Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

CMK Alacakları İle İlgili Emsal Karar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2008, 14:24   #1
üye18332

Varsayılan CMK Alacakları İle İlgili Emsal Karar

Adalet Bakanlığı'nın açtığı davada karar CMK ücretlerini alamayan meslektaşımız lehinedir.!

Kaynak : İzmir Barosu internet sitesinde.
Old 16-05-2008, 14:59   #2
L&P

şimdi bu karar emsal gösterilerek bizlerde icra takibi yapabilecekmiyiz yani
Old 16-05-2008, 15:11   #3
Av. Reşit Altunışık

Karardan anladığım,aldığımız CMK görevlerinde yasa gereği ücrete hak kazandığımız zaman itibarı ile serbest meslek makbuzu kesip bunu doğrudan ya da dolaylı olarak cumhuriyet savcılıklarına ibraz edip bu paranın ödenmemesi durumunda icra takibi açabiliriz sanırım. Mevcut hali ile evrakları nezaman ibraz edeceğimizi,serbest meslek makbuzlarını ne zaman keseceğimizi baronun duyurularına göre yapmaktayız her ne kadar ücrete çok daha önceleri hak kazansak da.Sanırım barodan bağımsız hareket ederek belgeleri ibraz edip makbuz kesmemiz gerekecek.Anlamadığım başka bir husus da Türkiye genelinde sayıları onbinlerle ifade edilen CMK görevlendirmesi alan meslektaşlardan böyle bir karara dair yalnızca ben görüşümü yazana kadar bir meslektaşın görüş yazması.Bundan her meslektaşın ödemelerle ilgili sorununun olmadığı sonucuna varıyorum.Olsun bu da iyi.
Old 16-05-2008, 15:38   #4
Av.M.B.Akyüz

Merak ediyorum ;biz CMK alacaklıları bu yola başvurmaya başlayınca acaba bunada bir önlem alacaklar mı?

Zira hakettiğimiz halde alamadığımız ücretlerimiz ve bakanlığın takibe direnmesine bakılırsa bu konuyada bir çözüm bulurlar!
Old 16-05-2008, 16:17   #5
tamtesebbus34

cmk dan 12340 YTL alacağım var,karar doğru bir karar haciz de sorun çıkacağını ve haczi mümkün olmayan v.s .... diye devam ibarelerle tahsilatın mümkün olmadığını düşünüyorum
Old 16-05-2008, 21:23   #6
Av.Barış

malesef davayı kazanmakla iş bitmiyor.İcra işlemlerinden sonra bakanlığın ödeneğinin olmaması durumunda bir sonraki bütçe yılında ancak tahsilat yapılabiliyor.
Milli eğitim bakanlığına karşı başlatmış olduğum bir takip 7-8 ay sürmüştü.
Old 16-05-2008, 22:46   #7
avayhan

Alıntı:
Yazan Av.Barış
malesef davayı kazanmakla iş bitmiyor.İcra işlemlerinden sonra bakanlığın ödeneğinin olmaması durumunda bir sonraki bütçe yılında ancak tahsilat yapılabiliyor.
Milli eğitim bakanlığına karşı başlatmış olduğum bir takip 7-8 ay sürmüştü.

Eh işte hukuk devletinde yaşıyoruz. Yanlış birşey mi var burda???
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi