal etmemek kaydı ile malvarlıkları üzerinde dilediklerince tasarruf edebilirler.
Dolayısıyla burada müvekkilin babasının yapmış olduğu işlem hukuken geçerlidir (Kanımca tapu müdürlüğünce sağlık raporu da istenmiştir. Dolayısıyla akli melekelerinin yerinde olmadığı iddiasına dayanmak da mümkün olmayabilir).

Ancak müvekkilin babası vefaat ettikten sonra eğer saklı pay ihlali söz konusu ise saklı payı ihlal eden kısmın tenkisi için dava açılabileceği kanaatindeyim.
Old 18-07-2011, 16:30   #3
av_berna

Müvekkilin babasının ölümünü beklemekten başka bir şansımız yok mu yani? Olmalı ...))
Old 18-07-2011, 16:36   #4
av_berna

Tapu sağlık raporu olmadan devır yaptırmaz.Cevabınız için teşekkürler.
Old 18-07-2011, 16:58   #5
Levent Cirit

Sizin açacağınız muvazaa iddialı davada siz sadece işlemin aslında satış değil de bağış olduğunu iddia edeceksiniz. Böyle bir davada babanın sağlığında hukuki menfaatiniz olmadığı kanaatindeyim.
Kaldı ki davanız kabul edilse dahi sadece tapudaki işlem değiştirilecektir ve satış olan işlem bağışa çevrilecektir.
Baba öldükten sonra da bunu her zaman iddia edebilirsiniz zaten.
Old 19-07-2011, 13:47   #6
av_berna

cevabınız için teşekkürler.Peki devir ölünceye kadar bakma vaadi ile taşınmazın devri sözkonusu ise hiçbirşey iddia edemeyecekmiyiz.Öldükten sonra doğrudan gelinine geçer, biz yine saklı pay için dava edemeyecekmiyiz böyle bir durumda.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi