Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kişi Hakkında Yalan Ölüm Haberi Çıkarılması Halinde Tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-07-2022, 10:14   #1
HHuseyin

Varsayılan Kişi Hakkında Yalan Ölüm Haberi Çıkarılması Halinde Tazminat

Meslektaşlarım iyi günler,
Yakın zamanda bir müvekkilimiz kendisiyle alakalı ölü bulundu şeklinde haber yapıldığı ve bu haberin bilinen bütün haber platformlarında paylaşıldığı sebebiyle tazminat istediğini söyledi. Haberlerin içeriğine baktığımızda ise muhtemelen aynı isim ve soy isimde başka birisi ile alakalı olan haberi yayınlarken bütün haber siteleri müvekkilimizin fotoğrafını kullanmışlar ve böyle bir durum ortaya çıkmış.
Basın yayın yoluyla kişilik haklarının zedelenmesi üzerine yaptığım araştırma sonucunda, içtihatların genel olarak doğrudan yapılan eleştiri veya hakaretler sebebiyle basın özgürlüğü ve kişilik haklarının karşı karşıya gelmesiyle alakalı olduğunu gördüm. Elimdeki olayda ise doğrudan bir hakaret olmasa da bütün haber sitelerinin (bunların içerisinde Sabah Gazetesi, Hürriyet, ATV, Sar TV, CNN Türk gibi büyük kanallar da var) görünüşte bir ihmal sebebiyle yanlış fotoğrafı kullanması sonucunda mağdur olan bir insan bulunmakta. Bu konuyla alakalı herhangi bir içtihat bulamadım.
Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımın eğer varsa ilgili içtihatları da paylaşarak yardımcı olmasını rica ediyorum. Şİmdiden teşekkürler.
Old 21-07-2022, 13:20   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Mail adresinizi verirseniz, takip ettiğim dosyaların birinden aldığım emsal kararı sizinle paylaşabilirim.
Old 15-02-2024, 12:09   #3
buskurtulus

meslektaşım çok benzer bir dava açacağım ve aynı şekilde içtihat bulamadım. açtığınız davadan bir sonuç aldınız mı?
Old 15-02-2024, 12:57   #4
HHuseyin

Alıntı:
Yazan buskurtulus
meslektaşım çok benzer bir dava açacağım ve aynı şekilde içtihat bulamadım. açtığınız davadan bir sonuç aldınız mı?

Üstat merhabalar. Bu paylaşımı yaptığımda başka bir yerde çalışıyordum, sonrasında o bürodan ayrıldım. Bu sebeple davanın sonucunu bilmiyorum maalesef. Ama bir önceki paylaşımda bana cevap veren meslektaşımızın paylaştığı emsal kararları sizinle paylaşabilirim eğer bir e-posta adresi verebilirseniz.

Saygılar.
Old 15-02-2024, 14:40   #5
buskurtulus

meslektaşım avbusrakurtulus@gmail.com adresine iletebilirseniz çok sevinirim
Old 15-02-2024, 16:05   #6
HHuseyin

Alıntı:
Yazan buskurtulus
meslektaşım avbusrakurtulus@gmail.com adresine iletebilirseniz çok sevinirim

İlettim üstat. Saygılar.
Old 15-02-2024, 16:26   #7
drako

Meslektaşımın rızası var ise kararı bana da gönderebilir misiniz meslektaşım?
Old 15-02-2024, 16:39   #8
HHuseyin

Alıntı:
Yazan drako
Meslektaşımın rızası var ise kararı bana da gönderebilir misiniz meslektaşım?

E-posta adresinizi özelden yazarsanız iletebilirim meslektaşım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi