Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2002 Öncesİ Ve Sonrasi Mal PaylaŞimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2013, 12:35   #1
fyz

Önemli 2002 Öncesİ Ve Sonrasi Mal PaylaŞimi

Saygıdeğer meslektaşlarım,
Meslekte yeni olduğum için ilk defa açacağım bir dava da yardımlarınızı rica ediyorum. Müvekkilimin eşinden boşanması için dava açtık, boşanma davası sonuçlanmak üzere. Büyük ihtimalle davalı eş kusurlu bulunacak ve eşlerin boşanmasına karar verilecek.Ben bu aşamada mal paylaşımı için bir dava açıp, boşanma davasının kesinleşmesine kadar bu davayı bekleteceğim. Lakin mal paylaşımı davasında neler talep edebileceğimi tam olarak bilmiyorum. Eşler 2000 yılında evlenmiş. Davalı eş doktor, müvekkilim de butik sahibi. Davalı eş' in 2002 öncesi satış yoluyla edindiği 2 adet gayrimenkulü, 2002 sonrası da edinmiş olduğu 1 adet gayrimenkulü bulunmakta. Ancak kendisi de müvekkilimden ayrılmayı uzun zamandır düşünmesi sebebiyle 2002 öncesi edindiği gayrimenkullerden birini 1 sene önce satmış. Şuan 2002 den önce edindiği 1 adet taşınmaz ile 2002 den sonra edindiği 1 adet taşınmazı bulunmakta. Bunların haricinde tokiden kredi ile aldığı bir ev var, bu evde şuan müvekkilim çocukları ile oturmakta ancak evin kredisi devam ettiği için tapu halen tokide gözükmekte. Müvekkilimin üzerinde ise tapuda çalıştırdığı butik var.
Davacının mal paylaşımı davasından önce elinde kalan son gayrimenkulferi de satma ihtimali var. Bu nedenle tedbir talepli açacağız. Yanlız davada 2002 öncesi ve sonrası mallarla ilgili neyi nasıl talep edeceğimi bilmiyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 18-03-2013, 17:28   #2
av.gokcen

Merhaba,

2002 öncesi eşler arasında başka bir mal rejimi seçilmedi ise alınan gayrimenkul davalının kişisel malıdır. Müvekklinizin buna bir katkısı varsa;

2000 yılında evlenmişler ve müvekkilinizin çalışan bir kadın olduğunu söylemişsiniz bu 2 yıllık süreçte çalıştı ise bunu ispatlaması halinde bu da katkı sayılacaktır ya da altınlarını verme gibi bir katkısı varsa ve katkısını ispat edebiliyorsanız,

katkı payı alacağı şeklinde talepte bulunabilrsiniz.

2002 sonrası için eşler arasında başka bir mal rejimi yoksa edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir. O halde 2002 den sonraki mallar için müvekkilinizin katılma alacağı söz konusu olacaktır.

Mal rejiminin tasfiyesi ve müvekkilinizin katılma alacağının ödenmesi şeklinde talepte bulunabilrsiniz.( tabi fazlaya ilişkin hakları saklı tutup faiz de talep edin derim, belirsiz alacak davası şeklinde açmak mümkün)

İyi çalışamalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi