Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tasarruf Finansman Sözleşmeleri/ Organizasyon Ücreti İadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2024, 13:42   #1
a.grl

Varsayılan Tasarruf Finansman Sözleşmeleri/ Organizasyon Ücreti İadesi

Merhabalar sevgili meslektaşlarım, son zamanlarda sıklıkla adını duyduğumuz tasarruf finansman sözleşmeleri ile faizsiz olarak ev veya motorlu araç satın alınabildiğini çokça duymaktayız. Bu konuda sisteme katılım sağlayan vatandaşların sözleşmeyi feshederek sistemden çıkış yapmak istemeleri neticesinde ilk başta organizasyon ücreti adı altına ödemiş oldukları ücretlerin iadesi için Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemesi'ne sıklıkla başvuru yapılmış ve buna ilişkin söz konusu organizasyon ücretinin iadesine ilişkin birçok emsal karar da verilmiştir. Ancak 2021 yılında getirilen düzenleme ile 07.03.2021 tarihinden sonra imzalanan sözleşmelerde 7292 sayılı Kanun'un 39/A maddesinin uygulanacağı ve organizasyon ücretleri dışında kalan ödemelerin iade edileceği belirtilmiştir. Müvekkil tarafından 2023 yılı Temmuz ayında sisteme katılım sağlanmış ancak ödeme güçlüğü yaşaması nedeniyle sistemden çıkış yapmak istediğini şirkete bildirmiştir. Şirket tarafından ise organizasyon ücretinin iade edilmeyeceği müvekkile bildirilmiştir. Konuya ilişkin 07.03.2021 tarihinden sonra imzalanan sözleşmeler açısından verilmiş olan emsal kararlara baktım ancak lehe yalnızca bir Mahkeme kararı bulabildim. Ancak Üst Mahkeme tarafından verilen kararlarda net bir şey göremedim. Bu konuda dava açmış ve/veya emsal karara ulaşmış meslektaşlarımın görüşlerini rica edebilir miyim? Dava açılması halinde söz konusu organizasyon bedelinin iadesine ilişkin lehe karar verilebilmesi mümkün müdür?
Old 13-02-2024, 17:29   #2
ElifÖzyalım

Varsayılan Organizasyon ücreti

Merhaba Meslektaşım,
Benzer durumda müvekkil için tüketici hakem heyetine yaptığımız başvuru reddedildi, gerekçesi Yasanın 39/A maddesi ve aynı yöndeki sözleşme hükmü, 2021deki değişiklikten sonra lehe karar bulamadım bulursanız paylaşabilir misiniz?
Kolaylıklar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi