Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet Ücreti Alacağı Görevli Mahkeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-11-2022, 15:07   #1
gunermeric

Varsayılan Vekalet Ücreti Alacağı Görevli Mahkeme

Merhaba meslektaşlarım,

Avukatlık ücret sözleşmesi gereği ödenmeyen vekalet ücreti alacağında görevli mahkeme konusunda tereddüt yaşıyorum. Yaptığım araştırmalarda bu konuda kafaların hala karışık olduğunu görüyorum. Bu konuda net bir bilgiye sahip olan meslektaşım var mı? Vekalet ücret alacağı boşanma davasına ilişkin. Asliye hukuk mu, tüketici mahkemesi mi bir türlü netleştiremedim. Zira asliye hukuk değil, tüketici görevli ise alacak sınırı bakımından tüketici heyetine başvuru da gündeme gelebilir. Bu konuda Nisan 2021 tarihli bir hukuk genel kurulu kararı var ve tüketici mahkemelerinin görevli olduğuna dair karar verilmiş. Bu durumda avukat tarafından üstlenilen işin niteliğine göre bir ayrım yaparak mı görevli mahkeme belirlenecek yoksa avukatlık ücretine dair tüm vekalet sözleşmeleri tüketici hukuku kapsamına mı giriyor sizin görüşlerinizi de almak istiyorum. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Old 14-11-2022, 21:00   #2
av.koraykaya

Avukatlık ücret sözleşmesi gereği vekalet ücreti alacağından kaynaklanan anlaşmazlıklarda görevli mahkeme sizin de sorunuzda belirtmiş olduğunuz üzere işin niteliğine göre değişmektedir. Şöyle ki; avukat zaten mesleki amaçlarla müvekkiline hizmet sunmaktadır ve TKHK gereğince sağlayıcı sıfatına haizdir. Burada önemli olan nokta müvekkilin tüketici sıfatına haiz olup olmayacağı konusudur. Bu da işin mahiyetine göre belirlenmektedir. Eğer müvekkil ticari veya mesleki olmayan amaçlarla vekalet ilişkisi içerisinde bulunuyorsa görevli mahkeme Tüketici Mahkemesi'dir. Boşanma davasından kaynaklanan vekalet ücreti alacağının Tüketici Mahkemesi'nde görülmesi gerektiği kanaatindeyim.
Old 15-11-2022, 10:00   #3
mdelen82

Y. HGK. E.: 2017/3173 K. 2021/398 T. 01.04.2021

Tüketici mahkemesi görevlidir. Ayrıca miktara göre Tüketici hakem heyeti sınırına bakacaksınız.
Yargıtay kararının İstanbul Barosunun 2022 yılı 1 nolu sayısından bulabilirsiniz.
Old 15-11-2022, 18:34   #4
gunermeric

Değerli görüşleriniz için çok teşekkürler meslektaşlarım. Söz konusu Hukuk Genel Kurulu kararı sonucunda, her ne kadar içime sinmese de başvuru sınırı içinde olduğu için tüketici heyetine başvuru yapacağım. Bakalım ne olacak? Sonucunu buradan paylaşırım. İyi çalışmalar dilerim.
Old 15-11-2022, 20:44   #5
AHMET01

Birçok seminere katıldım. İnternet ortamında da araştırmalar yaptım. Bilgiler Tüketici Mahkemesinin görevli olduğu yönünde. Meslektaşlarımızın belirttikleri gibi limit tüketici hakem heyeti kapsamında ise tabii ki bu durumu da gözetmek lazım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi